< sekcia Šport

Olympijská kvapka krvi prilákala desiatky Košičanov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V minulosti sa na Olympijskej kvapky krvi zúčastnilo mnoho významných športových osobností Slovenska.

Košice 24. apríla (TASR) - Olympijská kvapka krvi zavítala aj do Košíc. Ušľachtilá myšlienka spojila Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) s potrebami Národnej transfúznej služby (NTS). Pozitívnu odozvu verejnosti vnímali aj organizátori v Košiciach.

V minulosti sa na Olympijskej kvapky krvi zúčastnilo mnoho významných športových osobností Slovenska. Najvzácnejšiu tekutinu už darovali olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, kajakárka Jana Dukátová, basketbalistka Zuzana Žirková, hokejista Michal Handzuš a mnohí ďalší. "Podujatie Olympijská kvapka krvi organizujeme z poverenia SOŠV a správnej rady Nadácie SOŠV. Vnímame ho ako významný prostriedok pomoci tým, ktorí ju najviac potrebujú. Každý športovec vie, že je chvíľa, keď potrebuje pomoc. Práve krv môže pomôcť človeku, ktorý je zranený, prípadne potrebuje operáciu. Preto ak môžeme takto prejaviť pomoc NTS, urobíme to veľmi radi," uviedol pre TASR Pavol Mutafov, člen správnej rady Nadácie SOSV.

"Olympijská kvapka krvi má svoj význam. Krvi je všeobecne nedostatok, preto je každá podobná akcia dôležitá. Aj ja som mal v rodine prípad s onkologickým pacientom, ktorý potreboval krv," poznamenal predseda Olympijského klubu Košice Miroslav Luberda. Košičania mali možnosť podporiť podujatie v priestoroch Magistrátu, okrem vyhovujúceho zdravotného stavu bol jednou z podmienok vek od 18 do 60 rokov. Napokon sa do projektu zapojilo niekoľko desiatok darcov vrátane čerstvého prezidenta Slovenskej plaveckej federácie Ivana Šuleka. Miroslava Luberdu potešila pozitívna odozva u verejnosti, ktorá sa prejavila aj v účasti. "Olympijský výbor je šíriteľ rôznych myšlienok a toto je jedna z tých, ktoré najviac rezonujú vo vnímaní verejnosti," dodal.