< sekcia Šport

OBROVSKÝ ÚSPECH: Martin Kližan získal najcennejší titul v kariére

Slovenský tenista Martin Kližan pózuje s trofejou po zisku titulu na tenisovom turnaji ATP v holandskom Rotterdame v nedeľu 14. februára 2016. Vo finále mužskej dvojhry si poradil s Francúzom Gaelom Monfilsom v troch setoch 6:7, 6:3 a 6:1. Foto: TASR/AP

Slovenský tenista bol aktívnejším hráčom, na jeho konto pribúdal jeden víťazný forhend za druhým.

Rotterdam 14. februára (TASR) - Slovenský tenista Martin Kližan sa stal víťazom dvojhry na halovom turnaji ATP v holandskom Rotterdame. Vo finále zdolal po výbornom výkone piateho nasadeného Francúza Gaela Monfilsa 6:7 (1), 6:3, 6:1 a získal štvrtý singlový titul na ATP Tour, doposiaľ najcennejší kariére. Podujatie v Rotterdame je zaradené medzi 500-ky.Kližan má vo finálových súbojoch stále stopercentnú bilanciu. Prvú cennú trofej vo dvojhre získal v roku 2012 v ruskom Petrohrade, predvlani nenašiel premožiteľa v Mníchove a vlani v marockej Casablance. Titul z Rotterdamu je o to cennejší, že vo štvrťfinále proti Španielovi Robertovi Bautistovi Agutovi čelil piatim mečbalom a v semifinále proti Francúzovi Nicolasovi Mahutovi trom. Z holandského prístavného mesta si odnáša prémiu 363.400 dolárov a 500 bodov do svetového rebríčka ATP Entry pre nasadzovanie. V jeho novom vydaní by sa mal posunúť na 27. miesto.


Od začiatku finálového duelu sledovali diváci kvalitný tenis plný razantných výmen od základnej čiary. Slovenský tenista bol aktívnejším hráčom, na jeho konto pribúdal jeden víťazný forhend za druhým. Nevyužil však ani jeden zo šiestich brejkbalov a tak o osude prvého setu rozhodol tajbrejk, ktorý bol jasne v réžii Monfilsa. Francúz v ňom za stavu 1:1 predviedol skvelý lob, následne zahral dve esá a sľubný náskok už z rúk nepustil.

V druhom sete čelil Kližan v treťom geme dvom brejkbalom, oba však odvrátil víťaznými údermi, čo ho správne nabudilo. V ďalších minútach začal predvádzať agresívnu hru, ktorá ho zdobila v zápasoch proti Bautistovi Agutovi a Mahutovi. Za stavu 4:3 prelomil podanie Monfilsa a vynútil si tretí set. V ňom Kližan exceloval, trikrát zobral Monfilsovi servis a za stavu 5:0 išiel podávať na víťazstvo v zápase. Francúz síce odvrátil hrozbu "kanára", v siedmom geme však premenil Kližan po víťaznom returne v poradí tretí mečbal a odplatil súperovi prehru z Washingtonu 2007.

MARTIN KLIŽAN WINNER ATP ROTTERDAMBlahoželáme - Congratulations!!!

Posted by Martin Kližan on Sunday, February 14, 2016


"Stále nemôžem uveriť tomu, že po toľkých odvrátených mečbaloch som získal v Rotterdame titul. Je to fantastický pocit. Ďakujem všetkým za podporu. Dnes bol plný dom a diváci vytvorili výbornú atmosféru. Gael mal smolu, že prehral. Bol to však super zápas. Je to môj dobrý kamarát. Želám mu, aby bol zdravý a aby sa mu darilo v ďalšom priebehu sezóny. Veľká vďaka patrí môjmu novému trénerovi Martinovi Hromcovi. Pracujeme spolu od novembra a za ten krátky čas sme dosiahli takýto skvelý výsledok. Veľká vďaka patrí aj rodinným príslušníkom, ktorí sledovali moje zápasy pre televíznou obrazovkou i priateľom. Na tento moment nikdy nezabudnem. Dúfam, že o rok sa do Rotterdamu vrátim," povedal Kližan po prevzatí misy pre víťaza.

Podľa slovenskej jednotky to bol neskutočný víkend. "Sníval som o tom, že budem mať meno s vlajkou na rotterdamskom štadióne. V športe i tenise platí, že nikdy nehovor nikdy. Treba bojovať do poslednej loptičky a ja som živý príklad toho, že sa to dá aj s najlepšími hráčmi na svete. Treba zostať konštantný. S novým trénerom nám to zatiaľ ide, hoci Austrália nevyšla podľa plánov. Vždy treba makať na sebe a môže to byť ešte lepšie. Už sa teším na ďalší turnaj v Dubaji. Ďakujem skalným fanúšikom, ktorí mi verili a fandili. Je to motivácia aj pre mladých tenistov, aby trénovali. Prajem im, aby boli vytrvalí a aby mali odohodlanie," sprostredkoval pre TASR slová Kližana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.

