NHL: Siedmy gól Tatara, Gáborík ozdobil tohtosezónny debut asistenciou

Na archívnej snímke Tomáš Tatar (druhý zľava). Foto: TASR/AP

Rovnako bod za asistenciu si pripísal Peter Cehlárik, ktorý prispel k víťazstvu Bostonu 4:3 nad obhajcom Stanleyho pohára Pittsburghom.

New York 25. novembra (TASR) - V štrnástich zápasoch zámorskej NHL sa v noci na sobotu predstavili štyria slovenskí hokejisti, z ktorých bodovali traja. Tomáš Tatar strelil svoj siedmy gól v prebiehajúcej sezóne, jeho Detroit však prehral na ľade New Yorku Rangers 1:2 po predĺžení. Svoj návrat do zostavy Los Angeles po dlhej rekonvalescencii ozdobil Marián Gáborík jednou asistenciou, Kings napokon podľahli domácej Arizone 2:3 po predĺžení. Rovnako bod za asistenciu si pripísal Peter Cehlárik, ktorý prispel k víťazstvu Bostonu 4:3 nad obhajcom Stanleyho pohára Pittsburghom.

Po dvoch bezgólových tretinách otvoril skóre duelu NY Rangers - Detroit v 45. minúte Tatar. Slovenský útočník sa presadil počas presilovky, keď po prihrávke Niklasa Kronwalla delovkou bez prípravy prepálil Henrika Lundqvista v bránke "jazdcov".

"Takýchto zápasov by sme mali odohrať čo najviac, mali sme tam veľa dobrý vecí počas 60 minút. Všetci ale vieme, čo nám chýba, mali by sme dávať viac gólov. No aj ich brankár podal výborný výkon. Musíme si z toho vziať to dobré a budeme úspešní. Pri mojom góle som sa snažil len dobre vystreliť, vedel som, že už sa bliži koniec presilovky, že to môže v nej byť posledná strela," citoval Tatara oficiálny web Red Wings. Asistenciu si pri jeho góle pripísal aj Henrik Zetterberg, kapitán Red Wings vďaka nej dosiahol svoj 918. bod v NHL a v historickej klubovej produktivite sa vyrovnal na šiestom mieste svojmu bývalému "parťákovi" Pavlovi Dacjukovi. Rangers však dokázali duel otočiť a uchmatnúť dva body, v 51. minúte vyrovnal Chris Kreider a v 37. sekunde predĺženia rozhodol o víťazstve newyorského tímu Mats Zuccarello.

Gáborík po aprílovej operácii ľavého kolena už niekoľko dní naplno trénoval a v noci na sobotu sa v zápase s Arizonou vrátil do súťažného diania v NHL. Pri svojom tohtosezónnom debute začal vo štvrtom útoku s Fínom Jussim Jokinenom a nováčikom Jonnym Brodzinským, v priebehu stretnutia mu však dal tréner šancu aj v prvej formácii LA vedľa Anžeho Kopitara. Z ich spolupráce rezultoval vyrovnávajúci gól Kings na 1:1 v 23. minúte, pri avizovanom vylúčení slovenský krídelník poslal puk na hokejku Kopitara, ktorý ho jemným tečom usmernil do siete. "Králi" dokázali potom podobným spôsobom gólovo zareagovať aj na presný zásah Brendana Perliniho, no v predĺžení rozhodol o víťazstve Coyotes Christian Fischer. Gáborík odohral 13 minút a 51 sekúnd a zapísal si okrem asistencie aj jeden plusový bod.

"Myslím si, že korčuľoval dobre, pýtal si puk a chcel byť v hre. Tvrdo bojoval aj pri mantilenloch, čo nie je ľahké, najmä keď bol tak dlho mimo hry. Je to výborný profesionál. Myslím si, že sa naozaj dobre pripravil na tento zápas," povedal tréner Kings John Stevens na margo Gáboríkovho návratu.

Winnipeg triumfoval na ľade Anaheimu 4:1, v zostave Jets sa opäť nenašlo miesto pre slovenského útočníka Marka Daňa. Edmonton nestačil na domáce Buffalo, ktorému podľahol 1:3. V zostave Oilers stále chýba obranca Andrej Sekera, zotavujúci sa po operácii kolena. Sabres zastavili nepríjemnú sériu siedmich zápasov bez výhry.

