Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban

Sevilla sa stala novým majstrom Európskej ligy

Ivan Rakitič (druhý sprava) zo Sevilly drží nad hlavou pohárovú trofej po víťazstve jeho tímu nad Benficou Lisabon vo finále Európskej ligy vo futbale FC Sevilla - Benfica Lisabon na štadióne Juventusu v Turíne v stredu 14. mája 2014. Foto: TASR/AP

O jej víťazstve nad Benficou sa rozhodlo po bezgólovej remíze v riadnom hracom čase aj predĺžení až v rozstrele, v ktorom Sevilla zvíťazila 4:2.

Turín 14. mája (TASR) - Futbalisti Benficy Lisabon prehrali vo finále Európskej ligy UEFA 2013/2014 s FC Sevilla po bezgólovej remíze v riadnom hracom čase aj predĺžení 2:4 až v zostrele zo značky pokutového kopu. Na štadióne Juventusu v Turíne sa zverenci trénera Jorgeho Jesusa netešili zo zisku európskej trofeje po dlhých 52 rokoch, keď naposledy triumfovali vo finále EPM v roku 1962 nad Realom Madrid.

Sevilla na tróne pre víťaza EL nahradila londýnsku Chelsea, ktorá práve Benficu zdolala pred rokom v amsterdamskom finále 2:1 gólom v štvrtej minúte nadstaveného času. Sevilla vyhrala tretie finále z troch pokusov a pridala triumf v EL k dvom z Pohára UEFA 2006 a 2007. Los Rojiblancos tiež vyrovnali rekord FC Liverpool, Juventusu Turín a Interu Miláno a EL, resp. Pohár UEFA vyhrali tretíkrát. Pre Španielsko to je už ôsmy triumf v tejto súťaži, iba talianske kluby ju vyhrali deväťkrát.

Benfica neprelomila prekliatie siedmich prehier vo finálových dueloch v pohárovej Európe a prehrala aj ôsme.

finále EL 2013/2014:

FC Sevilla - Benfica Lisabon 0:0, 4:2 rozstrel z 11 m
ŽK: Fazio, Moreno, Coke - Siqueira, Almeida. Rozhodoval: Brych (Nem.), 33.120 divákov.
rozstrel: Lima 0:1, Bacca 1:1, Cardozo - nedal, Mbia 2:1, Rodrigo - nedal, Coke 3:1, Luisao 2:3, Gameiro 4:2

zostavy a striedania:
Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Moreno - Mbia, Carrico - Reyes (78. Marin, 104. Gameiro), Rakitič, Vitolo (110. Figueiras) - Bacca

Benfica: Oblak - Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (99. Cardozo) - Amorim, Gomes, Gaitan (119. Cavaleiro) - Sulejmani (25. Almeida), Lima, Rodrigo

Finále začalo vo vysokom tempe, hoci šance sa nerodili. Oba výbery hrali mimoriadne disciplinovane a sústredene v obrane, boli aj technicky skvele vybavené. Snažili sa o útočenie, o kombinácie, o čosi viac Španieli, no línie sa držali bez straty kvetinky. V drese Sevilly sa aktívne snažil čosi vymyslieť najmä špílmacher Rakitič, Benfica zasa trpezlivo vyčkávala na príležitosť z brejku. Prvá strela do priestoru brány prišla až v 37. minúte z kopačky sevillského Morena, ale brankár Oblak bol na mieste. Až posledné minúty prvého polčasu priniesli čisté šance, a v oboch sa ocitli hráči Benficy. Pereira dostal v prvej nadstavenej minúte loptu po prihrávke za obranu, vo vzduchu ju dočiahol, ale skvelý reflexívny zákrok predviedol brankár Beto. O pár okamihov z uhla tvrdo pálil Rodrigo, ale Beto bol opäť na mieste. A keď sa nezapískala penalta proti Seville po zákroku na Gaitana, išlo sa do šatní za bezgólového stavu.