Kližanov tréner Martin Hromec zložil svojmu zverencovi kompliment. "Z Maťovej strany to bola opäť fantázia. Po prehratom prvom sete, v ktorom nevyužil šesť brejkbalov, dokázal zostať mentálne silný a presadiť sa svojou agresívnou hrou. Bola to radosť sa na neho pozerať," sprostredkoval pre TASR slová Hromca Kližanov mediálny manažér Jozef Korbel.

Veľkú radosť z triumfu Kližana mal aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. "Martin dosiahol fantastický úspech. Dokázal vyhrať jeden z najväčších a najtradičnejších halových turnajov v Európe. Je skvelé, že po 31 rokoch napodobnil Miloša Mečířa. Počas celého týždňa predvádzal super hru a príkladne bojoval. Keď dokázal otočiť dva ťažké zápasy, veril som, že môže uspieť aj proti favorizovanému Monfilsovi. V tenise to tak často býva, že keď odvrátite sériu mečbalov, získate sebavedomie a dostanete sa do laufu. Blahoželám aj Kližanovmu trénerovi Martinovi Hromecovi. Je to mladý kouč a zisk titulu je pre neho veľkým zadosťučinením. Sú na dobrej ceste," povedal pre TASR Moška.

dvojhra - finále:
Martin KLIŽAN (SR) - Gael Monfils (5-Fr.) 6:7 (1), 6:3, 6:1

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

MARTIN KLIŽAN WINNER ATP ROTTERDAMBlahoželáme - Congratulations!!!

Posted by Martin Kližan on Sunday, February 14, 2016


\"Stále nemôžem uveriť tomu, že po toľkých odvrátených mečbaloch som získal v Rotterdame titul. Je to fantastický pocit. Ďakujem všetkým za podporu. Dnes bol plný dom a diváci vytvorili výbornú atmosféru. Gael mal smolu, že prehral. Bol to však super zápas. Je to môj dobrý kamarát. Želám mu, aby bol zdravý a aby sa mu darilo v ďalšom priebehu sezóny. Veľká vďaka patrí môjmu novému trénerovi Martinovi Hromcovi. Pracujeme spolu od novembra a za ten krátky čas sme dosiahli takýto skvelý výsledok. Veľká vďaka patrí aj rodinným príslušníkom, ktorí sledovali moje zápasy pre televíznou obrazovkou i priateľom. Na tento moment nikdy nezabudnem. Dúfam, že o rok sa do Rotterdamu vrátim,\" povedal Kližan po prevzatí misy pre víťaza.

\r\nPodľa slovenskej jednotky to bol neskutočný víkend. \"Sníval som o tom, že budem mať meno s vlajkou na rotterdamskom štadióne. V športe i tenise platí, že nikdy nehovor nikdy. Treba bojovať do poslednej loptičky a ja som živý príklad toho, že sa to dá aj s najlepšími hráčmi na svete. Treba zostať konštantný. S novým trénerom nám to zatiaľ ide, hoci Austrália nevyšla podľa plánov. Vždy treba makať na sebe a môže to byť ešte lepšie. Už sa teším na ďalší turnaj v Dubaji. Ďakujem skalným fanúšikom, ktorí mi verili a fandili. Je to motivácia aj pre mladých tenistov, aby trénovali. Prajem im, aby boli vytrvalí a aby mali odohodlanie,\" sprostredkoval pre TASR slová Kližana jeho mediálny manažér Jozef Korbel.

\r\nKližanov tréner Martin Hromec zložil svojmu zverencovi kompliment. \"Z Maťovej strany to bola opäť fantázia. Po prehratom prvom sete, v ktorom nevyužil šesť brejkbalov, dokázal zostať mentálne silný a presadiť sa svojou agresívnou hrou. Bola to radosť sa na neho pozerať,\" sprostredkoval pre TASR slová Hromca Kližanov mediálny manažér Jozef Korbel.

\r\nVeľkú radosť z triumfu Kližana mal aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. \"Martin dosiahol fantastický úspech. Dokázal vyhrať jeden z najväčších a najtradičnejších halových turnajov v Európe. Je skvelé, že po 31 rokoch napodobnil Miloša Mečířa. Počas celého týždňa predvádzal super hru a príkladne bojoval. Keď dokázal otočiť dva ťažké zápasy, veril som, že môže uspieť aj proti favorizovanému Monfilsovi. V tenise to tak často býva, že keď odvrátite sériu mečbalov, získate sebavedomie a dostanete sa do laufu. Blahoželám aj Kližanovmu trénerovi Martinovi Hromecovi. Je to mladý kouč a zisk titulu je pre neho veľkým zadosťučinením. Sú na dobrej ceste,\" povedal pre TASR Moška.

dvojhra - finále:
\r\nMartin KLIŽAN (SR) - Gael Monfils (5-Fr.) 6:7 (1), 6:3, 6:1
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Slovenský tenista bol aktívnejším hráčom, na jeho konto pribúdal jeden víťazný forhend za druhým."}