Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana

Shiffrinová víťazkou nočného slalomu SP, Vlhová vypadla v 1. kole

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová Foto: TASR/AP

Druhá skončila Frida Hansdotterová, tretie miesto obsadila Maria Pietiläová-Holmnerová.

Flachau 14. januára (TASR) - Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová suverénnym spôsobom triumfovala v utorkovom nočnom slalome alpského Svetového pohára. V rakúskom stredisku Flachau vyhrala pred dvojicou švédskych reprezentantiek, druhá skončila s odstupom 83 stotín Frida Hansdotterová, tretie miesto obsadila Maria Pietiläová-Holmnerová (+1,14). Osemnásťročná Shiffrinová tak vo Flachau napodobnila svoj vlaňajší triumf a zaknihovala si tretie víťazstvo v sezóne a celkovo siedme v prestížnom seriáli. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová, ktorá po zranení z úvodu decembra išla v utorok svoje prvé preteky, nedokončila so štartovým číslom 37 úvodné kolo.

Shiffrinová si výbornú východiskovú pozíciu vytvorila už v 1. kole, v ktorom si vďaka razantnej a technicky čistej jazde vybudovala pred druhou Nemkou Mariou Höflovou-Rieschovou pohodlný 90-stotinový náskok. V druhom kole za mierneho sneženia a na značne rozbitej trati nekalkulovala, opäť šla riskantne a hoci sa nevyhla chybám, v najštedrejšie dotovaných ženských pretekoch sezóny (125.000 eur) jasne zvíťazila. Obhajkyňa malého glóbusu tak zvýšila svoj náskok na čele priebežného hodnotenia disciplíny, pred druhou Hansdoterrovou má komfortný 144-bodový náskok.

"V prvej jazde som šla, čo to dalo, netlačila som toľko na lyže a nechala ich ísť. V druhom kole som pôvodne chcela svoj náskok ešte zveľadiť, no potom som si povedala 'daj si hlavne pozor, aby si nevypadla'. Som veľmi šťastná, že to vyšlo," citovala agentúra APA americkú tínedžerku. Majsterka sveta zo Schladmingu sa stala vo veku 18 rokov a 258 dní najmladšou lyžiarkou, ktorá vyhrala sedem slalomov SP. Pred dovŕšením 19-tich rokov sa to pred ňou podarilo ešte Francúzke Perrine Pelenovej a Chorvátke Janici Kosteličovej.

Víťazstvo v utorok opäť uniklo 28-ročnej Hansdotterovej, bronzová z MS došla ôsmykrát druhá do cieľa slalomu Svetového pohára. Iné miesto na stupňoch v SP ešte nemala. Na pódiu chýbali - rovnako ako v Bormiu - domáce slalomárky. Najlepšia z Rakúšaniek Michaela Kirchgasserová (+1,55) obsadila piate miesto, šiesta bola Nicole Hospová (1,99). Najväčšie rakúske eso Marlies Schildová, ktorá figurovala po 1. kole na delenej tretej priečke, sa v druhom po veľkej chybe ocitla mimo trate a nakoniec finišovala s obrovskou stratou na 26. mieste. Stratila tak dôležité body v boji o malý krištáľový glóbus, v priebežnom poradí slalomu klesla na tretiu pozíciu za Hansdotterovú. Höflová-Rieschová si vďaka štvrtej priečke (+1,40) a zisku 50 bodov upevnila vedúce postavenie v celkovom hodnotení SP, pred druhou Annou Fenningerovou z Rakúska má náskok 72 bodov.

Výsledky:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:45,83 (51,72-54,11), 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,83 (52,81-53,85), 3. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,14 (53,03-53,94), 4. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +1,40, 5. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,55, 6. Nicole Hospová (Rak.) +1,99, 7. Nina Lösethová (Nór.) +2,15, 8. Kathrin Zettelová (Rak.) a Wendy Holdenerová (Švajč.) +2,16, 10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +2,18, ... Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo

Poradie v SP (po 19 pretekoch): 1. Höflová-Rieschová (Nem.) 781 bodov, 2. Anna Fenningerová (Rak.) 709, 3. Tina Weiratherová (Licht.) 673, 4. Shiffrinová 614, 5. Lara Gutová (Švajč.) 608, 6. Tina Mazeová (Slovin.) 533, 7. Gagnonová 453, 8. Pietiläová-Holmnerová 373, 9. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) 350, 10. Hospová 345

Poradie v slalome (5): 1. Shiffrinová 402, 2. Hansdotterová 258, 3. Marlies Schildová (Rak.) 245, 4. Gagnonová 206, 5. Höflová-Rieschová 190, 6. N. Lösethová 161, ..., 113. Jana GANTNEROVÁ ml. (SR) 1