Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

Pánik zažil víťazný debut, Hossa hviezdil, Fleury dostal kuriózny gól

Richard Pánik zažil debut v drese Chicaga Blackhawks. Foto: TASR/AP

Slovenský hokejista Marián Hossa dvoma asistenciami pomohol k výhre Chicaga doma nad Nashvillom 3:2.

New York 13. januára (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa dvoma asistenciami pomohol k výhre Chicaga doma nad Nashvillom 3:2 v zápase zámorskej NHL v noci na stredu. V drese Blackhawks debutoval aj jeho krajan a center Richard Pánik, ktorý odohral takmer sedem minút.

Chicago vyhralo ôsmy súboj v sérii, Hossa v jeho narodeninový deň asistoval pri úvodných góloch Andrewa Shawa a boli to už jeho 13. a 14. asistencia v sezóne. Tridsaťsedemročný trojnásobný víťaz Stanyleho pohára odohral vyše 20 minút, zaznamenal aj dva plusové body a vyhlásili ho za druhú hviezdu súboja. Hossa zaznamenal druhý dvojbodový zápas za sebou a úspešné obdobie zažíva celá prvá formácia Blackhawks, ktorá sa v priebehu sezóny bodovo trápila. "V posledných zápasoch nám to išlo a darilo sa. Musíme v tom pokračovať," povedal zámorským médiám Hossa.

Debut má za sebou aj jeho krajan Pánik, ktorý sa po vybavení pracovných víz do USA pridal tímu len v deň zápasu a pôvodne nemal nastúpiť. Zhruba 90 minút pred úvodným buly však musel spraviť tréner domácich Joel Quenneville zmenu v zostave, pretože ochorel ruský útočník Artem Anisimov. Šancu tak dostal 24-ročný Slovák, ktorého Chicago získalo 3. januára z Toronta. Quenneville posunul Fína Teuva Teräväinena z pravého krídla tretej formácie na centra druhej a Pánik nastúpil na ľavom krídle tretieho útoku. Na ľade bol len 6 minút a 56 sekúnd a do štatistík sa zapísal štyrmi bodyčekmi. "Je to skvelý tím. Musím si nájsť miesto a verím, že dobre zapadnem," povedal Pánik pre tsn.ca. Pôvodne sa s ním rátalo na ľavé krídlo prvej formácie miesto Shawa, ktorý však strelil dva góly a možno zamotal trénerom hlavy.

Významný duel absolvoval aj tréner domácich Joel Quenneville, ktorý dosiahol v profilige už jeho 782. víťazstvo, čím vyrovnal v historických tabuľkách Ala Arboura a okupujú spoločne druhé miesto. Skúsený kouč tak oslávil utorňajší podpis nového trojročného kontaktu. S Chicagom dosiahol 344 víťazstiev, ďalšie pridal so St. Louis Blues (307), a Coloradom Avalanche (131). "V závere som sa trochu zľakol, ale som rád, že sme to udržali," povedal Quenneville. Nashville 36,3 sekundy pred koncom znížil zásluhou Filipa Forsberga na 2:3, a keďže sa vo veľkej šanci v úplnom závere nepresadil ani Ryan Johansen, Predators odišli s prehrou.

Nedarilo sa Edmontonu, ktorý v Arizone viedol 2:0 aj 3:1, ale napokon prehral 3:4 po predĺžení. Slovenský obranca Oilers Andrej Sekera odohral takmer 21 minút a zaznamenal dve strely. Coyotes potiahol Max Domi, ktorý strelil prvý hetrik v NHL v kariére. New York Islanders vyhrali doma nad Columbusom 5:2, no v ich bránke dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Nemec Thomas Greiss.

New York Islanders prelomili ofenzívne trápenie a vyhrali doma nad Columbusom 5:2. V ich bránke dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Nemec Thomas Greiss. Hrdinom duelu bol útočník Brock Nelson, ktorý sa tešil z prvého hetriku v kariére. Ten zavŕšil 11 sekúnd pred koncom gólom do opustenej bránky Blue Jackets. Naposledy dal 24-ročný krídelník tri góly v jednom zápase 2. februára 2013 ešte v drese Bridgeportu v nižšej súťaži AHL. "Hetrik som zaznamenal po dlhom čase, ale tento v NHL je cennejší. Je to skvelý pocit," povedal so 17 gólmi najlepší strelec "ostrovanov." Islanders v prvej tretine prestrieľali Columbus, ktorý je s 34 bodmi najhorším tímom v NHL, v pomere 17:5. "Stále máme takéto začiatky a potom sa už zápas ťažko dobieha. To sa nedá ospravedlniť, som veľmi nahnevaný," povedal skúsený útočník Blue Jackets Brandon Dubinsky.

Carolina zdolala na domácom ľade Pittsburgh 3:2, keď v predĺžení rozhodol v presilovej hre Jeff Skinner. Pri všetkých troch góloch Caroliny asistoval 21-ročný švédsky útočník Elias Lindholm. Hurricanes sa po slabom úvode pomaly zlepšujú, vyhrali tretí zápas za sebou a z posledných 16 možných bodov získali 12.
Kuriózny gól padol v zápase Pittsburghu s Carolinou.

