Procházková nepostúpila do semifinále šprintu v Planici

Alena Procházková, archívna snímka Foto: TASR/Martin Baumann

V mužskom šprinte neuspel ani jeden z dvojice slovenských reprezentantov.

Planica 16. januára (TASR) - Švédska bežkyňa na lyžiach Stina Nilssonová a Talian Federico Pellegrino triumfovali v sobotňajších šprintoch voľnou technikou v rámci Svetového pohára v slovinskej Planici. Slovenská reprezentantka Alena Procházková tretíkrát v tejto sezóne bodovala, za 16. miesto si pripísala do hodnotenia SP 15 bodov.

Dvadsaťdvaročná Nilssonová vo finále na 1,2 km trati dokonale "vypálila rybník" nórskym reprezentantkám. Na druhej priečke finišovala s odstupom 34 stotín sekundy Astrid Uhrenholdtová Jacobsenová, tretie miesto obsadila Heidi Wengová (+0,55). Dominanciu severaniek potvrdila štvrtým miestom Ingvild Flugstadová Östbergová (+0,60). V celkovom poradí SP si líderskú pozíciu udržala s 1384 bodmi ďalšia Nórka Therese Johaugová, ktorá v súťaži neštartovala. Nilssonová prevzala vedenie v hodnotení šprintu, keď na čele vystriedala Maiken Caspersenovú Fallovú, ktorá v sobotu skončila až na 45. mieste.

Nilssonová vo finále viedla od začiatku až do cieľa, kde mohla sláviť svoje tretie víťazstvo v kariére. "Vsadila som na taktiku nastúpiť hneď od úvodu. Už v kvalifikácii som mala pocit, že to môžem zvládnuť. Bola som veľmi unavená, víťazstvo je pre mňa veľmi veľkým úspechom," uviedla Švédka pre Eurosport.

Slovenská jednotka Procházková si účasť vo vyraďovačke zabezpečila ako posledná tridsiata postupujúca z kvalifikácie. Vo svojom štvrťfinálovom behu potom obsadila tretie miesto a nepostúpila do dvanásťčlenného semifinále. Za víťaznou Slovinkou Vesnou Fabjanovou zaostala 6,58 sekundy, na druhú Wengovú stratila 3,33 s. V kvalifikácii skončila svoje účinkovanie Barbora Klementová, ktorá sa umiestnila na 57. priečke (+20,70).

Aj štvrtý tohtosezónny šprint voľnou technikou vyhral Pellegrino. Talian vo finále ukázal chrbát trojici Francúzov a dobehol si po siedme prvenstvo v kariére. Druhý skončil s odstupom 88 stotín Baptiste Gros, tretí Richard Jouve (+1,71 s), na štvrtom mieste finišoval Renaud Jay. V celkovom poradí prestížneho seriálu naďalej suverénne vedie Nór Martin Johnsrud Sundby, ktorý má pred krajanom Finnom Haagenom Kroghom náskok 550 bodov.

"So svojím výkonom som maximálne spokojný. Ťahám víťaznú šnúru, z hľadiska štatistiky to boli psychicky veľmi náročné preteky. V kvalifikácii som sa cítil veľmi dobre, cítil som, že mám výbornú formu, až som sa bál, čo sa stane v hlavnej súťaži. Našťastie to celé dobre vypálilo," tešil sa Pellegrino.

Z dvojice slovenských reprezentantov ani jeden neprešiel sitom kvalifikácie. Miroslav Šulek skončil 71. so stratou 15,39 s na Pellegrina, Andrej Segeč bol 73. (+17,53).