Hokejista Vegas Golden Knights Slovák Tomáš Tatar (vľavo) prekonáva brankára San Jose Sharks Martina Jonesa v zápase zámorskej hokejovej NHL San Jose Sharks - Vegas Golden Knights v San Jose 22. marca 2018. Foto: TASR/AP

Pozrite sa, ako sa slovenským hokejistomm darilo v NHL.

New York 23. marca (TASR) - V desiatich zápasoch zámorskej NHL v noci na piatok sa predstavili piati Slováci, z ktorých všetci prehrali a bodovali iba dvaja. Tomáš Tatar skóroval v druhom stretnutí po sebe, ale jeho Vegas Golden Knights prehrali na ľade San Jose 1:2 po predĺžení. Asistencia Mariána Gáboríka nepomohla Ottawe, ktorá podľahla doma Edmontonu 2:6. V drese Oilers chýbal pre zranenie členka obranca Andrej Sekera.

Tatar v 4. minúte otvoril skóre stretnutia, keď sa šikovne presadil pred domácim brankárom Martinom Jonesom. Počas takmer 14-tich minút na ľade si pripísal aj jeden plusový bod. Jeho gól znamenal 100. bod pre Knights v sezóne a stali sa tak prvým expanzným klubom, ktorý dosiahol túto hranicu vo svojej nováčikovskej sezóne. "Je to pre nás veľmi dôležitý bod. V prvej tretine sme hrali výborne, v druhej časti boli lepší domáci. Bol to dobrý zápas a myslím si, že oba tímy ukážu v play off ešte lepší hokej," citoval portál nhl.com trénera Vegas Gerarda Gallanta.

Pri výhre Edmontonu v Ottawe strelil za hostí dva góly kapitán Conor McDavid, pridal aj dve asistencie a na vedúceho muža v bodovaní celej NHL Nikitu Kučerova z Tampy Bay stráca už len jeden bod. "Conor je výnimočný, nenachádzam slová na jeho adresu. Je pozoruhodné, čo dokáže," povedal tréner Edmontonu Todd McLellan. Gáborík odohral iba niečo viac ako 10 minút a okrem asistencie si pripísal aj jednu "plusku".

V akcii bol aj Jaroslav Halák, ktorý v zápase jeho New Yorku Islanders s Tampou Bay vstúpil do hry až v druhej tretine, keď v 32. minúte za stavu 3:6 vystriedal medzi žŕdkami Christophera Gibsona. Slovenský brankár inkasoval potom z 12 striel iba raz, "ostrovania" mohutne doťahovali, ale napokon prehrali v divokom súboji 6:7. Tampa si pripísala 51. víťazstvo v sezóne, čím stanovila nový klubový rekord. Brankár "bleskov" Andrej Vasilevskij vychytal 42. víťazstvo v prebiehajúcom ročníku a v tejto štatistike je na čele NHL. Slovenský brankár Peter Budaj sa nedostal do zápasovej zostavy Tampy.

Víťaznú radosť nezažil ani Richard Pánik, ktorého Arizona nestačila na domácu Carolinu (5:6). Slovenský krídelník odohral v zápase viac ako 19 minút a pripísal si jeden mínusový bod. Brankár domácich Cam Ward dostal v 9. minúte kuriózny gól, keď sa mu puk zasekol do korčule a netušiac kde je, prekročil s ním bránkovú čiaru.

Chicago s Tomášom Jurčom prehralo s Vancouverom 2:5. "Kosatky" víťazstvom ukončili svoju 7-zápasovú sériu prehier. Domáci nastúpili bez zraneného kapitána Jonathana Toewsa a prehrali piatykrát za sebou. Slovenskému útočníkovi pribudli za desať minút strávených na ľade do štatistík dve "mínusky".

Hviezdou večera bol slovinský center Anže Kopitar, kapitán Los Angeles sa na demontáži domáceho Colorada (7:1) podieľal štyrmi gólmi. Stal sa prvým "kráľom" od roku 1993, ktorý dal 4 góly v jednom stretnutí. "Celý zápas som mal pocit, že puk si ma nájde takmer v každej situácii. Chcel som to využiť naplno. Mal som niekoľko šancí na góly a premenil som ich. Dnes to fungovalo perfektne. Pred zápasom sme boli bod za súperom a brali by sme aj víťazstvo o jeden gól. Tento triumf je výnimočný. Teraz máme všetko vo svojich rukách," uviedol Kopitar.

Philadelphia zdolala newyorských "jazdcov" 4:3 a je jedným z držiteľov voľnej karty na postup do play off.

Brankár Washingtonu Philipp Grubauer chytil všetkých 39 striel hráčov Detroitu a udržal si tretíkrát v sezóne čisté konto pri najtesnejšom víťazstve svojho tímu 1:0. Red Wings sa tak s určitosťou nepredstavia v play off.

Útočník Toronta Auston Matthews skóroval pri svojom návrate po desaťzápasovej vynútenej prestávke, keď laboroval so zraneným ramenom. Svojím 29. gólom v sezóne pomohol "javorovým listom" k víťazstvu 5:2 na ľade Neshvillu. "Počas prvých striedaní som získal sebadôveru a v ďalšom priebehu sa mi hralo stále lepšie. Vytvorili sme si dostatok šancí. Pri mojom góle som si našiel puk medzi hráčmi a Rinne mohol len ťažko reagovať," vyhlásil Matthews.

