< sekcia Šport

Packa sa stal novým trénerom hádzanárok SR

Uprostred tréner Ján Packa, archívna snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta

V uplynulej sezóne priviedol hádzanárky Michaloviec k obhajobe majstrovského titulu, teraz bude pôsobiť len pri národnom tíme. Jeho asistentom bude František Urban.

Bratislava 25. júna (TASR) - Ján Packa je nový tréner slovenskej reprezentácie hádzanárok. S predstaviteľmi Slovenského zväzu hádzanej (SZH) sa dohodol na zmluve do konca júna 2020. Vo funkcii nahradil Dušana Poloza, ktorý skončil po piatich rokoch na lavičke slovenského tímu začiatkom júna po neúspešnej kvalifikácii ME 2018.

"Chcem sa poďakovať vedeniu SZH, že ma oslovilo s touto ponukou. Som optimista, že sa nám podarí s reprezentáciou postúpiť na vrcholné podujatie. Nebudem hneď sľubovať hory-doly, ale vážim si túto šancu. Budem sa snažiť, aby sme hrali čo najlepšie," povedal 66-ročný Packa.

Ten už v minulosti viedol národný tím slovenských hádzanárok v rokoch 1997 a 1998. "Boli to také pionierske časy, mali sme vtedy náročné podmienky pri budovaní reprezentácie a som rád, že teraz sú už diametrálne odlišné," uviedol Packa, ktorý v uplynulej sezóne priviedol hádzanárky Iuventy Michalovce k obhajobe majstrovského titulu, teraz bude pôsobiť výhradne pri národnom tíme. Jeho asistentom bude bývalý spolupracovník a kouč z Iuventy František Urban.

Packa je bývalý skvelý brankár, počas aktívnej kariéry reprezentoval Československo. Zúčastnil sa na MS 1974, 1978 i na OH 1976. V rokoch 1975, 1976 a 1978 sa stal najlepším hádzanárom Slovenska, v roku 1976 aj najlepším hádzanárom ČSSR. Trénoval aj niekoľko mužských a ženských klubových výberov doma i v zahraničí. "Chceme hrať modernú rýchlu hádzanú, ako sa hrá vo svete. K tomu budem hľadať do reprezentácie vhodné typy. Širší káder už mám v hlave. Prvý zraz bude v septembri," vyhlásil Packa.

Slovenské hádzanárky sa v prvej fáze kvalifikácie MS 2019 stretnú v 1. skupine s Kosovom, Ukrajinou a Izraelom. "Je to hrateľná skupina, s Ukrajinou si to rozdáme o prvé miesto a v súbojoch s ďalšími dvoma súpermi budeme favoritom," tvrdí Packa. Zo štyroch štvorčlenných skupín postúpia do druhej fázy (baráže o MS v Japonsku) víťazi a najlepší tím z druhých miest. Baráž sa bude hrať v júni nasledujúceho roka. Slovenky štartovali na MS ešte v roku 1995 v Rakúsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto. Na vrcholnom podujatí sa zatiaľ naposledy predstavili na ME 2014 v Chorvátsku a Maďarsku.

"Po trénerovi Polozovi sme cítili potrebu dať šancu domácemu trénerovi, pretože máme veľa mladých nádejných hráčok pôsobiacich v našej MOL lige. Chceme, aby tréner na každodennej báze spolupracoval so všetkými klubmi na Slovensku, pretože to nám v minulej ére chýbalo. Je to o komunikácii medzi reprezentačným a klubovými trénermi, aby sme vytvorili naozajstný tím, ktorého úlohou bude úspešná reprezentácia," vysvetlil voľbu SZH prezident Jaroslav Holeša. "Očakávame, že družstvo získa novú tvár. Budujeme nový tím, musíme prejsť cez predkvalifikáciu MS a potom mať aj šťastie na žreb v baráži. Verím, že nový tréner bude pre dievčatá novým impulzom," uzavrel Holeša.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.