< sekcia Šport

Projekt Svetového olympijského dňa má 70 rokov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V deň 23. júna 1894 delegáti 12 krajín Medzinárodného športového výboru v posluchárni na Univerzite Sorbonne v Paríži jednomyseľne schválili obnovenie olympijských hier.

Lausanne 23. júna (TASR) - Svetový olympijský deň pripadajúci na 23. júna je viac ako len športové podujatie. Je to deň, keď sa každý človek na svete môže stať aktívnym, môže sa dozvedieť o olympijských hodnotách a objavovať nové športy, uviedol na svojej webovej stránke Medzinárodný olympijský výbor (IOC). Projekt Svetového olympijského dňa v januári 1948 na zasadnutí v St. Moritzi schválili členovia IOC, predložil ho člen IOC z Československa Josef Gruss. Projekt Svetového olympijského dňa v roku 2018 má 70 rokov.

Dátum Svetového olympijského dňa je spomienkou na udalosť, keď delegáti 12 krajín Medzinárodného športového výboru 23. júna 1894 v posluchárni na Univerzite Sorbonne v Paríži jednomyseľne schválili obnovenie olympijských hier podľa propozícií "otca" oživenia olympijskej myšlienky Pierra de Coubertina. Pri tej príležitosti položili základy moderného olympijského hnutia. V januári 1948 na 42. zasadnutí IOC v St. Moritzi členovia IOC schválili návrh Svetového olympijského dňa. Predstavil ho na predchádzajúcom zasadnutí v roku 1947 člen IOC za Československo prof. MUDr.Josef Gruss (*1874 - +1968). Členom IOC bol v rokoch 1946-1965. Do Siene slávy českého hokeja ho uviedli 6. mája 2010.

Na pamiatku historickej udalosti 23. júna 1948 sa uskutočnil prvý Svetový olympijský deň, podujatia vtedy zorganizovalo deväť národných olympijských výborov: Belgicko, Grécko, Kanada, Portugalsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Uruguaj, Veľká Británia a Venezuela.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.