Columbus zdolal Floridu 4:0 a natiahol sériu víťazstiev už na desať zápasov. Blue Jackets dosiahli spolu s Nashvillom a Coloradom najdlhšiu víťaznú šnúru v prebiehajúcom ročníku NHL. Sergej Bobrovskij si pripísal 33 úspešných zákrokov a dosiahol piaty shutout v sezóne.

NHL - sumáre:

CAROLINA HURRICANES - ARIZONA COYOTES 6:5 (2:2, 2:3, 2:0)
1. Skinner (Lindholm, Di Giuseppe), 5. Zykov (Aho, Slavin), 22. Di Giuseppe (Lindholm, Skinner), 35. Teräväinen (Aho, van Riemsdyk), 50. Zykov (Slavin, Teräväinen), 59. Skinner (Di Giuseppe, Slavin) – 9. Goligoski (Richardson), 20. Keller (Stepan, Hjalmarsson), 25. Archibald (Domi), 26. Cousins (Fischer, Strome), 40. Goligoski (Keller, Stepan). Brankári: Ward - Kuemper, strely na bránku: 30:33, 10.535 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - FLORIDA PANTHERS 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
21. Atkinson (Panarin), 24. Milano (Calvert, Dubois), 26. Jones (Atkinson, Dubois), 58. Vanek. Brankári: Bobrovskij - Luongo, strely na bránku: 33:33, 16.919 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - TAMBA BAY LIGHTNING 6:7 (1:3 2:4 3:0)
11. Pulock (Eberle, Tavares), 24. Pulock (Beauvillier, Eberle), 26. Lee (Bailey), 42. Lee (Bailey, Tavares), 44. Beauvillier (Eberle), 45. Beauvillier (Boychuk, Barzal) – 3. Cirelli (Coburn, Gourde), 3. Johnson (Kunitz, Sergačov), 15. Hedman (Point, Palát), 23. Point (Cirelli, McDonagh), 29. Miller (Stamkos, Coburn), 32. Sergačov (Gourde, Point), 39. Miller (Kučerov, Hedman). Brankári: Gibson (32. HALÁK) - Vasilevskij, strely na bránku: 41:36, 10.354 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - NEW YORK RANGERS 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
8. Konecny (MacDonald, Giroux), 24. Voráček (Giroux, Sanheim), 29. Konecny (Gudas, Giroux), 41. Lindblom (Patrick, MacDonald) – 14. Zibanejad (Fast, Pionk), 38. Fast (Sproul, Kreider), 42. Fast (O'Gara, Gilmour). Brankári: Lyon - Georgiev, strely na bránku: 36:36, 19.584 divákov.

DETROIT RED WINGS - WASHINGTON CAPITALS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
47. Connolly (Vrána). Brankári: Howard - Holtby, strely na bránku: 39:26, 19.515 divákov.

OTTAWA SENATORS - EDMONTON OILERS 2:6 (0:1, 0:1, 2:4)
45. Duchene (Ceci, Chabot), 55. Chlapík (GÁBORÍK, Ryan) – 9. Caggiula (Aberg, Nurse), 26. McDavid (Nugent-Hopkins, Rattie), 45. Nugent-Hopkins (McDavid), 46. Rattie (McDavid, Nurse), 47. Caggiula (Lucic, Aberg), 57. McDavid (Nugent-Hopkins, Nurse). Brankári: Anderson - Talbot, strely na bránku: 35:38, 16.538 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
26. Arvidsson (Subban), 56. Hartnell (Fisher, Watson) – 5. van Riemsdyk (Marner, Rielly), 36. Matthews (Rielly, van Riemsdyk), 37. Nylander, 41. Marner (Rielly, Bozak), 44. Gardiner (Brown, Bozak). Brankári: Rinne - Andersen, strely na bránku: 25:28, 17.550 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - VANCOUVER CANUCKS 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
9. Schmaltz (Seabrook, Kane), 57. Highmore (Saad) – 8. Edler (Leipsic, H. Sedin), 18. H. Sedin (D. Sedin, Gagner), 27. Horvat (Goldobin, Stecher), 30. Edler (Horvat, Goldobin), 44. Sutter (Del Zotto, Archibald). Brankári: Berube (30. Forsberg) - Markström, strely na bránku: 41:27, 21.526 divákov.

COLORADO AVALANCHE - LOS ANGELES KINGS 1:7 (1:3, 0:2, 0:2)
4. Rantanen (Landeskog, MacKinnon) – 5. Kopitar (Brown), 8. Muzzin (Toffoli, Thompson), 20. Kopitar (Brown, Muzzin), 21. Rieder (Doughty, Quick), 33. Kopitar (Thompson, Martinez), 44. Kopitar, 50. Rieder (Carter, Folin). Brankári: Varlamov (33. Bernier) - Quick, strely na bránku: 30:35, 17.071 divákov.

SAN JOSE SHARKS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
24. Burns (Martin, Hansen), 61. Couture (Vlasic, Hertl) – 4. TATAR (Marchessault, Theodore). Brankári: Jones - Subban, strely na bránku: 44:25, 17.562 divákov.

Tomáš Tatar (Vegas) 13:49 1 0 1 +1 3 0
Marián Gáborík (Ottawa) 10:41 0 1 1 +1 1 0
Richard Pánik (Arizona) 19:16 0 0 0 -1 2 0
Tomáš Jurčo (Chicago) 10:06 0 0 0 -2 2 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 27:39 1/12 91,7
________________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/