Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Sagan už siedmykrát najlepší v bodovacej súťaži Okolo Kalifornie

Peter Sagan Foto: Bettini photo

V Kalifornii dominuje v bodovačke už od roku 2010 s výnimkou roku 2015, keď vyhral Brit Mark Cavendish a Sagan vtedy triumfoval v celkovej klasifikácii.

Pasadena 21. mája (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan už siedmykrát v kariére triumfoval v bodovacej súťaži na pretekoch Okolo Kalifornie. V sobotňajšej záverečnej 7. etape obsadil jazdec tímu Bora-Hansgrohe šiestu priečku s mankom 22 sekúnd, keď ovládol šprint hlavného pelotónu. Etapový vavrín získal domáci Američan Evan Huffman z Rally Cycling po úniku päťčlennej skupiny. Celkové prvenstvo si ustrážil Novozélanďan George Bennett (Lotto NL-Jumbo).

V záverečnej etape čakali na cyklistov na 124 km dlhej trati z Mountain High do Pasadeny tri menej náročné stúpania. Už v úvode sa do hromadného pádu zaplietol aj Juraj Sagan a musel meniť bicykel. Na prvom kopci Mt. Emma Road na méte necelých 50 km vyrazila dopredu menšia skupinka a náskok si udržala až do konca. V závere si víťazstvo zo štvrtej etapy zopakoval Huffman pred Španielom Davidom Lopezom Garciom a Francúzom Nicolasom Edetom.

Sagan dominoval vo finiši prenasledovateľov a po šiestom mieste sa stal jasným víťazom bodovacej súťaže pre najlepšieho šprintéra. Získal 46 bodov, druhý Huffman nazbieral spolu 33 a Bennett 31. Úradujúci majster sveta vyhral tretiu etapu a až päťkrát sa dostal do najlepšej sedmičky. Celkovo obsadil 39. miesto so stratou 28:08 min na Bennetta. V Kalifornii dominuje v bodovačke už od roku 2010 s výnimkou roku 2015, keď vyhral Brit Mark Cavendish a Sagan vtedy triumfoval v celkovej klasifikácii.

Spomedzi ďalších Slovákov bol v 7. etape najvyššie Martin Velits na 100. mieste, Michael Kolář obsadil 109. a Juraj Sagan 110. priečku. Kolář skončil v celkovej klasifikácii 102., J. Sagan na 112. a M. Velits na 120. pozícii.

"Dnes to bol pre mňa naozaj špeciálny deň," povedal celkový víťaz Bennett po najvýraznejšom úspechu v doterajšej kariére. "Sústredili sme sa na udržanie prvej priečky a hoci to bolo náročné, pretože som mal aj problémy s bicyklom, vďaka práci celého tímu sa to podarilo. Na tomto úspechu chcem stavať, formu a sebavedomie si zobrať so sebou na európske cesty a uvidíme ako to dopadne."