Prevc prvým slovinským majstrom sveta v letoch

Víťazný slovinský skokan na lyžiach Peter Prevc (v strede) pózuje na pódiu so zlatou medailou vedľa strieborného Nóra Kennetha Gangnesa (vľavo) a bronzového Rakúšana Stefana Krafta (vpravo) po pretekoch v letoch na lyžiach na MS v rakúskom Bad Mitterndorfe 16. januára 2016. Foto: TASR/AP

Prevc bol po piatkovej prvej polovici súťaže druhý tesne za Gangnesom, v sobotu však v 3. kole vytvoril výkonom 244 m nový rekord mamutieho mostíka v Kulme a vyšvihol sa na najvyšší stupienok.

Kulm 16. januára (TASR) -Slovinec Peter Prevc sa stal v rakúskom Kulme v poradí druhým slovinským majstrom sveta v letoch na lyžiach. Líder celkového poradia Svetového pohára a najväčší favorit triumfoval s náskokom 3,3 bodu pred Nórom Kennethom Gangnesom. Tretí skončil na radosť domácich divákov Rakúšan Stefan Kraft.

Prevc bol po piatkovej prvej polovici súťaže druhý tesne za Gangnesom, v sobotu však v 3. kole vytvoril výkonom 244 m nový rekord mamutieho mostíka v Kulme a vyšvihol sa na najvyšší stupienok. Záverečné 4. kolo jury zrušila pre silný vietor a sneženie. Prevc nadviazal na úspech Roberta Kranjeca, ktorý získal zlato v roku 2012 na MS v nórskom Vikersunde.
Slovinec Peter Prevc sa usadil na na druhom mieste po prvej polovici MS v letoch na lyžiach na mamuťom mostíku v rakúskom Bad Mitterndorfe 15. januára 2016.

Z titulu mal obrovskú radosť a hneď sa o ňu išiel podeliť s početnou skupinou slovinských fanúšikov. "Byť majstrom sveta v letoch je fantastický pocit. Ešte si naplno neuvedomujem, čo som dosiahol. Bolo to veľmi tesné. Kenneth Gangnes i Stefan Kraft podali skvelé výkony. Dnes mi vyšiel super let a rekord mostíka znamenal zlato. Táto sezóna je pre mňa ako zo sna, no sme ešte iba v jej polovici. Pred nami je ešte veľa súťaží. Dúfam, že mi forma vydrží," povedal Prevc do kamier rakúskej televízie ORF. Víťaz Turné štyroch mostíkov v roku 2016 v individuálnej súťaži ešte nenašiel premožiteľa. Triumfoval v Garmisch-Partenkirchene, Innsbrucku, Bischofshofene i vo Willingene.

Zatiaľ čo Gangnesa škrelo, že nemohol absolvovať záverečný súťažný pokus a zaútočiť na vedúcu pozíciu Prevca, Kraft bol nadšený z bronzového kovu. "Získať medailu na domácej pôde, to bol môj veľký sen a teraz sa mi ho podarilo splniť. Prevc s Gagnesom boli príliš silným sústom, strata 10,9 bodu na víťaza v letoch však nie je priepastná," povedal vlaňajší víťaz Turné pre agentúru APA. Obhajca titulu z Harrachova 2014 Nemec Severin Freund skončil na šiestej priečke s výraznou 75-bodovou stratou na Prevca.