Tatarov gól Montrealu nestačil, Sekera bodoval prvýkrát v sezóne

Na snímke Tomáš Tatar. Foto: TASR/AP

Philadelphia si v derby pod holým nebom poradila s Pittsburghom 4:3 po predĺžení. Buffalo zvíťazilo nad Washingtonom 5:2.

New York 24. februára (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar skóroval v nočnom súboji zámorskej NHL na ľade Toronta, jeho Montreal však prehral 3:6. Dvadsaťosemročný krídelník sa strelecky presadil v treťom zápase po sebe, bol to jeho 21. gól v sezóne. Maple Leafs uspeli, hoci po prvej tretine prehrávali už 0:3.

Tatar v 13. minúte duelu zvýšil na 2:0 pre Canadiens, keď sa po ideálnej prihrávke Jeffa Petryho ocitol sám brankárom Frederikom Andersenom a presnou strelou mu nedal šancu. Canadiens vyhrali prvú tretinu 3:0, ale potom už skórovali len hráči Toronta a napokon uspeli v kanadskom derby.

Dva góly vrátane víťazného v 59. minúte strelil Zach Hyman. Ďalšie dva dalo Toronto do prázdnej bránky a ukončilo trojzápasovú sériu prehier.

"Cítime sa skvele po takomto obrate a tešíme sa, že sme ukončili neúspešnú sériu," povedal Hyman pre nhl.com. Z trojgólového deficitu sa hokejisti Toronta dopracovali k výhre v základnej časti s Montrealom len druhýkrát v histórii.

Predtým sa im to podarilo 26. marca 1969. Tatar bol na ľade 18 minút a 37 sekúnd, zaznamenal dve mínusky a dve strely. Veterán Toronta Patrick Marleau odohral svoj 1636. zápas v NHL, čím prekonal zápis Scotta Stevensa a osamostatnil sa na ôsmom mieste histórie.

V ďalšom stretnutí Edmonton zdolal doma Anaheim 2:1 aj vďaka asistencii Andreja Sekeru, pre skúseného slovenského obrancu to bol prvý bod v sezóne. Sekera bol na začiatku akcie, po ktorej dal Josh Currie svoj prvý gól v NHL. Oilers hrali bez kapitána Connora McDavida, ktorý si odsedel prvý duel z dvojzápasového trestu. Slovenský obranca odohral 13 a pol minúty, trikrát vystrelil na bránku a pripísal si aj jeden "hit".

Boston so Zdenom Chárom a Petrom Cehlárikom prehral v St. Louis 1:2 po nájazdoch. Jaroslav Halák sedel celý zápas na striedačke Bruins. Boston prišiel o sedemzápasovú víťaznú sériu, ale bodoval v trinástom stretnutí za sebou.

"Bluesmani" vyhrali dvanásty z posledných trinástich zápasov, v šiestom kole nájazdov o tom rozhodol Sammy Blais. Cehlárik sa vrátil do zostavy po menšom zranení, pre ktoré vynechal dva duely. Na ľade bol 11 minút, raz vystrelil a bol na ľade pri inkasovanom góle Blues. Kapitán "medveďov" Chára odohral takmer 22 minút a mal dve strely.

"Aj napriek prehre som spokojný s výkonom. Získali sme ďalší bod. Je vidieť, že sa chlapci hokejom bavia," povedal zámorským médiám tréner Bostonu Bruce Cassidy. Debut v drese Bruins po výmene z Minnesoty absolvoval Charlie Coyle, ktorý nastúpil vo formácii s Cehlárikom.

"Spoluhráči z útoku mi veľmi pomohli, veľa sme spolu komunikovali. Myslím si, že som sa adaptoval dobre," pochvaľoval si Coyle, ktorý ako jediný hráč Bostonu skóroval v nájazdoch.

Philadelphia si v derby pod holým nebom poradila s Pittsburghom 4:3 po predĺžení. Penguins viedli v závere o dva góly, ale James van Riemsdyk v 57. minúte znížil na 2:3 a duel poslal do predĺženia Jakub Voráček, ktorý strelou z veľkého uhla vyrovnal 20 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času.

Obrat Flyers na vypredanom Lincoln Financial Field vo Philadelphii dokonal pred 69 620 divákmi kapitán "letcov" Claude Giroux, ktorý tak oslávil svoj jubilejný 800. duel v NHL. "Myslím si, že to bolo naše najväčšie víťazstvo v sezóne," povedal Voráček pre nhl.com.

Buffalo zvíťazilo nad Washingtonom 5:2, hetrikom sa na triumfe nad obhajcami Stanleyho pohára podieľal Sam Reinhart, Jack Eichel si pripísal na konto dve asistencie. Sabres ukončili štvorzápasovú sériu prehier. Kapitán Capitas Alexander Ovečkin skóroval v piatom zápase za sebou a 44. presným zásahom v sezóne si upevnil pozíciu najlepšieho strelca súťaže.

Carolina zdolala Dallas 3:0 a zaznamenala ôsmy úspech z posledných desiatich vystúpení. Hurricanes "vymazali" strelcov Stars druhýkrát v priebehu týždňa. Čisté konto zaznamenal brankár Curtis McElhinney, keď chytil všetkých 24 súperových striel.

Brankár Floridy Roberto Luongo zaznamenal 484. víťazstvo v NHL, čím na treťom mieste historických tabuliek vyrovnal zápis Eda Belfoura. "Panteri" zdolali Los Angeles 6:1, 39-ročný veterán si pripísal 18 úspešných zákrokov. Prvý gól aj asistenciu v druhom zápase v drese Columbusu si pripísal Matt Duchene, ktorý prišiel do tímu výmenou z Ottawy.