Benfica začala druhé dejstvo v takom rozpoložení, ako skončila prvé. Lima v 48. minúte nevyužil obrovskú šancu, hneď nasledoval ďalší "závar" v 16-ke Sevilly, ale ani Rodrigo, ani opäť Lima neprestrelili obranu a nedali úvodný gól. V 53. minúte mohol portugalský klub zmraziť Reyes, ale v najväčšej šanci španielskeho tímu v dovtedajšom priebehu tesne minul pravú tyč. V ďalších fázach sa už obrany dopúšťali väčších chýb, hralo sa vo vysokom tempe a hra sa prelievala hore-dolu. V 61. minúte opäť Reyes z prvej dobre usmerňoval loptu po prihrávke Cokeho, ale Oblak pohotovo zachránil. Sevilla prevzala iniciatívu, ale obrana súpera odolávala. V 72. minúte Pereira vyzval do šance Limu, ale jeho pokus opäť sevillská obrana zblokovala. Lima v 84. minúte vypálil tvrdo z väčšej vzdialenosti, ale loptu padajúcu pod hornú žrď Beto excelentne vyrazil na roh. Vzápätí Garay nevyužil zaváhanie Beta a hlavičkoval mimo. Keď ten istý hráč nevyužil akrobaticky v nadstavenom čase ďalšiu šancu, muselo sa predlžovať. V 101. minúte Rakitič do brejku vyslal Baccu, ten ale prestrelil. V 110. minúte striedajúci sevillský Gameiro trafil len bočnú sieť. A tak rozhodol až rozstrel zo značky pokutového kopu, v ktorom mali pevnejšie nervy Sevilla.

Vizitka FC Sevilla, víťaza finále EL 2013/2014:

FC Sevilla:
názov: Sevilla Fútbol Club
dátum vzniku: 14. októbra 1905
farby: biela, červená
štadión: Estádio Ramón Sánchez Pizjuán, (kapacita: 45.500 divákov)
prezident klubu: José Castro Carmona
tréner: Unai Emery
prezývka: Los Rojiblancos, Los Nervionenses, Los Palanganas

najväčšie úspechy:
3-krát víťaz EL (2006, 2007, 2014)
1-krát víťaz európskeho Superpohára (2006)
1-krát španielsky majster (1946)
5-krát víťaz Španielskeho pohára (1935, 1939, 1948, 2007, 2010)
1-krát víťaz španielskeho Superpohára (2007)

1982/83 RSC Anderlecht Brusel - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
1983/84 Tottenham Hotspur - Anderlecht Brusel 1:1 a 1:1 (4:3 rozstrel z 11 m)
1984/85 Real Madrid - Videoton Székesfehérvár 3:0 a 0:1
1985/86 Real Madrid - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
1986/87 IFK Göteborg - Dundee United 1:0 a 1:1
1987/88 Bayer Leverkusen - Espaňol Barcelona 0:3 a 3:0 (3:2 rozstrel z 11 m)
1995/96 Bayern Mníchov - Girondins Bordeaux 2:0 a 3:1
1996/97 Schalke 04 Gelsenkirchen - Inter Miláno 1:0 a 0:1 (4:1 rozstrel z 11 m)
1997/98 Inter Miláno - Lazio Rím 3:0 (0:1) v Paríži
1998/99 AC Parma - Olympique Marseille 3:0 (2:0) v Moskve
1999/00 Galatasaray Istanbul - Arsenal Londýn 0:0 v Kodani (4:3 rozstrel z 11 m)
2000/01 FC Liverpool - CD Alaves 5:4 pp (4:4, 3:1) v Dortmunde
2001/02 Feyenoord Rotterdam - Borussia Dortmund 3:2 (2:0) v Rotterdame
2002/03 FC Porto - Celtic Glasgow 3:2 pp v Seville
2003/04 FC Valencia - Olympique Marseille 2:0 v Göteborgu
2004/05 CSKA Moskva - Sporting Lisabon 3:1 v Lisabone
2005/06 FC Sevilla - FC Middlesbrough 4:0 v Eindhovene
2006/07 FC Sevilla - Espaňol Barcelona 2:2 v Glasgowe (3:1 rozstrel z 11 m)
2007/08 Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 v Manchestri