Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác

Skalica vyhrala u lídra, Košice deklasovali Žilinu 7:0

Na snímke hráči Košíc po víťazstve 7 : 0 nad Žilinou Foto: TASR/František Iván

Za Skalicu sa dvoma gólmi prezentoval Žigmund Pálffy. V Piešťanoch rozhodol v súboji o tretiu priečku jediný gól hráča Nitry Pupáka.

Bratislava 1. februára (TASR) - Líder hokejovej Tipsport extraligy HKM Zvolen v piatkovom 45. kole opäť zaváhal, keď na domácom ľade prehral so Skalicou 1:3. V drese hostí sa dvoma gólmi prezentoval Žigmund Pálffy.

Na rozdiel ôsmich bodov sa k Zvolenu priblížili druhé Košice vďaka jasnému triumfu nad Žilinou 7:0. V Piešťanoch rozhodol v súboji o tretiu priečku jediný gól o trojbodovom zápise Nitry.

xxxxxxxx

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 7:0 (3:0, 4:0, 0:0)

Góly: 1., 37. Haščák, 3. Mlynarovič, 13., 30. Pašek, 29. Slovák, 30. Šeda. Rozhodovali: Jonák - Goga, Kalina, vylúčení: 3:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedania: 23. Martin Chovan zapojil sa do hry, 41. Riečický namiesto Hyláka - 30. Žigárdy namiesto Johanesa, 3518 divákov

V košickej Steel aréne sa diváci dočkali gólu už po 16 sekundách, Marcinko poslal puk pred bránku hostí a Haščák ho poslal za chrbát Johanesa - 1:0. Košičania pokračovali v útočnej aktivite a v 3. minúte prekonal žilinského gólmana na dva razy Mlynarovič - 2:0. O päť minút neskôr nedokázal Novotný ani na tri razy zvýšiť vedenie domáceho mužstva a z následného protiútoku mohol korigovať na rozdiel jedného gólu Drábek, no Hylák zasiahol ľavým betónom. V 13. minúte sa uvoľnil pri mantineli Pašek, nakorčuľoval si pred bránku hostí a nekompromisne skóroval - 3:0. Žilinčania predovšetkým bránili a snažili sa o rýchly prechod do útočného pásma, ich strely však zrážali domáci obrancovia, alebo si s nimi poradil domáci brankár. Dve minúty pred koncom prvej dvadsaťminútovky sa ocitol v ideálnej šanci Marcinko a po ňom o minútu neskôr mohli skórovať i Štrbák, Novotný a Jokeľ, žilinský brankár podržal svoj tím.

FOTOGALÉRIA ZO ZÁPASU KOŠICE - ŽILINA:

Hostia zo Žiliny vstúpili do druhej tretiny odvážnejšie, svojho súpera napádali už pri rozohrávke a snažili sa narúšať jeho rodiace sa kombinácie. Prvú vážnejšiu šancu mal v 25. minúte domáci Jokeľ, ktorý však počas presilovej hry nedokázal poskakujúci puk pred žilinskou bránkou poslať za Johanesov chrbát. O dve minúty neskôr mohol zvýšiť náskok Košíc Jenčík, ale jeho zakončeniu chýbala patričná razancia. Podarilo sa to až v 29. minúte Slovákovi, ktoré do úniku vysunul Macejko - 4:0. V polovici stretnutia sa skóre duelu menilo ešte dva razy, najprv Pašek vyhnal z bránky Johanesa a po ňom prekonal Žigárdyho v bránke hostí obranca Šeda - 6:0. "Vlci" mali ideálnu šancu na skórovanie v 33. minúte počas presilovej hry o dvoch hráčov, Kokavec a Šedivý však na Hyláka nevyzreli. Na opačnej strane sa v 37. minúte presadil v hre piatich proti štyrom Haščák a upravil už na 7:0.

Už po niekoľkých sekundách tretieho dejstva sa dostal do dobrej príležitosti útočník hostí Drevenák, ale nedokázal prekonať dobre postaveného košického brankára. V 46. minúte sa na opačnej strane rútil na Žigárdyho osamotený Slovák, no nenamieril presne. Obidve mužstvá pozorne bránili a vyrážali do rýchlych brejkov. V 49. minúte našiel Svitana pred žilinskou bránkou Spilara, Žigárdy reflexívne zasiahol. V ďalšom priebehu sa obidve družstvá nedostali do výraznejšej šance a gólmani si s ojedinelými strelami dokázali poradiť.

