Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia

NHL: Detroit zdolal Boston po nájazdoch, Slovák Tatar pomohol gólom

Na archívnej snímke gólman Dallas Stars Antti Niemi (31) chráni bránu pred strelou hráča Detroit Red Wings' Slováka Tomáša Tatara (21) v 3. tretine, 12.1.2017. Foto: TASR

Asistenciu si pripísal obranca Andrej Sekera, ktorého Edmonton na vlastnom ľade zdolal Floridu 4:3 po predĺžení.

Washington 19. januára (TASR) - V piatich zápasoch zámorskej NHL sa v noci na štvrtok bodovo presadili traja slovenskí hokejisti. Tomáš Tatar sa gólom a dvoma asistenciami podieľal na domácom víťazstve svojho Detroitu nad Bostonom 6:5 po samostatných nájazdoch. Marián Gáborík strelil svoj štvrtý gól v sezóne, ale v kalifornskom derby nezabránil domácej prehre Los Angeles so San Jose 2:3. Asistenciu si pripísal obranca Andrej Sekera, ktorého Edmonton na vlastnom ľade zdolal Floridu 4:3 po predĺžení.

Red Wings prehrávali v dueli s Bostonom v 9. minúte už 0:3, na čo zareagoval tréner Detroitu Jeff Blashill striedaním brankárov. Jareda Coreaua po troch inkasovaných góloch z ôsmich striel nahradil medzi žrďami Čech Petr Mrázek. V 16. minúte dokázal Dylan Larkin znížiť po prihrávke Tatara, ale ešte v prvej tretine vrátil Patrice Bergeron hosťom trojgólový náskok. "Začali sme skutočne zle, pritom sme hrali proti tímu, ktorý sa snažíme dostihnúť v tabuľke. V šatni sme si cez prestávku povedali niekoľko slov, nemohli sme sa na to iba tak pozerať," vyslovil sa domáci útočník Gustav Nyquist.

Red Wings sa vzchopili, v riadnom čase sa im podarilo zrovnať so súperom krok a napokon uspeli v nájazdovej lotérii. Tatar svojím okrúhlym desiatym zásahom v sezóne v druhej tretine priebežne vyrovnal na 4:4. Slovenský krídelník využil pokĺznutie Brandona Carla a svoj únik zakončil efektným bekhendovým blafákom pomedzi betóny Tuukku Raska. V tretej časti potom asistoval pri góle Nyquista, ktorým Švéd poslal zápas do predĺženia. V ňom rozhodol o triumfe "červených krídel" v tretej sérii Frans Nielsen. "Začiatok nám nevyšiel, to je jasné. No bojovali sme a dokázali sme vyrovnať. Sme šťastní, že sme získali dva body, najmä po takom biednom štarte," povedal pre zámorské médiá Tatar, ktorý nazbieral až štyri plusové body.

Detroit potreboval víťazstvo ako soľ, v polovici sezóny stráca na ôsmu postupovú priečku štyri body. "Ak chceme byť v hre o play off, potrebujeme v každom zápase bojovať plných 60 minút, nie iba 40," poznamenal Tatar, ktorého vyhlásili za druhú hviezdu zápasu. Jeho spoluhráč Tomáš Jurčo sledoval duel opäť iba ako zdravý náhradník z tribúny. Rakúšan Thomas Vanek si pripísal asistenciu pri treťom góle domácich a natiahol svoju bodovú šnúru na sedem stretnutí. Bruins nevyužili možnosť upevniť si druhú priečku v Atlantickej divízii a zostávajú v nabitom strede tabuľky. Nepomohli im ani dva góly Franka Vatrana, ktorý dostal prvýkrát príležitosť v prvej lajne po boku Bergerona (1+2) a Brada Marchanda (0+2). Tréner "medveďov" Claude Julien bol po premárnenom náskoku poriadne nahnevaný. "Nemám slov. Bol to jednoducho kolaps," trpko skonštatoval. Kapitán hostí Zdeno Chára odohral takmer 25 minút, no duel dokončil s tromi mínuskami.

Gáborík v zápase so San Jose znížil v 36. minúte na konečných 2:3, keď po závare pred Martinom Jonesom a prihrávke Kylea Clifforda namieril do odkrytej časti bránky "žralokov". Brankár LA Peter Budaj kryl 24 z 27 súperových striel a prehral druhý zápas po sebe, jeho náprotivok Jones sa proti svojmu bývalému klubu blysol 22 zákrokmi. "Martin chytal skvele. Vie nás podržať v každom zápase," pochválil svojho brankára najproduktívnejší obranca ligy Brent Burns, ktorý sa postaral o prvý zásah hostí. Gáborík vyslal na Jonesa dve strely, okrem toho si odsedel aj dve trestné minúty za hákovanie. K víťazstvu Sharks prispel dvoma asistenciami Joe Thornton, skúsený center s 1370 bodmi poskočil na 24. priečku v historickej tabuľke produktivity, keď prekonal Johnnyho Bucyka (1369). San Jose upravilo bilanciu vzájomných zápasov s Kings v tejto sezóne na konečných 3-1-1.

