Sekera prispel bodom k výhre Oilers, Gáborík hrdinom noci pre LA Kings

Marián Gáborík sa teší z gólu Foto: TASR/AP

V drese Blackhawks tentoraz nedostal šancu Marko Daňo.

New York 29. novembra (TASR) - Hokejisti Edmontonu Oilers zvíťazili v zápase zámorskej NHL na ľade Pittsburghu Penguins 3:2 po nájazdoch, jednou asistenciou pomohol k výhre hosťom aj slovenský obranca Andrej Sekera. Bola to pre neho už ôsma asistencia v ročníku, na ľade strávil slovenský reprezentant vyše 22 minút. Edmonton vyhral v Pittsburghu prvýkrát od 10. januára 2006 a len druhýkrát od 18. februára 1993.

Edmonton viedol v prvej tretine 2:0, keď sa na druhom góle podieľal práve Sekera. Slovenský obranca v presilovke vypálil od modrej čiary a jeho strelu jemne tečoval Lauri Korpikoski. "Tučniaci" vyrovnali po góloch ruskej hviezdy Jevgenija Malkina. Najmä jeho prvý zásah v zápase a 10. v sezóne stál za to, keď obral o puk obrancu Oscara Klefboma a skóroval parádnou bekhendovou strelou z otočky. V nájazdoch však úradoval švédsky brankár Oilers Anders Nilsson, ktorý zastavil pokusy Davida Perrona a Sidneyho Crosbyho a vyhral aj svoj piaty rozstrel v kariére. Za Edmonton sa presadili Matt Hendricks a Jordan Eberle.

V noci na nedeľu sa hral aj vzájomný duel Slovákov Mariána Gáboríka a Mariána Hossu v Los Angeles, ktoré zdolalo po predĺžení Chicago 3:2. Práve Gáborík sa stal hrdinom noci, keď hostí "vybavil" dvoma gólmi. Slovenský rýchlik najprv 5 minút a 55 sekúnd pred koncom vyrovnal na 2:2 jeho štvrtým gólom v sezóne a potom v 63. minúte rozhodol v úniku presnou strelou švihom o výhre Kings. Oba góly mu skvelými prihrávkami pripravil slovinský útočník Anže Kopitar. Kings prehrávali po dvoch tretinách 0:2, ale napokon získali dva body. "V šatni nebola porazenecká nálada. Verili sme, že to môžeme otočiť a podarilo sa," povedal "Gabby" pre nhl.com po svojom prvom dvojgólovom zápase v sezóne. Blackhawks prehrali prvýkrát po 42 zápasoch, keď po dvoch tretinách viedli. Sériu ťahali od siedmeho zápasu finále Stanley Cupu 2014, keď prehrali práve s Kings. Napriek prehre bol hrdinom Blackhawks Patrick Kane, ktorý dal gól a pridal asistenciu, čím natiahol bodovú sériu na 19 zápasov. Stal sa prvým Američanom, ktorému sa to podarilo, keď prekonal Eddieho Olczyka a Phila Kessela. "Je to príjemný pocit, keď si spomeniem koľko skvelých Američanov v NHL hrá a hralo. Prekonal som Eddieho a Phila, oboch dobre poznám, ale v tomto momente rekord zatieňuje prehra," povedal Kane po svojom 600. zápase v základnej časti. Hossa sa v drese "jastrabov" bodovo nepresadil, jeho mladší krajan Marko Daňo v tomto zápase šancu nedostal.

New York Islanders bez slovenského brankára Jaroslava Haláka otočili súboj na ľade Tampy a vyhrali 3:2. Víťazný gól dal v 57. minúte v presilovke kapitán John Tavares. Dallas prehrával v Minnesote po dvoch tretinách už 0:3, ale tiež zápas otočil a vyhral 4:3, keď v predĺžení rozhodol Tyler Seguin. Stars vyhrali piaty zo šiestich uplynulých súbojov. Gólovo sa v oslabení presadil aj kapitán "hviezd" Jamie Benn a s 18 zásahmi je najlepším strelcom súťaže. Stars vyslali na bránku až 44 striel. "Po dvoch tretinách sme si povedali, že skúsime streliť gól v prvých piatich minútach a uvidíme čo sa stane. Podarilo sa to a napokon sme zápas otočili, z čoho máme radosť," povedal Benn po šiestom triumfe Stars na ľade súpera v sérii. Vyrovnávajúci gól dal švédsky zadák John Klingberg a s 27 bodmi je najproduktívnejším obrancom NHL.

