Sagan na Tirreno-Adriatico má šancu na prvý triumf v dúhovom drese

TASR, 8. marca 2016 20:07

Dvadsaťšesťročný pretekár stajne Tinkoff tento rok stále čaká na vavríny, pričom zatiaľ nazbieral dve druhé a štyri štvrté miesta.

Na archívnej snímke Peter Sagan Foto: TASR - Pavel Neubauer
Lido di Camaiore 8. marca (TASR) - Na utorňajšej tlačovej konferencii pred cyklistickými pretekmi Tirreno-Adriatico sa predstavili tradične najväčší favoriti na celkový triumf, no organizátori pozvali spomedzi ostatných účastníkov aj jedného klasikára. Bol ním Slovák Peter Sagan, ktorý by chcel na podujatí získať prvý etapový triumf v dúhovom drese úradujúceho majstra sveta.

Dvadsaťšesťročný pretekár stajne Tinkoff tento rok stále čaká na vavríny, pričom zatiaľ nazbieral dve druhé a štyri štvrté miesta. Zemiaková medaila sa mu ušla aj na poslednej klasike Strade Bianche, keď o 13 sekúnd zaostal za vedúcim triom. "Strade Bianche pre mňa nebola pohroma a táto tlačovka je aj tak o Tirrene," odvetil na otázku o svojej forme. "Strade je už minulosť, ale pre mňa to boli celkom dobré preteky, pričom boli iba tretie v tejto sezóne. Dúfam, že moja forma ide hore," citoval ho portál cyclingnews.com.

Sagan si už prezrel jednotlivé etapy sedemdňových pretekov, no nechcel povedať, v ktorej z nich si trúfa na prvenstvo. "Pozrel som si to, aby som vedel, čo kde dokážem. No ešte to neviem presne. Myslím si, že pôjdem pekne deň po dni," pokračoval. Profilovo by mu mohli sedieť viaceré etapy, napríklad hneď druhá so zvlneným profilom v druhej časti a miernym kopcom v závere. Podobne aj tretia, štvrtá či rovinatá šiesta. Preteky odštartujú už v stredu v Lido di Camaiore tímovou časovkou na 22,7 km a skončia sa v utorok časovkou jednotlivcov na 10,1 km v San Benedetto del Tronto.

Na tlačovke boli okrem neho favoriti na celkový triumf - napríklad domáci Vincenzo Nibali (Astana), Američan Tejay van Garderen (BMC), Kolumbijčan Rigoberto Uran (Cannondale) či Španiel Alejandro Valverde (Movistar). "Cez víkend sa mi pretekalo dobre. Strade Bianche je vždy ťažké (pozn. obsadil 15. miesto). Cítil som sa dobre, aj keď mi to úplne nevyhovovalo. V porovnaní s tým, keď som vyhral Tirreno, je teraz lepšie obsadenie. Z mojich skúseností viem, že úspech v jednotlivých etapách nerozhodne o celkovom poradí. Keď som vyhral ja, stalo sa to v posledných dvoch dňoch," povedal pre portál Nibali, ktorý vyhral podujatie v rokoch 2012 a 2013.

Prečítajte si aj:

8. marca 2016 18:56

Druhá etapu Paríž - Nice vyhral Austrálčan Michael Matthews
Jediný slovenský zástupca na podujatí Peter Velits obsadil v utorňajšej 214 km dlhej etape z Contres do Commentery, ktorá mala rovinatý charakter, 64. miesto so stratou 12 sekúnd na víťaza.

6. marca 2016 17:44

Na prológu pretekov Paríž - Nice zvíťazil Matthews, P.Velits bol 138.
Dvojnásobný víťaz Tour de France Španiel Alberto Contador, ktorý pravdepodobne ukončí po sezóne profikariéru, obsadil 27. miesto.