Do hry nezasiahol ani jeden z dvojice slovenských profiligových brankárov. Hráči New Yorku Islanders vyhrali vo Philadelphii 5:4 po predĺžení, pred Jaroslavom Halákom dostal v bránke "ostrovanov" prednosť Nemec Thomas Greiss. Tampa Bay v bránke s Rusom Andrejom Vasilevským prehrala vo Washingtone 1:3, Peter Budaj sledoval celý zápas zo striedačky.

V ďalšom súboji Columbus zdolal doma Ottawu presvedčivo 5:2 a natiahol sériu víťazstiev už na šesť stretnutí.

Dallas doma zdolal Calgary 6:4 vďaka hetriku centra Tylera Seguina. Bol pre neho prvý trojgólový zápas od novembra 2015. "Všetci vieme, že je to strelec svetových parametrov a potrebujeme ho. Doteraz sa mu strelecky až tak nedarilo. Dnes bol ale úžasný, robil všetko správne a má hetrik, čo mu pomôže," citoval oficiálny web profiligy Seguinovho spoluhráča Alexandra Radulova, ktorý jeden gól dal a na jeden Seguinovi prihral. Seguin dosiahol hranicu 200 gólov v NHL ako prvý hráč draftovaný v roku 2010.

Už štvrtú výhru v sérii vybojoval nováčik Vegas Golden Knights, ktorý po predĺžení doma zdolal San Jose 5:4. Hoci domáci stratili vedenie 4:1, napokon vyhrali a držia sa na pozícii pre play off. V extračase rozhodol Jonathan Marchessault. "V predĺžení sme hrali naozaj dobre. Nedali sme im priestor, nedovolili sme im ani raz vystreliť, to je pre nás pozitívne," povedal autor víťazného gólu.

V súboji dvoch popredných tímov Západnej konferencie Nashville triumfoval na ľade St. Louis 2:0. Na výhre hostí mal leví podiel brankár Pekka Rinne, ktorý zlikvidoval všetkých 34 súperových striel a dosiahol druhé čisté konto v sezóne. Svojím 45. kariérnym shutoutom sa stal fínskym rekordérom v NHL, keď o jednu vychytanú nulu prekonal Miikku Kiprusoffa.

Toronto vyhralo na klzisku Caroliny tesne 5:4. Piaty gól hostí strelil veterán Patrick Marleau, bol to pre neho už 102. víťazný zásah v profiligovej kariére. Posunul sa vďaka nemu na siedme miesto historického rebríčka NHL pred Jaromeao Iginlu.

NHL - sumáre:
BOSTON BRUINS - PITTSBURGH PENGUINS 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)
Góly: 7. Krejčí (DeBrusk, CEHLÁRIK), 11. Kuraly (McAvoy), 31. Grzelcyk (Krejčí, DeBrusk), 46. Pastrňák (Nash, Spooner) – 22. Guentzel (Letang, Crosby), 35. Kessel (Sheahan, Schultz), 38. Crosby (Hörnqvist, Hunwick). Brankári: Chudobin - Murray, strely na bránku: 33:20, 17.565 divákov.

ANAHEIM DUCKS - WINNIPEG JETS 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 6. Beauchemin (Liambas, Rasmussen) – 1. Ehlers (Laine, Little), 5. Ehlers (Myers, Little), 33. Little (Myers, Ehlers), 59. Connor. Brankári: Gibson - Hellebuyck, strely na bránku: 31:26, 16.035 divákov.

MINNESOTA WILD - COLORADO AVALANCHE 3:2 pp a sn (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 2. Zucker (E. Staal, Reilly), 26. Niederreiter (Koivu, Granlund), rozh. nájazd Coyle – 11. Compher (Landeskog), 16. Comeau (Söderberg, Barrie). Brankári: Stalock - Bernier, strely na bránku: 27:30, 19.084 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - NEW YORK ISLANDERS 4:5 pp (0:1, 4:1, 0:2 - 0:1)
Góly: 24. Giroux (Hägg), 27. Simmonds (Gostisbehere, Patrick), 33. Gostisbehere (Voráček, Couturier), 33. Couturier (Voráček, Giroux) – 20. Barzal (Ladd, Mayfield), 28. Clutterbuck (Seidenberg, Mayfield), 45. Eberle (Ladd, Pelech), 53. Ladd (Eberle, Barzal), 63. Leddy (Ho-Sang). Brankári: Elliott - Greiss, strely na bránku: 30:36, 19.643 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 19. Ovečkin (Wilson, Bäckström), 35. Smith-Pelly (Beagle, Orlov), 58. Beagle (Niskanen) – 2. Namestnikov (Kučerov, Hedman). Brankári: Grubauer - Vasilevskij, strely na bránku: 38:26, 18.506 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - SAN JOSE SHARKS 5:4 pp (2:1, 2:3, 0:0 - 1:0)
Góly: 3. Theodore (Eakin, Leipsic), 12. Neal (Haula, Marchessault), 21. Karlsson (Tuch, R. Smith), 27. Karlsson (Marchessault), 62. Marchessault (Theodore, Neal) – 18. Hertl (Donskoi, Vlasic), 29. Burns (Thornton), 36. Tierney (Braun, Ward), 40. Bodker (Pavelski, Thornton). Brankári: Legace (41. Subban) - Jones (21. Dell), strely na bránku: 33:26, 18.094 divákov.

