Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Richard Varga získal premiérový titul majstra Európy v akvatlone

Štvornásobný majster sveta v akvatlone Slovák Richard Varga zvíťazil v kategórii Elite mužov počas majstrovstiev Európy v akvatlone 27. mája 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Pavol Zachar

Uspeli aj Romana Gajdošová, ktorá triumfovala v kategórii do 23 rokov, jej krajanka Kristína Jesenská sa stala majsterkou Európy medzi juniorkami.

Bratislava 27. mája (TASR) – Bratislava 27. mája (TASR) – Slovenský reprezentant Richard Varga sa stal majstrom Európy v akvatlone. V pretekoch, ktoré sú kombináciou plávania a behu, triumfoval v sobotu v okolí petržalského jazera Veľký Draždiak v čase 28:13 min a získal premiérový titul kontinentálneho šampióna. Druhé miesto obsadil Ukrajinec Dmytro Malyar, bronz bral Slovinec Domen Dornik.

Varga má svojej zbierke štyri tituly svetového šampióna v akvatlone, ale primát majstra Európy mu doteraz chýbal. Najlepší slovenský triatlonista triumfoval v domácich podmienkach suverénnym spôsobom. Plavecká trať v otvorenej vode jazera mala dĺžku 1000 m, pretekári kategórie Elite absolvovali dva okruhy v dĺžke 500 m. Bežecká trať pri jazere a po hrádzi merala 5 km, bežalo sa päť okruhov v dĺžke 1000 m.

Jedenásty muž olympijského triatlonu z Ria de Janeiro mal z titulu veľkú radosť. "Je to úžasný pocit, ďakujem divákom za podporu. Som veľmi vďačný, že prišlo toľko fanúšikov, a že som ich mohol potešiť víťazstvom," povedala v cieli Varga, ktorý získal aj víťaznú prémiu 900 eur. V pretekoch triatlonovej Svetovej série patrí medzi najrýchlejších plavcov. V sobotu vybehol z vody "až" druhý, keď na prvom mieste sa do bežeckých topánok prezul Maďar Márk Dévay. "Draždiak mi nerobil problémy, ryby ma nechali na pokoji. Avšak keď sme vychádzali z vody, tým istým smerom išlo slnko, takže trochu som bol zmätený kadiaľ plávam. Napálil som to od začiatku, ale súperi sa ma držali. Najmä ten Maďar, ale na plávaní to prehnal a potom v behu nestačil," vravel Varga.

Slovenskému reprezentantovi netrvalo dlho aby potvrdil svoju kvalitu a do druhého kilometrového okruhu už vybehol na prvej priečke. V cieľovej rovinke spomalil, od fanúšikov si zobral slovenskú vlajku a cieľovú pásku preťal víťazným krokom. "Bežalo sa mi skutočne výborne. To bol asi zlomový moment celých pretekov. Som rád, že môj beh ide správnym smerom. Som šťastný, že som vyhral doma. Bude to patriť medzi moje najsilnejšie spomienky v kariére," dodal Varga.

Darilo sa aj reprezentantkám SR. Romana Gajdošová triumfovala v kategórii do 23 rokov, jej krajanka Kristína Jesenská sa stala majsterkou Európy medzi juniorkami.

ME v akvatlone - výsledky:

muži - elite: 1. Richard VARGA (SR) 28:13, 2. Dmytro Malyar (Ukr.) 28:36, 3. Domen Dornik (Slovin.) 28:45,... 16. Šimon BRUNOVSKÝ 31:09, 18. Šimon ŽÁČIK 32:19, 19. Vladimír SOPKO (všetci SR) 33:46

ženy - elite: 1. Hannah Kitchenová (V. Brit.) 32:11, 2. Jana Jiroušková (ČR) 33:47, 3. Cindy Pomaresová (Fr.) 34:38

muži do 23 rokov: 1. Márk Dévay (Maď.) 28:38, 2. Michal Oliwa (Poľ.) 29:05, 3. Alexis Kardes (Fr.),... 11. Tadeás FAZEKAS 30:48, 19. Marek SMETANA (obaja SR) 33:31

ženy do 23 rokov: 1. Romana GAJDOŠOVÁ (SR) 32:18, 2. Zsanett Bragmayerová (Maď.) 32:30, 3. Tereza Zimovjanová (ČR) 33:55,... 11. Ivana KURIAČKOVÁ (SR) 35:36

juniori: 1. Gergo Soós 29:57, 2. Botond Karai 30:07, 3. Atilla Arany (všetci Maď.) 30:11,... 6. Matúš VERBOVSKÝ 30:32, 11. Samuel SIMONIDES (obaja SR) 31:41

juniorky: 1. Kristína JESENSKÁ (SR) 33:28, 2. Alžbeta Hrušková (ČR) 33:29, 3. Sofya Prymová (Ukr.) 33:51,... 14. Lucia LINKESCHOVÁ (SR) 36:18
.

Slovenská reprezentantka Romana Gajdošová zvíťazila v kategórii žien do 23 rokov počas majstrovstiev Európy v akvatlone 27. mája 2017 v Bratislave.

Na snímke v popredí česká reprezentantka Jana Jiroušková počas štartu na majstrovstách Európy v akvatlone 27. mája 2017 v Bratislave. Jana Jiroušková obsadila 2. miesto v kategórii Elite žien.

Štvornásobný majster sveta v akvatlone Slovák Richard Varga poskytuje rozhovor po tom, čo zvíťazil v kategórii Elite mužov počas majstrovstiev Európy v akvatlone 27. mája 2017 v Bratislave.

Britská reprezentantka Hannah Kitchenová zvíťazila v kategórii Elite žien počas majstrovstiev Európy v akvatlone 27. mája 2017 v Bratislave.

Britská reprezentantka Hannah Kitchenová (uprostred) zvíťazila v kategórii Elite žien počas majstrovstiev Európy v akvatlone 27. mája 2017 v Bratislave. Slovenka Romana Gajdošová (vľavo) zvíťazila v kategórii žien do 23 rokov a Maďarka Zsanett Bragmayerová (vpravo) obsadila 2. miesto v kategórii žien do 23 rokov.