Streda 8. máj 2024Meniny má Ingrida

Rusi vo štvrťfinále po víťazstve 7:3 nad Švédskom

Ruský hokejista Jevgenij Malkin v akcii pred brankárom Viktorom Fasthom zo Švédska Foto: TASR/AP

V zápase bodovo exceloval hviezdny útočník Pittsburghu Penguins Jevgenij Malkin, ktorý k hetriku pridal dve asistencie.

Štokholm 11. mája (TASR) - Hokejisti Ruska zvíťazili v piatkovom zápase MS nad domácim Švédskom 7:3 a s určitosťou sa predstavia vo štvrťfinále. Zverenci trénera Zinetulu Biľjaletdinova rozhodli o svojom triumfe v záverečnej tretine, ktorú vyhrali 4:0. V zápase bodovo exceloval hviezdny útočník Pittsburghu Penguins Jevgenij Malkin, ktorý k hetriku pridal dve asistencie. Výber "zbornej", ktorý s plným bodovým ziskom vedie tabuľku štokholmskej B-skupiny, sa predstaví najbližšie v nedeľu v dueli s Českom. Švédi, ktorí utrpeli prvú prehru na šampionáte, si v sobotu zmerajú sily s Talianskom.

V súboji dvoch dovtedy nezdolaných tímov začali lepšie "tri korunky", ktoré otvorili skóre v závere 6. minúte presilovkovým zásahom Karlssona. Rusi vyrovnali zásluhou Popova, ešte do prestávky však Švédi potrestali ďalšie súperovo vylúčenie. Keď v polovici stretnutia zvýšil Franzen na 3:1, málokto v hale Ericsson Globe pochyboval o tom, že domáci už dovedú zápas do víťazného konca. Lenže ruský tím nezložil zbrane, do konca tretiny vyrovnal a hneď na začiatku tretieho dejstva sa prvýkrát ujal vedenia. To si už nenechal vziať, naopak Malkin ďalšími dvoma gólmi zavŕšil svoj hetrik a v samom závere Denisov spečatil víťazstvo "zbornej" v pomere 7:3.

B-skupina:

Rusko - Švédsko 7:3 (1:2, 2:1, 4:0)

Góly: 11. Popov (Malkin), 36. Malkin (Birjukov, Kuznecov), 39. Jemelin (Dacjuk, Kalinin), 41. Perežogin (Medvedev), 43. Malkin (Popov), 52. Malkin (Popov), 60. Perežogin (Malkin, Popov) - 6. Karlsson (Stalberg, Alfredsson), 15. Zetterberg (Alfredsson, Eriksson), 30. Franzen (Eriksson, Zetterberg). Rozhodcovia: Boman (Fín.), Kaval (USA) - Arm (Švaj.), Dussureault (Kan.), vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše Kalinin (Rus.) 5+DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0.

Rusko: Varlamov – Nikulin, Birjukov, Kalinin, Jemelin, Denisov, Medvedev, Nikitin, Rjasenski – Malkin, Popov, Perežogin – Dacjuk, Kuľjomin, Kuznecov – Tereščenko, Širokov, Žerdev – Svitov, Kokarov, Ketov

Švédsko: Fasth - N. Kronwall, Hjalmarsson, Brodin, Hedman, S. Kronwall, Karlsson - Eriksson, Zetterberg, Franzen - Alfredsson, Krüger, Silfverberg - Järnkrok, Stalberg, Landeskog - Larsson, Persson