Sekera si v súboji s Floridou pripísal 16. asistenciu v sezóne, ktorou pomohol Edmontonu k víťazstvu 4:3. O triumfe "olejárov" rozhodol 2,6 sekundy pred koncom predĺženia kapitán Connor McDavid, ktorý už predtým poslal spoluhráčom dve gólové prihrávky. Víťazný zásah musel odobriť videorozhodca, keďže z prvého pohľadu nebolo zrejmé, či puk pri blafáku McDavida ukryl brankár James Reimer v lapačke za alebo ešte pred čiarou. Prvá asistencia v stretnutí bola pre McDavida jeho jubilejným 100. bodom v NHL, na tento míľnik potreboval iba 92 zápasov. Z aktívnych hráčov len traja dosiahli okrúhlu métu skôr – Ovečkin, Crosby a Malkin. Kanadský center si s 54 bodmi v tejto sezóne zároveň upevnil post lídra produktivity.

Víťazný návrat do NHL zažil český brankár Ondřej Pavelec, ktorý pomohol 30 zákrokmi k triumfu Winnipegu 6:3 nad Arizonou. Pavelec odchytal svoj prvý zápas v profilige od 9. apríla 2016, od nevydareného predsezónneho kempu pôsobil na farme v AHL. Jets, stále bez zraneného slovenského útočníka Marka Daňa, prehrávali po prvej tretine 1:2, ale piatimi gólmi v sérii dokázali otočiť skóre. Ruský center v službách Coyotes Alex Burmistrov zaznamenal asistenciu v dueli proti bývalému tímu, ktorý bol jeho jubilejným 300. zápasom v NHL. Krídelník "tryskáčov" Drew Stafford nastúpil na 700. súboj v lige. Obhajca titulu Pittsburgh uspel na ľade Montrealu, kde vyhral 4:1. Brankár Matt Murray inkasoval v Bell Centre z 20 striel iba raz, keď ho za stavu 3:0 pre Penguins prekonal Sven Andrighetto.

NHL - sumáre:

MONTREAL CANADIENS - PITTSBURGH PENGUINS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 39. Andrighetto (Jemelin, Lehkonen) - 15. Cole (Malkin, Hörnqvist), 26. Fehr (Kunitz, Wilson), 38. Guentzel (Gaunce, Hörnqvist), 56. Määttä (Sheary). Brankári: Price - Murray, strely na bránku: 20:26, 21.288 divákov.

WINNIPEG JETS - ARIZONA COYOTES 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)
Góly: 4. Little (Morrissey, Byfuglien), 24. Wheeler (Perreault, Little), 25. Copp (Thorburn, Petan), 33. Armia (Matthias, Byfuglien), 48. Trouba (Stafford, Scheifele), 49. Ehlers (Postma) - 3. Jooris (Crouse), 9. Ekman-Larsson (Doan), 55. Chychrun (Burmistrov, Vrbata). Brankári: Pavelec - M. Smith (49. Domingue), strely na bránku: 39:33, 15.294 divákov.

DETROIT RED WINGS - BOSTON BRUINS 6:5 pp a sn (1:4, 3:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Larkin (TATAR, Sheahan), 25. Ouellet, 30. Athanasiou (Vanek, Green), 35. TATAR, 57. Nyquist (Larkin, TATAR), rozh. nájazd Nielsen - 1. Vatrano (McQuaid, Bergeron), 3. Carlo (Marchand, Bergeron), 9. Vatrano (Backes, Spooner), 20. Bergeron (Krug, Marchand), 35. McQuaid (Krejčí). Brankári: Coreau (9. Mrázek) - Rask, strely na bránku: 25:33, 20.027 divákov.

EDMONTON OILERS - FLORIDA PANTHERS 4:3 pp (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 7. Kassian (McDavid), 14. Letestu (McDavid, SEKERA), 58. Eberle (Nugent-Hopkins), 65. McDavid (Draisaitl) - 18. Trocheck (R. Smith, Yandle), 39. Sgarbossa (Marchessault, Ekblad), 55. McKegg (Jágr, Ekblad). Brankári: Talbot - Reimer, strely na bránku: 31:31, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - SAN JOSE SHARKS 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Góly: 6. Pearson (Forbort, Brown), 36. GÁBORÍK (Clifford, Brown) - 4. Burns (Thornton, Karlsson), 16. Wingels (Haley), 30. Pavelski (Ward, Thornton). Brankári: BUDAJ - Jones, strely na bránku: 24:27, 18.230 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 18:29 1 2 3 +4 2 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 17:26 1 0 1 0 2 2
Andrej Sekera (Edmonton) 23:22 0 1 1 -1 2 0
Zdeno Chára (Boston) 24:48 0 0 0 -3 0 0