Milan Staš, tréner Košíc: "Od začiatku sme sa pustili do súpera, vychádzali nám kombinácie, streľba, jednoducho sme hrali pekný hokej. Za stavu 7:0 sme trošku poľavili, začali sme hrať bezstarostný hokej, ktorý sa páčil divákom, pretože akcie boli na jednej i druhej strane. Myslím si, že výsledok je pre súpera ešte lichotivý, mali sme totiž viac šancí na strelenie gólu. Som spokojný s predvedenou hrou i výsledkom."

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Z našej strany to bolo nevydarené stretnutie. Raketový nástup domácich, ktorí nás prevýšili vo všetkých činnostiach. Súper využil každú našu chybu a ľutujem našich brankárov, pretože hráči pred nimi hrali veľmi zle, či už v obrane alebo útoku. Môžeme byť spokojní akurát s poslednou tretinou, kde domáci iba dohrávali výsledok a netlačili sa až tak pred našu bránku."

xxxxxxxx

HK Poprad - MHC Mountfield Martin 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Góly: 12. Hvila, 20. Jabrocký, 22. Jabrocký, 34. Hvila, 46. Vaic - 34. Vilkoits, 53. Kolena

Rozhodovali: Lokšík - Tvrdoň, Zvrškovec, vylúčení: 6:6 na 2 min., navyše Važan (Martin) na 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1205 divákov

Domáci nastúpili len so sedemnástimi hráčmi v poli, lepšie na tom však neboli ani hostia, ktorých bolo osemnásť. Úroveň hry počas dlhých minúť úvodnej časti zodpovedala tabuľkovému umiestneniu oboch súperov, keď vzruchu na ľade bolo ako šafranu. Divákov zdvihol zo sedadiel až gól Hvilu v 12. minúte, ktorý presným švihom získal pre domácich vedenie. Keď hostia pohrdli viac ako minútovou presilovkou o dvoch hráčov, krátko pred sirénou po rýchlom prieniku spoza bránky lišiacky zasunul Jabrocký a poslal hostí do šatne s dvojgólovým mankom.

Domácim vyšiel vstup do prostrednej tretiny, keď Fabian ideálne naservíroval puk Jabrockému, ktorý poľahky zvýšil na 3:0. Akciu ako cez kopirák zopakovala dvojica Hvila - Vandas o tri minúty neskôr a Poprad viedol bezpečným 4-gólovým rozdielom. Počas oddychového času, ktorý si následne vyžiadali Martinčania na zastavenie domáceho gólostroja, zaúradoval videorozhodca, po ktorého verdikte bol gól odvolaný a platil dovtedajší stav 3:0. Popradčanov to však z miery nevyviedlo, keď aj naďalej hrali s chuťou a diktovali tempo stretnutia. Čo sa nepodarilo Vandasovi si vynahradil Hvila v 34. minúte, keď absolútne nebránený pohodlne zavesil. O 13 sekúnd však potrestal chvíľkové zaváhanie domácej obrany Vilkoits, keď zúžitkoval rýchly protiútok hostí.

Aj v záverečnej časti sa hralo prevažne na jednu bránku, z čoho rezutoval ďalší gól v sieti Martina. V 46. minúte využil Vaic presilovú hru, keď mu po strieľanej prihrávke Kloudu stačilo len správne nastaviť hokejku. V 53. minúte odpovedali rovnakou mincou aj hostia, keď puk vyrazený Sidorom doťukol v presilovke za čiaru Kolena a uzavrel na konečných 5:2.

Hlasy trénerov:

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Dosiahli sme povinné víťazstvo. Boli sme jasne lepší. Škoda niektorých šancí v ktorých keby sme použili viac hokejovej kreativity, tak výsledok mohol byť iný. Vyhrali sme zaslúžene."

