Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Peaty prvý muž s tretím titulom majstra sveta na 100 m prsia

Britský plavec Adam Peaty, archívna snímka. Foto: TASR/AP

V pondelňajšom finále 18. svetového šampionátu FINA v plaveckých športoch v Kórejskej republike Peaty dosiahol čas 57,14 sekúnd.

Gwandžu 22. júla (TASR) - Britský plavec Adam Peaty získal ako prvý muž v histórii tretí titul majstra sveta v disciplíne 100 m prsia. V pondelňajšom finále 18. svetového šampionátu FINA v plaveckých športoch v Kórejskej republike dosiahol čas 57,14 sekundy.

Zaostal tak za svojím svetovým rekordom z nedeľňajšieho semifinále, keď ako prvý muž zaplával túto disciplínu pod 57 sekúnd (56,88 s). Vo finále skončil na druhom mieste jeho krajan James Wilby (+1,32 s), tretí finišoval Číňan C'-pej Jen (+1,49 s).

Američan Caeleb Dressel potvrdil úlohu favorita na 50 m motýlik v rekorde šampionátu 22,35 s. Bolo to už jeho deviate zlato zo svetových šampionátov.

Medzi ženami sa musela olympijská víťazka Švédka Sarah Sjöströmová na 100 m motýlik uspokojiť s druhou priečkou, keď si zlato vybojovala 19-ročná Kanaďanka Margaret MacNeilová v národnom rekorde 55,83 sekundy a privlastnila si prvý významný titul vo svojej kariére. Sjöströmová tak nezískala ako prvá žena na MS piatu zlatú medailu v jednej disciplíne za sebou.

Maďarka Katinka Hosszúová vybojovala podľa očakávania triumf na 200 m pol. pr. časom 2:07,53 min pred Číňankou Jie Š'-wen a Kanaďankou Sydney Pickremovou. Hosszúová na tejto trati získala už štvrté zlato.