Slalom v Kitzbüheli vyhral Kristoffersen, Žampa 20.

TASR, 24. januára 2016 11:55, aktualizované 24. januára 16:26

Nedeľňajšie preteky poznačil pád Taliana Giuliana Razzoliho, ktorý odštartoval ako prvý.

Slovenský lyžiar Adam Žampa na trati v 1.kole slalomu Svetového pohára v rakúskom Kitzbüheli 24. januára 2016. Foto: TASR/AP
Kitzbühel 24. januára (TASR) - Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen vyhral nedeľňajší slalom Svetového pohára v Kitzbüheli. V rakúskom stredisku triumfoval s náskokom troch stotín pred domácim Marcelom Hirscherom. Tretí skončil Nemec Fritz Dopfer.

Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil konečnú 20. priečku. V prvej časti pretekov predviedol solídnu jazdu a do druhého kola postúpil z 21. miesta, keď na vtedy vedúceho Dopfera stratil 1,33 s. Vo svojej jazde v druhom kole však urobili dve chyby, po ktorých sa musel vrátiť k bránke a do cieľa tak prišiel so značným mankom. Na víťazného Kristoffersena celkovo stratil 11,38 s a na základe pravidla o časovom limite mu neboli pridelené body do klasifikácie SP. Body do poradia seriálu si v nedeľu pripísalo iba 19 pretekárov. Druhý Slovák v štartovom poli Matej Falat nedokončil 1. kolo.

Kristoffersen triumfoval zásluhou výborného výkonu v druhom kole, keď po tom prvom figuroval na 12. priečke. Napokon dosiahol piate víťazstvo v sezóne a celkovo deviate v kariére. Dvadsaťjedenročný Nór si upevnil vedenie v klasifikácii slalomu, ktorú po nedeli vedie s náskokom 160 bodov. "Neskutočný pocit. Po prvom kole som bol dvanásty a napokon som vyhral. Vedel som, že mám šancu a tak som to riskol," usmieval sa v cieli šťastný víťaz.

Obhajca veľkého glóbusu Hirscher sa zásluhou druhého miesta priblížil v celkovom poradí SP k vedúcemu Nórovi Akselovi Lundovi Svindalovi. Ten po páde v sobotňajšom zjazde utrpel vážne zranenie kolena a v sezóne už pokračovať nebude. Hirscher na neho aktuálne stráca 27 bodov. "Som veľmi spokojný. Bolo to náročné, napriek tomu som bol k víťazstvu blízko. Henrik má skvelú formu, teraz je v slalome najlepší," vravel Hirscher.

Nedeľňajšie preteky poznačil pád Taliana Giuliana Razzoliho, ktorý odštartoval ako prvý v 1. kole. Olympijského víťaza z Vancouveru 2010 ošetrili priamo pri trati a napokon musela pre neho priletieť aj helikoptéra. Z toho dôvodu museli preteky na niekoľko minút prerušiť. Z elitnej tridsiatky pretekárov nedokončilo náročnú trať 1. kola až desať z nich.