Ján Galamboš, asistent trénera Martina: "V dnešnom zápase sme absolútne nedodržali to, čo sme si povedali. Počas dvoch tretín bol Poprad lepší a tretia tretina sa už len dohrávala. S týmto mužstvom proti takému silnému súperovi ako je Poprad nemôžeme hrať otvorený hokej."

xxxxxxx

Dukla Trenčín – HC'05 Banská Bystrica 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Góly: 2., 23. Mikula, 35. Habšuda, 54. Lelkeš – 11. Zigo, 36. Šimun. Rozhodovali: Gašparík – Výleta, J. Tvrdoň, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1520 divákov

Domáca Dukla mala raketový štart do zápasu. Už po 74 sekundách hry vyhrávala po góle Mikulu, ktorý pred bránkou úspešne tečoval Lelkešovu prihrávku z rohu klziska do siete. V 10. minúte hrali Trenčania presilovku, v ktorej mal najväčšiu šancu Bednár. Ten využil otvorený priestor, nakorčuľoval si do útočného pásma, no jeho strela príklepom skončila len na ľavej žŕdke bystrickej bránky. Trest v podobe vyrovnania tak prišiel v 11. minúte, zaváhanie domáceho brankára Kristína využil bekendovým zakončením z pravého kruhu Zigo. O minútu neskôr sa radoval z ďalšieho gólu hosťujúci Šimun, ale ten nebol po konzultácii s videorozhodcom uznaný pre jeho dosiahnutie vysokou hokejkou. Prvú tretinu ukončil šancou Sojčík, ale v 19. minúte jeho strela opečiatkovala pre zmenu pravú žŕdku bystrickej bránky.

Trenčania vstúpili lepšie aj do strednej časti hry. Najskôr sa ubránili oslabeniu a následne využili v 23. minúte svoju presilovku. Baginovu strelu od modrej vyrazil Chorošun len pred Ondreja Mikula, ktorý sa zapísal do streleckej listiny druhýkrát. Ďalší gól priniesla až 35. minúta, v ktorej sa pekným prienikom prezentoval obranca Dukly Habšuda a svojou kľučkou "vykúpal" Chorošuna. O minútu neskôr však bolo znížené zásluhou Šimuna, ktorý trafil presne z bezprostrednej blízkosti ponad Kristínove rameno.

V tretej časti hry pôsobili aktívnejším dojmom domáci hokejisti, ktorí si vytvorili aj šance na zvýšenie vedenia, ale ani Marosz, ani Mikula s príležitosťou na dosiahnutie hetriku Chorošuna neprekonali. V 54. minúte Dukla napokon poistila náskok štvrtým gólom, keď puk po Lelkešovej strele prepadol bystrickému brankárovi za bránkovú čiaru. Keďže gól do konca stretnutia už nepadol, Dukla zvíťazila nad Banskou Bystricou 4:2.

Róbert Kaláber, tréner Dukly Trenčín: "Čakali sme, že súper bude nepríjemný a bude dohrávať súboje napriek oklieštenej zostave. Pripravovali sme sa na to, začiatok duelu bol v našej réžii a otvorili sme skóre. Bystrica však vyrovnala a do tempa sme sa opäť dostali až v druhej tretine, kedy sme zredukovali zostavu a viedli sme 3:1. Mladíckou neskúsenosťou sme si nechali streliť druhý gól a dovolili sme súperovi zdramatizovať zápas. V poslednej tretine opäť prevládala bojovnosť a nasadenie nad hokejovou krásou či kreativitou, no víťazstvo sme potvrdili štvrtým gólom, a to rozhodlo."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Až na niekoľko svetlých momentov sme odohrali slabučký zápas a vyzeralo to tak, ako keby sa už pred ním odovzdali pre nízky počet hráčov. Niektorí majú šancu ukázať práve teraz, čo v nich je. Jediné, čo však ukázali, je fakt, že na extraligu nestačia."

xxxxxxxx

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Gól: 27. Brabenec - 4., 32. Pálffy, 34. Kudrna. Rozhodovali: D. Konc, Štefik - Bogdaň, Rovenský, vylúčení: 3:7, navyše: 29. Školiak (Skalica) DKZ za tri fauly so zdvihnutou hokejkou, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, striedanie: 21. Fekiač (Zvolen), 1959 divákov

Krídelník Skalice Žigmund Pálffy medzi spoluhráčmi
Hostia hrali vo 4. minúte prvú presilovku, ktorú využili - Pálffy prevzal prihrávku na modrej čiare a švihom poslal puk do siete. V 9. minúte sa dostal do veľkej šance Mucha, ale ani zblízka gól nedal. O tri minúty sa mohol strelecky presadiť Škvaridlo, ale prestrelil bránku. V závere to skúšal na brankára Šimka Kutálek. V závere prvej časti unikla dvojica Škvaridlo a Lukáš Jurík, ale ich nájazd sa gólovo nevydaril. Do druhej tretiny nastúpili hostia odvážnejšie. So strelou Hraška mal Lipovský problém, ale puk do siete nepustil. V 27. minúte mal Zvolen výhodu presilovky o dvoch hráčov a hneď po deviatich sekundách bolo vyrovnané. Podkonický prudko vystrelil, jeho strelu Lipovský vyrazil a Brabenec pohotovo poslal puk za jeho chrbát. Zvolenčania boli pri chuti, ale v oslabení ušiel Lažo, na druhej strane Škvaridlo, ani jeden však svoj nájazd nevyužil. Hostia predviedli v prečíslení skvelú akciu, Kudrna z ľavej strany nahral Pálffymu a ten si pripísal druhý gól. Hostia pridali aj tretí gól, keď Jankovičovu strelu od modrej čiary poslal do Šimkovej svätyne Kudrna.

