< sekcia Šport

V miešaných štafetách vyhrali Francúzi, naši biatlonisti na 17. mieste

Francúzsky tím v zložení sprava Anais Bescondová, Marie Dorinová Habertová, Quentin Fillon Maillet a líder celkového poradia Svetového pohára Martin Fourcade sa raduje z víťazstva vo štvrtkových miešaných štafetách na úvod majstrovstiev sveta 3. marca 2016 v nórskom Osle. Foto: TASR/AP

Slovenská štafeta nastúpila na preteky v rovnakom zložení ako pred týždňom v ruskom Ťumeni, kde na majstrovstvách Európy vybojovala strieborné medaily.

Oslo 3. marca (TASR) - Francúzski biatlonisti triumfovali vo štvrtkových miešaných štafetách na úvod majstrovstiev sveta v nórskom Osle. Tím v zložení Anais Bescondová, Marie Dorinová Habertová, Quentin Fillon Maillet a líder celkového poradia Svetového pohára Martin Fourcade zvládol trať za 1:14:01,0 hodiny. Na druhom mieste skončili Nemci, ktorí zaostali tesne o 4,3 sekundy. Bronzovú medailu si odniesli domáci Nóri s mankom necelých 15 sekúnd. Slováci nenapodobnili výkon z nedávnych majstrovstiev Európy a po zlej streľbe obsadili až 17. miesto so stratou takmer štyri minúty na víťazov.

Na prvej výmene sa držali na čele Američania, tesne za nimi boli domáci Nóri a potom nasledovali Ukrajinci, Nemci a Taliani. Po druhej sa dostali do popredia aj Česi, keďže líderka Svetového pohára Gabriela Soukalová výrazne skresala manko, ktoré "vyrobila" Veronika Vítková. Dotiahli sa aj Ukrajinci, ktorí sa po piatej streľbe dokonca usadili na čele, hneď za nimi sa zoradili Francúzi, Nemci a Nóri. Za Ukrajincov nastúpil na posledný úsek Dmytro Pidručnyj, no proti nemu stáli suverén M. Fourcade a rýchly Nemec Simon Schempp. Tí sa po predposlednej streľbe prepracovali na prvé dve priečky a nakoniec si to rozdali o triumf. Na poslednej stojke spravili obaja po jednej chybe, ako tretí za nimi vyštartoval Tarjei Bö, Ukrajinec dobíjal dvakrát a vypadol z boja o zlato. To nakoniec získali reprezentanti "galského kohúta", keďže Fourcade sa rýchlym šprintom v závere zbavil aj svojho posledného konkurenta. Francúzi dobíjali dokopy osemkrát, Nemci použili sedem náhradných nábojov.

Slovenská štafeta nastúpila na preteky v rovnakom zložení ako pred týždňom v ruskom Ťumeni, kde na majstrovstvách Európy vybojovala strieborné medaily. Rozbehla ju Paulína Fialková, no vôbec sa jej nedarilo. Na prvú streľbu dobehla v balíku, no po troch dobíjaniach sa prepadla až na predposledné 24. miesto. Rýchlym behom síce výrazné manko stiahla, no aj na stojke musela použiť tri náhradné náboje a na prvej výmene bola 13. so stratou 1:13,3 minúty. "Určite sme si verili a chceli sme zopakovať výkon, ktorý sme dosiahli na ME v ruskom Ťumeni. No už po prvom úseku sa nám to zrejme nepodarí, pretože Paulína Fialková dobíjala dokopy šesťkrát a naša strata je vyše minútová. Stále sa však dá pomýšľať na lepšie miesto. V Osle panuje premenlivé počasie, dnes opäť napadal sneh, takže uvidíme. Verím, že v ďalších úsekoch sa budeme posúvať vyššie a vyššie," zaželal si po prvej výmene reprezentačný tréner Juraj Sanitra pre Eurosport.

Jeho želanie sa nakoniec nenaplnilo. Jana Gereková vo veterných podmienkach síce strieľala lepšie ako Fialková, no aj tak musela dobíjať štyrikrát. Štafetu odovzdala Matejovi Kazárovi na 11. mieste so stratou 1:25,2 minúty. Ten mal zo Slovákov najlepšiu streľbu, dobíjal iba raz v ležke, ale pomalší beh znamenal, že sa prepadol o jednu priečku nižšie. Na posledný úsek vyštartoval rovnako ako v Ťumeni Martin Otčenáš. Na ležke musel dobíjať trikrát, no na stojke si k trom náhradným nábojom pripísal aj jedno trestné kolo a tak sa Slováci prepadli na konečné 17. miesto so stratou 3:42,7 minúty.

"Ťažko to hodnotiť, preteky nám nevyšli. Keby sme dokázali zopakovať ten výsledok, ktorý sme mali v Ťumeni, tak sa umiestnime do šiesteho miesta. Bohužiaľ, či baby, či Martin Otčenáš dnes pokazili streľbu, takže z toho bolo umiestnenie také, aké bolo. Chyby neboli spôsobené silným vetrom. Napríklad u Paulíny to bolo skorou streľbou, že sa chcela udržať špičky a proste nedotiahla tie rany. Bola skôr nervóznejšia," povedala pre TASR reprezentačná trénerka Anna Murínová. Slovenský tím čakala vo štvrtok večer porada, na ktorej si rozanalyzujú nevydarené preteky. "Dáme si takú menšiu poradu, povieme si, čo bolo dobré a čo bolo zlé. Boli to iba prvé preteky, šampionát pokračuje ďalej. Musíme si ten dnešok vyhodnotiť a ideme ďalej," dodala.

výsledky - miešaná štafeta na 2x6+2x7,5 km:

1. Francúzsko (Anais Bescondová, Marie Dorinová Habertová, Quentin Fillon Maillet, Martin Fourcade) 1:14:01,0 h, (0 trestných kôl+8 dobijaní)
2. Nemecko (Franziska Preussová, Franziska Hildebrandová, Arnd Peiffer, Simon Schempp) +4,3 s (0+7)
3. Nórsko (Marte Olsbuová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö, Tarjei Bö) +14,4 (0+10)
4. Ukrajina +29,8 (0+9)
5. Rakúsko +1:07,1 (0+3)
6. Česko +1:23,3 (0+5)
7. Rusko +1:32,9 (1+8)
8. Taliansko +1:55,4 (0+15)
9. Bielorusko +2:09,1 (0+1)
10. USA +2:19,6 (0+5)
...
17. SLOVENSKO (Paulína Fialková, Jana Gereková, Matej Kazár, Martin Otčenáš) +3:42,7 (1+17)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.