Blue Jackets zdolali San Jose 4:0, druhý shutout za sebou a 29. v profiligovej kariére zaznamenal Rus Sergej Bobrovskij (26 zákrokov).

Colorado vyhralo v Nashville 5:0, skvelý výkon podal nemecký brankár "lavíny" Philipp Grubauer, ktorý zlikvidoval všetkých 38 striel súpera. Dva góly a asistenciu zaznamenal Nathan MacKinnon. Žiaril aj brankár NY Islanders Robin Lehner, ktorý vo Vancouveri chytil 36 striel a výrazne prispel k triumfu svojho tímu 4:0. Švéd si pripísal štvrtý shutout v sezóne, čím si vytvoril osobné maximum.

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - WASHINGTON CAPITALS 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Góly: 4. Pominville (Skinner, Eichel), 13. Reinhart (Rodrigues), 40. Dahlin (Eichel, Ristolainen), 46. Reinhart (Hunwick, Sheary), 60. Reinhart (Hutton) - 23. Ovečkin (Kuznecov), 45. Burakovsky (Djoos, Kempný). Brankári: Hutton - Holtby, strely na bránku: 38:33, 19.070 divákov.

NEW YORK RANGERS - NEW JERSEY DEVILS 5:2 (3:0, 0:0, 2:2)

Góly: 5. Vesey (Bučnevič, DeAngelo), 9. Strome (Kreider, Bučnevič), 15. Kreider (Zibanejad, Vesey), 52. Skjei (Zibanejad, Shattenkirk), 60. Strome (Namestnikov, Fast) - 43. Agostino, 53. Greene (Palmieri, Hischier). Brankári: Georgiev - Schneider, strely na bránku: 34:21, 17.371 divákov.

ST. LOUIS BLUES - BOSTON BRUINS 2:1 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 8. Steen (Sundqvist), rozh. nájazd Blais - 26. Wagner (Miller, Krug). Brankári: Binnington - Rask, strely na bránku: 29:32, 18.425 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - SAN JOSE SHARKS 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 9. Jenner (Anderson), 21. Duchene (Atkinson, Panarin), 40. Atkinson (Duchene, Werenski), 47. Dubois (Kukan, Bjorkstrand). Brankári: Bobrovskij - Jones (50. Dell), strely na bránku: 26:26, 19.025 divákov.

DALLAS STARS - CAROLINA HURRICANES 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 4. Wallmark (McKegg, Foegele), 22. Faulk (Aho, Teräväinen), 58. Martinook (Slavin, Staal). Brankári: Bishop - McElhinney, strely na bránku: 24:31, 18.532 divákov.

FLORIDA PANTHERS - LOS ANGELES KINGS 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)

Góly: 12. Trocheck (Dadonov), 34. Huberdeau, 39. Barkov (Yandle, Hoffman), 40. Yandle (Barkov, Huberdeau), 47. McGinn, 47. McCoshen (Brouwer, Borgström) - 14. Brown. Brankári: Luongo - Quick (47. Campbell), strely na bránku: 25:19, 14.290 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - COLORADO AVALANCHE 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Góly: 4. MacKinnon (Zadorov, Kerfoot), 35. Kerfoot (Rantanen, MacKinnon), 39. Landeskog (Girard, Söderberg), 50. MacKinnon (Barrie, Kerfoot), 57. Zadorov (Andrighetto, Söderberg). Brankári: Rinne - Grubauer, strely na bránku: 38:21, 17.760 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - MONTREAL CANADIENS 6:3 (0:3, 2:0, 4:0)

Góly: 23. Matthews (Rielly, Tavares), 39. Ennis (Marleau, Nylander), 47. Nylander (Marleau, Muzzin), 59. Hyman (Marner), 60. Johnsson (Kapanen, Matthews), 60. Hyman (Rielly, Marner) - 9. Shaw (Kulak, Domi), 13. TATAR (Petry), 14. Petry (Shaw, Byron). Brankári: Andersen - Price, strely na bránku: 38:35, 19.506 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - PITTSBURGH PENGUINS 4:3 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)

Góly: 13. Couturier (Lindblom, Voráček), 57. van Riemsdyk (Voráček, Giroux), 60. Voráček (Couturier), 62. Giroux (Patrick, Sanheim) - 8. Crosby (Letang), 31. Schultz (Crosby, Hörnqvist), 47. Malkin (Kessel, Aston-Reese). Brankári: Elliott - Murray, strely na bránku: 37:43, 69.620 divákov.

EDMONTON OILERS - ANAHEIM DUCKS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 16. Currie (Lucic, SEKERA), 21. Gagner (Draisaitl, Russell) - 32. Rowney (Ritchie, Del Zotto). Brankári: Koskinen - Boyle, strely na bránku: 21:34, 18.347 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - NEW YORK ISLANDERS 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Góly: 5. Cizikas (Boychuk, Toews), 15. Pulock (Barzal, Pelech), 43. Beauvillier (Bailey, Filppula), 59. Clutterbuck (Nelson). Brankári: Markström - Lehner, strely na bránku: 36:23, 18.871 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 18:37 1 0 1 -2 2 0

Andrej Sekera (Edmonton) 13:31 0 1 1 0 3 0

Zdeno Chára (Boston) 21:57 0 0 0 0 2 0

Peter Cehlárik (Boston) 11:14 0 0 0 -1 1 0