Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Portugalsko vyhralo v úvodnom štvrťfinále ME nad Poliakmi 2:1

Portugalský futbalista Renato Sanches (vľavo) sa teší po strelení vyrovnávajúceho gólu na 1:1 vo štvrťfinálovom zápase Poľsko - Portugalsko na ME vo futbale v Marseille 30. júna 2016. Foto: TASR/AP

O postupujúcom rozhodli až strely z bieleho bodu.

Marseille 30. júna (TASR) - Futbalisti Portugalska zvíťazili vo štvrtkovom úvodnom štvrťfinále majstrovstiev Európy v Marseille nad Poliakmi 5:3 na strely zo značky pokutového kopu, keď v riadnom hracom čase i predĺžení sa stretnutie skončilo nerozhodne 1:1. Portugalsko si to v semifinále rozdá v stredu 6. júla od 21.00 h v Lyone s víťazom súboja Wales - Belgicko.

Skóre otvoril už v 2. minúte poľský kapitán Robert Lewandowski, na ktorého zásah odpovedal v 33. minúte Renato Sanches. Poliaci už druhý jedenástkový rozstrel na EURO 2016 nezvládli, keď Jakub Blaszczykowski ako jediný nepremenil svoj pokus. Portugalci sú v najlepšej štvorke napriek tomu, že na turnaji stále nezvíťazili po 90 minútach.

Hneď v 2. minúte sa po chybe Cedrica dostal k lopte Grosicki, odcentroval z ľavej strany a Lewandowski nekompromisne poslal Poliakov do vedenia. Tí sa vedomí rýchleho náskoku nehrnuli do útočenia. Portugalcom zasa chýbali nápady v ofenzíve a hľadali prevažne Ronalda, v úvode však vyťažili akurát pár zblokovaných striel. V 17. minúte sa pri kontre Lewandowski uvoľnil od Pepeho, Patricio však tentoraz na jeho pokus stačil. Portugalci mali neskôr aj problémy s rozohrávkou na vlastnej polovici, najväčšiu ponúknutú možnosť Poliaci nezužitkovali napriek peknej kombinačnej akcii. Ronaldo sa v dobrej pozícii ocitol na konci úvodnej polhodiny, ale namieril iba do stredu bránky, kde stál pripravený Fabianski. V 33. minúte sa Poliaci nechali uspať a pred šestnástkou poskytli príliš veľa priestoru Sanchesovi, ktorý to ľavačkou s prispením Krychowiakovho teču potrestal a vyrovnal.

So zmenou strán neprišlo narušenie vyrovnaného obrazu hry. Tímy sa nechceli dopustiť chyby, ktorá by ich stála semifinálovú miestenku, keďže obom prvopolčasovým zásahom predchádzalo zaváhanie v defenzívnej činnosti. Prienik do zadných radov súpera sa podaril Portugalcom v 60. minúte, Ronaldo však po Naniho prihrávke netrafil loptu. Podobný ťah predviedli aj Poliaci na opačnej strane, no Milik nezakončil dôrazne. Vo štvrtok platila nepriama úmera - s pribúdajúcim časom klesal počet zásadných útočných výpadov. A keď sa už Portugalci lobom dostali za obranu, Ronaldo opäť zlyhal v zakončení. V 81. minúte takmer padol kuriózny gól po tom, ako Jedrzejczyk zblokovaním Pepeho prihrávky na Ronalda len tesne minul vlastnú bránku.

Predĺženie odštartovalo vzruchom v poľskej šestnástke, ale Ronalda prekvapilo, že naňho prešla lopta a tretíkrát v tomto stretnutí si s ňou neporadil. Obidve mužstvá už mali v nohách nadstavenie z osemfinále, takže sa, pochopiteľne, dostavovala únava. Vyplynulo z toho otváranie priestoru, ktoré však nepretavil ani jeden zo semifinálových adeptov. V 109. minúte na chvíľu prerušil hru votrelec z tribúny. O postupujúcom rozhodli až strely z bieleho bodu, v nich ako jediný zlyhal Poliak Blaszczykowski.

Štvrťfinále:
Poľsko - Portugalsko 1:1 pp (1:1, 1:1), 3:5 na strely z 11 m
2. Lewandowski - 33. Sanches, strely z 11 m: Ronaldo 0:1, Lewandowski 1:1, Sanches 1:2, Milik 2:2, Moutinho 2:3, Glik 3:3, Nani 3:4, Blaszczykowski nedal, Quaresma 3:5, rozhodovali: Brych - Borsch, Lupp (všetci Nem.), ŽK: Jedrzejczyk, Glik, Kapustka - A. Silva, W. Carvalho