Obrat sa podaril aj "diablom" z New Jersey, ktorí prehrávali v Montreale deväť minút pred treťou sirénou 0:2, ale napokon vyhrali 3:2 po predĺžení. V nadstavenom čase rozhodol obranca John Moore, keď mu akciu perfektne pripravil Adam Henrique. "Na chvíľu som zaváhal, či mám ísť dopredu, pretože keby sme nedali gól, tak je brejk na druhej strane. Pri hre 3 na 3 treba občas risknúť," povedal netradičný strelec Moore, ktorý skóroval 11-krát v 252 dueloch a vôbec prvýkrát v predĺžení. K obratu nakopol Devils uzdravený český veterán Patrik Eliáš, ktorý svojim prvým gólom v sezóne a 407. v kariére znížil na 1:2.

Piaty triumf v rade zaknihoval aj Washington, ktorý vyhral v Toronte 4:2. "Javorové listy" so slovenským obrancom Martinom Marinčinom padli tretíkrát za sebou. Marinčin bol na ľade 16 minút a zaznamenal jednu strelu. Philadelphia zvíťazila v Madison Square Garden nad New Yorkom Rangers 3:0. Dvomi gólmi a asistenciou sa zaskvel krídelník "letcov" Wayne Simmonds, čistým kontom zasa brankár Steve Mason. Domáci "jazdci" utrpeli už tretiu prehru v sérii. Buffalo vďaka dvom gólom mladého útočníka Sama Reinharta vyhralo v Nashville 4:1. V bránke Predators debutoval v NHL 20-ročný Fín Juuse Saros.

V Arizone padali na ľad šiltovky po hetriku Mikkela Boedkera, Coyotes zdolali Ottawu 4:3. Senators sú mimoriadne obľúbeným súperom dánskeho útočníka, veď z deviatich gólov v sezóne strelil šesť do siete Ottawy a proti tomuto súperovi zaznamenal hetrik aj 14. októbra. Stal sa prvým hráčom v histórii Coyotes, ktorý dal dva hetriky proti jednému tímu v rovnakej sezóne. Podobný kúsok sa naposledy podaril v sezóne 2011/2012 dvom hráčom - útočníkovi Pittsburghu Jevgenijovi Malkinovi proti Tampe Bay a útočníkovi Coreymu Perrymu z Anaheimu proti Columbusu.

Do bránky Calgary sa po mesačnej pauze spôsobenej zranením boku vrátil Jonas Hiller, ale jeho tím prehral v San Jose 2:5. Víťazstvo Colorada nad Winnipegom 5:3 spečatil do prázdnej bránky 16,4 sekundy pred koncom Matt Duchene. V novembri tak strelil už svoj 11. gól a prekonal klubový rekord, ktorý doteraz držal Claude Lemieux. Hokejisti St. Louis vyhrali nad Columbusom 3:1, rozdielový gól dal Scottie Upshall a presadil sa prvýkrát od 7. novembra.

výsledky:

NEW YORK RANGERS - PHILADELPHIA FLYERS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
33. Simmonds (Read, Del Zotto), 44. Couturier (Simmonds, Laughton), 60. Simmonds. Brankári: Raanta - Mason, strely na bránku: 24:34, 18.006 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - WASHINGTON CAPITALS 2:4 (1:1, 1:3, 0:0)
7. Holland (Phaneuf), 27. Komarov (Phaneuf, van Riemsdyk) – 4. Chimera, 25. Wilson (Niskanen, Latta), 32. Johansson (Ovečkin, Carlson), 34. Williams (Chimera, Bäckström). Brankári: Bernier - Holtby, strely na bránku: 34:23, 19.053 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NEW JERSEY DEVILS 2:3 pp (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
30. Galchenyuk (Beaulieu, Eller), 49. Galchenyuk (Pacioretty, Plekanec) – 52. Eliáš (Larsson, Zajac), 60. Palmieri (Moore, Henrique), 63. Moore (Henrique). Brankári: Condon - Schneider, strely na bránku: 32:31, 21.288 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - NEW YORK ISLANDERS 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
17. Killorn (Stamkos, Stralman), 22. Stralman (Stamkos, Filppula) – 24. Bailey (Nelson, Strome), 37. Clutterbuck, 57. Tavares (Nielsen, Leddy). Brankári: Bishop - Greiss, strely na bránku: 31:22, 19.092 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - EDMONTON OILERS 2:3 pp a sn (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
21. Malkin, 24. Malkin (Letang, Crosby) – 3. Draisaitl (Hall, Purcell), 8. Korpikoski (SEKERA, Nugent-Hopkins), rozh. náj. Hendricks. Brankári: Zatkoff - Nilsson, strely na bránku: 41:36, 18.565 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - BUFFALO SABRES 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
12. Fisher (Neal) – 34. McGinn (O'Reilly, Franson), 37. Reinhart (Moulson, Legwand), 41. Reinhart (McCabe, Kane), 58. O'Reilly (Kane). Brankári: Saros - Johnson, strely na bránku: 29:24, 17.217 divákov.

MINNESOTA WILD - DALLAS STARS 3:4 pp (2:0, 1:0, 0:3 - 0:1)
6. Vanek (Brodin, Coyle), 14. Coyle (Vanek, Fontaine), 22. Pominville (Granlund) – 45. Goligoski (Jordie Benn, Ničuškin), 50. Jamie Benn (Eakin), 55. Klingberg (Eakin, Seguin), 64. Seguin (Jamie Benn, Klingberg). Brankári: Kuemper - Niemi, strely na bránku: 26:44, 19.024 divákov.

ST. LOUIS BLUES - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
23. Tarasenko (Shattenkirk, Steen), 47. Upshall (Backes), 60. Steen (Tarasenko) – 15. Johansen (Savard). Brankári: Allen - Bobrovskij, strely na bránku: 32:24, 19.227 divákov.

COLORADO AVALANCHE - WINNIPEG JETS 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
7. Comeau, 12. Landeskog (Duchene, Beauchemin), 26. Söderberg (Duchene, Landeskog), 43. Wagner (Skille, Martinsen), 60. Duchene (Landeskog, MacKinnon) – 30. Ladd (Trouba, Lowry), 34. Wheeler (Burmistrov), 51. Trouba (Byfuglien, Perreault). Brankári: Varlamov - Hutchinson, strely na bránku: 25:28, 16.311 divákov.

SAN JOSE SHARKS - CALGARY FLAMES 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
10. Wingels (Vlasic, Hertl), 13. Hertl (Dillon), 31. Ward (Pavelski, Thornton), 31. Marleau (Pavelski, Burns), 51. Vlasic (Wingels, Nieto) - 50. Granlund (Brodie, Giordano), 59. Ferland (Jones). Brankári: Jones - Hiller, strely na bránku: 29:27, 17.283 divákov.

ARIZONA COYOTES - OTTAWA SENATORS 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
1. Boedker (Stone), 21. Boedker (Vermette, Stone), 24. Jeffrey (Rieder), 54. Boedker (Domi, Vermette) – 8. Hoffman (Ryan, Turris), 38. Hoffman (Karlsson, Stone), 55. Stone (Karlsson, Methot). Brankári: Lindbäck - Anderson, strely na bránku: 19:38, 12.727 divákov.

LOS ANGELES KINGS - CHICAGO BLACKHAWKS 3:2 pp (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
41. Carter (Lucic, Ehrhoff), 55. GÁBORÍK (Kopitar), 63. GÁBORÍK (Kopitar) – 12. Kane (Keith), 33. Hjalmarsson (Keith, Kane). Brankári: Quick - Darling, strely na bránku: 36:22, 18.482 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 17:28 2 0 2 2 3 0
Andrej Sekera (Edmonton) 22:15 0 1 1 0 1 0
Martin Marinčin (Toronto) 16:01 0 0 0 0 1 0
Marián Hossa (Chicago) 16:47 0 0 0 -1 1 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/