Zraneniami sužovaný tím St. Louis, ktorý má na maródke sedem hráčov vrátane brankárskej jednotky Jakea Allena, obrancu Jaya Bouwmeestera, či Paula Šťastného, zdolali doma New Jersey Devils 5:2. Dva góly dal Patrik Berglund, z prvého zásahu v NHL sa tešil Ty Rattie. Blues vyhrali v riadnom čase prvýkrát od 22. decembra. Tréner Ken Hitchcock dosiahol na lavičke St. Louis jubilejné 200. víťazstvo, celkovo ich má na konte 733. Devils nevyhrali v St. Louis od 30. decembra 2008.

Buffalo vyhralo v Minnesote 3:2, keď položilo základ úspechu tromi gólmi v prvej tretine. Wild prehrali doma tretí duel za sebou. "Žraloci" zo San Jose pokračujú v úspešnom ťažení na súperových ľadoch, keď tento raz zvíťazili vo Winnipegu 4:1. Vonku vyhrali Sharks tretí zápas za sebou a posunuli sa na tretie miesto v Pacifickej divízii. Celkovo to bolo už 15. víťazstvo San Jose u súpera, viac dosiahol v NHL len Washington Capitals (16).

Tampa Bay vyhrala na ľade Colorada 4:0. Druhý shutout v sezóne a 14. v kariére zaznamenal Ben Bishop, ktorý kryl 21 striel Avalanche. Dva góly strelil kanonier Steven Stamkos, s bilanciou 1+2 sa mohol pochváliť český útočník Ondřej Palát. "Blesky" vyhrali tretí zápas za sebou. "V poslednom období hráme veľmi dobre. Vybojujeme veľa pukov, hráme tvrdo, strieľame na bránku. Som spokojný," povedal tréner John Cooper.

NHL - výsledky:

NEW YORK ISLANDERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Góly: 6. Strome (Martin, Cizikas), 12. Nelson (Hickey, Bailey), 38. Nelson (Lee), 46. Strait (Tavares, Nelson), 60. Nelson – 11. Karlsson (Johnson), 34. Savard. Brankári: Greiss - Forsberg, strely na bránku: 33:20, 13.115 divákov.

CAROLINA HURRICANES - PITTSBURGH PENGUINS 3:2 pp (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Góly: 24. E. Staal (Versteeg, Lindholm), 30. Versteeg (Lindholm, E. Staal), 64. Skinner (Lindholm, Faulk) - 31. Letang (Määttä, Crosby), 47. Kunitz (Crosby, Hörnqvist). Brankári: Ward - Fleury, strely na bránku: 21:25, 13.012 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NEW JERSEY DEVILS 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
Góly: 11. Berglund (Steen, Parayko), 25. Upshall (Brouwer, Steen), 38. Berglund (Pietrangelo, Lehterä), 43. Rattie (Shattenkirk, Fabbri), 60. Backes - 13. Farnham (Gionta, Larsson), 15. Stempniak (Larsson, Blandisi). Brankári: Elliott - Kinkaid, strely na bránku: 37:24, 17.951 divákov.

MINNESOTA WILD - BUFFALO SABRES 2:3 (0:3, 1:0, 1:0)
Góly: 33. Suter (Haula, Spurgeon), 60. Vanek (Suter, Granlund) - 10. McGinn (Kane, O'Reilly), 18. Ristolainen (Gionta), 18. Gionta (Gorges, Foligno). Brankári: Dubnyk - Ullmark, strely na bránku: 30:23, 19.034 divákov.

WINNIPEG JETS - SAN JOSE SHARKS 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Góly: 16. Ehlers (Stafford) - 16. Tierney, 20. Thornton, 56. Pavelski (Couture, Burns), 60. Ward (Tierney, Martin). Brankári: Hellebuyck - Stalock, strely na bránku: 22:27, 15.294 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NASHVILLE PREDATORS 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Góly: 20. Shaw (HOSSA, Toews), 27. Shaw (HOSSA, Rasmussen), 34. Seabrook (Kane, Gustafsson) - 34. Ribeiro, 60. Forsberg (Johansen, Ribeiro). Brankári: Crawford - Rinne, strely na bránku: 23:43, 21.618 divákov.

COLORADO AVALANCHE - TAMPA BAY LIGHTNING 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Góly: 11. Palát (Hedman, Killorn), 22. Stamkos (Namestnikov, Palát), 26. Stamkos (Palát, Namestnikov), 52. Johnson (Hedman, Kučerov). Brankári: Varlamov - Bishop, strely na bránku: 21:38, 14.227 divákov.

ARIZONA COYOTES - EDMONTON OILERS 4:3 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Góly: 33. Domi (Stone, Ekman-Larsson), 44. Domi (Duclair, Ekman-Larsson), 47. Domi (Boedker, Ekman-Larsson), 65. Ekman-Larsson (Stone) - 19. Draisaitl (Eberle, Pouliot), 27. Schultz (Draisaitl, Eberle), 42. Pouliot (Schultz, Eberle). Brankári: Domingue - Nilsson, strely na bránku: 31:28, 11.391 divákov.

Marián Hossa (Chicago) 20:08 0 2 2 2 3 0
Richard Pánik (Chicago) 6:56 0 0 0 0 0 0
Andrej Sekera (Edmonton) 20:44 0 0 0 0 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/