Slovákom sa v 4. etape nedarilo. Svitko prišiel o pozíciu lídra

Na snímke Slovák Štefan Svitko na KTM Foto: TASR/AP

Štefan Svitko skončil v stredu dvanásty a jeho krajan Ivan Jakeš obsadil trináste miesto.

San Salvador de Jujuy 6. januára (TASR) - Slovenským motocyklistom sa v 4. etape na 38. ročníku Rely Dakar nedarilo. Štefan Svitko skončil v stredu dvanásty a prišiel o pozíciu lídra priebežného poradia. Jeho krajan Ivan Jakeš obsadil trináste miesto.

Víťazom kráľovskej etapy, ktorá sa išla v najsevernejšej argentínskej provincii Jujuy, sa stal Španiel Joan Barreda Bort. V cieli však dostal päťminútovú penalizáciu a klesol na štvrté miesto. Na prvú priečku tak poskočil Portugalčan Paulo Goncalves. Druhý skončil jeho krajan Ruben Faria, tretí bol domáci Kevin Benavides.

Novým lídrom priebežnej klasifikácie je po strede Goncalves pred Benavidesom a Barredom Portom. Svitko figuruje na štvrtej a Jakeš na dvanástej priečke.

V kategórii automobilov naďalej dominujú stroje značky Peugeot, ktoré v stredu obsadili prvé tri priečky. Vyhral Francúz Stephane Peterhansel pred Španielom Carlosom Sainzom. Tretí bol ďalší Francúz Sebastien Loeb, deväťnásobný majster sveta v rely WRC si zároveň udržal vedenie v priebežnom poradí.

Rely Dakar - 4. etapa (Jujuy - Jujuy):

motocykle: 1. Paulo Goncalves (Portug./Honda) 4:07:19, 2. Ruben Faria (Portug./Husqvarna) +2:35, 3. Kevin Benavides (Arg./Honda) +2:37,... 12. Štefan SVITKO (SR/KTM) +6:16, 13. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +6:22
priebežné poradie: 1. Goncalves 10:35:17, 2. Benavides +2:17, 3. Barreda Bort +3:03, 4. SVITKO +5:22,... 12. JAKEŠ +13:33

automobily: 1. Stephane Peterhansel (Fr./Peugeot) 3:42:42, 2. Carlos Sainz (Šp./Peugeot) +11 s, 3. Sebastien Loeb (Fr./Peugeot) +27
priebežné poradie: 1. Loeb 9:44:51, 2. Peterhansel +4:48, 3. Nasser Al-Attiyah (Kat./Mini) +11:09

štvorkolky: 1. Marcos Patronelli (Arg./Yamaha) 5:09:15, 2. Alexis Hernandez (Peru/Yamaha) +16, 3. Ignacio Casale (Čile) +25
priebežné poradie: 1. Casale 12:11:20, 2. Marcelo Medeiros (Braz./Yamaha) +12:06, 3. Patronelli +13:52

kamióny: 1. Gerard De Rooy (Hol./Iveco) 3:58:16, 2. Pieter Versluis (Hol./Man) +37, 3. Hans Stacey (Hol./Man) +1:18
priebežné poradie: 1. Versluis 10:02:34, 2. Stacey +15, 3. Federico Villagra (Arg./Iveco) +2:04