BUFFALO SABRES - EDMONTON OILERS 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 35. Josefson (Okposo, Nolan), 41. Eichel (Kane, Ristolainen), 60. Okposo (Ristolainen) – 60. Strome (Auvitu). Brankári: Lehner - Brossoit, strely na bránku: 31:30, 19.070 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - OTTAWA SENATORS 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Góly: 12. Atkinson, 28. Nutivaara (J. Anderson, Murray), 51. Atkinson (Savard), 54. Foligno (Milano), 60. Motte (Bjorkstrand, Sedlák) – 11. Pyatt (Brassard, Stone), 29. Hoffman (Dzingel). Brankári: Bobrovskij - C. Anderson, strely na bránku: 32:26, 17.084 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - VANCOUVER CANUCKS 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Góly: 24. Hall (Moore, Hischier), 31. Boyle (Butcher, Hall), 36. Severson (Hall) – 26. D. Sedin (H. Sedin), 51. Horvat (D. Sedin, H. Sedin). Brankári: Schneider - Markström, strely na bránku: 26:25, 16.514 divákov.

NEW YORK RANGERS - DETROIT RED WINGS 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 51. Kreider (Bučnevič, Skjei), 61. Zuccarello (Skjei, Miller) – 45. TATAR (Kronwall, Zetterberg). Brankári: Lundqvist - Howard, strely na bránku: 31:41, 18.006 divákov.

CAROLINA HURRICANES - TORONTO MAPLE LEAFS 4:5 (0:0, 1:4, 3:1)

Góly: 34. Ryan (Skinner, Williams), 44. J. Staal (Faulk, Teräväinen), 54. Lindholm (Hanifin), 56. Hanifin (Skinner, Williams) – 21. Hyman (Gardiner, Kadri), 28. Leivo (Borgman), 32. Hainsey (van Riemsdyk, Bozak), 39. van Riemsdyk (Nylander, Hainsey), 46. Marleau (Matthews, Gardiner). Brankári: Ward - Andersen, strely na bránku: 47:25, 15.241 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NASHVILEE PREDATORS 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 3. Johansen (Forsberg, Subban), 60. Watson (Johansen). Brankári: Hutton - Rinne, strely na bránku: 34:28, 19.033 divákov.

ARIZONA COYOTES - LOS ANGELES KINGS 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 11. Ekman-Larsson (Fischer, Stepan), 38. Perlini (Goligoski, Rieder), 63. Fischer (Dvorak, Demers) – 23. Kopitar (GÁBORÍK, Muzzin), 43. Lewis (Andreoff, Doughty). Brankári: Wedgewood - Kuemper, strely na bránku: 33:25, 12.285 divákov.

DALLAS STARS - CALGARY FLAMES 6:4 (1:0, 2:3, 3:1)
Góly: 19. Roussel (Pitlick), 25. Seguin (Janmark, Klingberg), 39. Radulov (Shore), 53. G. Smith (Ritchie), 55. Seguin, 60. Seguin (Radulov) – 21. Ferland (Monahan), 23. Gaudreau, 38. Monahan (Brouwer, Gaudreau), 47. Monahan (Gaudreau, M. Smith). Brankári: Bishop - M. Smith, strely na bránku: 41:38, 18.532 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 19:03 1 0 1 -1 5 0
Zdeno Chára (Boston) 24:27 0 0 0 0 3 0
Peter Cehlárik (Boston) 12:11 0 1 1 1 0 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 13:51 0 1 1 1 0 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/