Senzácia: Do štvrťfinále EL postúpila po 32 rokoch aj Sparta

TASR, 17. marca 2016 21:09

Český vicemajster sa prebojoval medzi osem najlepších tímov európskeho pohára číslo dva prvýkrát od sezóny 1983/1984.

Hráči Sparta Praha, ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 17. marca (TASR) - Futbalisti Sparty Praha, Athleticu Bilbao a FC Villarreal postúpili do štvrťfinále tohtosezónnej edície Európskej ligy. Najväčšou senzáciou je postup Sparty, ktorá po remíze 1:1 v prvom dueli dokonale zaskočila Lazio Rím a na jeho pôde triumfovala 3:0. Český vicemajster sa prebojoval medzi osem najlepších tímov európskeho pohára číslo dva prvýkrát od sezóny 1983/1984.

Sparta mohla vo "večnom meste" kapitulovať už v prvej minúte. Candreva ale namieril len do Bičíka a predznamenal, že ofenzíva Lazia bude mať s brankárom hostí obrovský problém. "Rudí" boli od začiatku mimoriadne efektívni a v 10. minúte šli do vedenia. Krajčí sklepol center sprava pre Dočkala, ktorého delovka skončila v sieti. Sparta súpera dokonale zaskočila a o dve minúty udrela znova, medzi domácou stopérskou dvojicou sa uvoľnil Krejčí a presne umiestnenou ľavačkou skóroval. Nasledujúce minúty sa niesli v znamení minisúbojov Candrevu s Bičíkom, ktorý podržal spoluhráčov a tí sa mu minútu pred prestávkou odvďačili tretím gólom - center zľava poslal do siete Juliš. Domáci boj o postup nevzdali, Bičíka však napriek niekoľkým ďalším príležitostiam neprekonali a vypadli.

Blízko k postupu do štvrťfinále bola Valencia, ktorá v prvom polčase domáceho duelu s Athletic Bilbao zmazala prehru 0:1 z prvého duelu. V 13. minúte sa presadil Santiago Mina a tesne pred prestávkou sa ujala aj hlavička Aderlana Santosa. Štvrťhodinu pred koncom sa však dostali k slovu hostia, Raul Garcia posunul loptu efektnou pätičkou Aritzovi Adurizovi a ten gólom na 1:2 z hosťujúceho pohľadu posunul Baskov do štvrťfinále.

V stretnutí medzi Bayerom Leverkusen a Villarrealom gól nepadol. Keďže hostia mali k dispozícii náskok 2:0 z prvého zápasu, prebojovali sa medzi osmičku najlepších.