Útoky sa striedali v poslednej tretine na oboch stranách. Po strele z medzikruhov nastrelil Kozák tyčku Šimkovej bránky. Na druhej strane neskóroval Milan Jurík. Kutálek sa ocitol sám pred brankárom Šimkom, ale gól nedal. Brankára Lipovského v závere zápasu prekvapil otočkou Kalla. Domáci hrali power-play, ale gól už nepadol.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Zápas sa začal vyvíjať ako tradične. Súper sa dostal na koňa, my sme nevyužili šance. Skalica hrala úspešný hokej a inkasovali sme zbytočný druhý gól. Zle sa hrá na päť obrancov, lebo Šiška má vyhodené rameno. Snažili sme sa niečo urobiť s výsledkom, mali sme mnoho šancí, ale Lipovský chytal výborne."

Martin Pešout, tréner Skalice: "Myslím si, že sme hrali dobre prvú tretinu, mohli sme mať výraznejší náskok. Domáci nás dostali pod tlak, ale vďaka Lipovskému sme sa spamätali. Premenili sme šance, v tretej tretine sme sa sústredili na bránenie a domácim sa už nepodarilo vsietiť gól."

Ž.Pálffy: "Do play-off potrebujeme takúto formu"

xxxxxxx

ŠHK 37 Piešťany - HK Nitra 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 51. Pupák. Rozhodovali: Baluška, Bachúrik - Holienka, Valach, vylúčení: 4:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2435 divákov

Stretnutie začali lepšie hostia, ktorí si vypracovali tlak. V 4. minúte mohol Hrnka otvoriť skóre, jeho strelu však zastavil brankár Tomek. V 9. minúte v závare pred domácou bránou sa k puku dostal Kováčik, ale prázdnu bránu prestrelil. Jedinú šancu domácich si vypracoval Melichárek, ale Laco jeho strelu chytil.

Druhú časť začali lepšie hostia, ale ani Hrnka, ani Vantroba puk za domáceho brankára dostať nedokázali. Domáci zvýšili aktivitu a vypracovali si dve presilové hry, v ktorých tlačili súpera, ale gól nepadol. V 38. minúte mohol skóre predsa otvoriť Saliji, ale výbornú prihrávku Henricha Ručkaya nedokázal zužitkovať. Hneď z protiútoku sa dostal do samostatného nájazdu Pupák, ale na Tomeka bol prikrátky.

V tretej tretine mohol skóre otvoriť Stupka, ale svoju šancu zakončil len do Laca. V 45. minúte sa do kontaktného nájazdu dostal Henrich Ručkay, ale nezvládol kľučku a gól nestrelil. V 51. minúte Jokila podržal v útočnom pásme puk a krížnou prihrávkou našiel pred bránou zabudnutého Pupáka, ktorý nemal problém streliť prvý gól zápasu. Nitranov mohol definitívne k víťazstvu priblížiť Stümpel, jeho strelu v presilovke však Tomek výborným zákrokom zlikvidoval. Piešťany sa snažili o vyrovnanie, v poslednej minúte odvolali brankára, gól však už streliť nedokázali a pripísali si tesnú prehru.

Milan Klemet, tréner Piešťan: "Do polovice zápasu bola Nitra lepšia. Od druhej polovice sme hrali vyrovnanú partiu. Vytvorili sme si nejaké šance, ktoré sme však nevyužili. Dostali sme gól z nevinnej situácie a už sme nedokázali odpovedať."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Do Piešťan sme prišli s defenzívnou taktikou, chceli sme udržať domácich na odstup. To sa nám aj darilo a vypracovali sme si aj niekoľko sľubných šancí. Dokázali sme streliť gól a dobrou hrou v obrane a veľkou bojovnosťou sme nakoniec vedenie udržali."