< sekcia Šport

Školková a Antl sa stali hádzanármi roka 2017

Najlepšími hádzanármi Slovenska za rok 2017 sa stali Martina Školková (vpravo) a Radoslav Antl (vľavo). Školková triumfovala v ankete už štvrtý rok za sebou, Antl si zopakoval triumfy z rokov 2005 a 2014. Mená víťazov oznámili v sobotu 23. júna 2018 na slávnostnom vyhlásení ankety Sedmička Roka v Bratislave. Foto: TASR/Pavol Zachar

Správu rozširujeme o ďalšie informácie.

Bratislava 23. júna (TASR) - Najlepšími hádzanármi Slovenska za rok 2017 sa stali Martina Školková a Radoslav Antl. Školková triumfovala v ankete už štvrtý rok za sebou, Antl si zopakoval triumfy z rokov 2005 a 2014. Mená víťazov oznámili v sobotu na slávnostnom vyhlásení ankety Sedmička Roka v Hoteli Lindner v Bratislave pred volebnou konferenciou Slovenského zväzu hádzanej (SZH).

Školková ťahá úspešnú sériu víťazstiev v ankete od roku 2014. V uplynulom roku bola oporou francúzskeho celku Cercle Dijon Bourgogne i slovenskej reprezentácie. Tridsaťtriročná univerzálna spojka pôsobí v Dijone už od roku 2009, keď tam prestúpila z ŠKP Bratislava. Kľúčová hráčka národného tímu SR predtým pôsobila aj v Slávii Partizánske a Iuvente Michalovce. Od budúcej sezóny Školková mení dres v rámci francúzskej ligy, na dva roky sa upísala tímu OGC Nice Côte d'Azur Handball.

Štvrtým triumfom v ankete za sebou vyrovnala Školková bilanciu legendy Márie Ďurišinovej, ktorá sa Hádzanárkou roka stala štyrikrát v rade v rokoch 1984 až 1987: "Je to pre mňa veľká česť. Robím to, čo viem a ako najlepšie viem. Som rada, že ľudia to ocenili a posielali mi hlasy. Bol to silný rok, v klube sme mali finančné problémy, ale dostali sme sa z toho. Nakoniec sme sa zachránili, čo bol môj cieľ pred odchodom do Nice. V dijonskom klube ma uviedli aj do Siene slávy, čo si nesmierne vážim. Rok som zakončila ako Hádzanárka roka, takže pre mňa skvelá sezóna. Dúfam, že mi vydrží zdravie a pokiaľ je to v mojich silách, budem sa o túto cenu snažiť každý rok."

Štyridsaťročný Antl sa dočkal tretieho ocenenia pre Hádzanára roka na konci aktívnej kariéry. S reprezentáciou sa krídelník rozlúčil v januári tohto roka, počas nej nastrieľal v národnom tíme 721 gólov v 191 zápasoch. Zažil niekoľko vrcholov, dvakrát sa zúčastnil na MS (2009 a 2011), na európskom šampionáte štartoval trikrát (2006, 2008 a 2012). Na konte má jedenásť titulov majstra Slovenska, dva s Košicami a deväť s Prešovom, legionársky chlebíček ochutnal v Japonsku, vo Švajčiarsku i v Maďarsku, kde naposledy pôsobil v tíme z Egeru. V apríli tohto roka sa stal novým asistentom trénera slovenskej reprezentácie hádzanárov, zmluvu podpísal do konca roku 2020.

"Je to vlastne ocenenie za celú moju kariéru, za tie roky driny a potu. Preto si to mimoriadne vážim a znamená to pre mňa veľmi veľa," povedal Antl po prevzatí ocenenia Hádzanár roka. "Všetko si treba zaslúžiť a ľudia moju prácu ocenili. Na takéto ocenenia človek nikdy nezabudne. Je to perfektný pocit, až som mal slzy na krajíčku, lebo som vedel, že to je poslednýkrát. Skončiť kariéru bolo pre mňa veľmi ťažké. Vedel som, že to raz príde, ale nevedel som si predstaviť, čo bude potom. Mohol som pokračovať v tíme z Egeru, no prijal som ponuku reprezentačného asistenta. Teraz sa už pozerám na zápasy nie ako hráč, ale ako tréner. Musím sa sústrediť už nielen na svoj výkon, ale na súhru celého tímu."

Školková pridala k titulu Najlepšia hádzanárka roka aj účasť v ideálnej sedmičke, keď ju vyhlásili za najlepšiu strednú spojku. V top zostave jej spoločnosť robia Mária Holešová, Simona Szarková, Karin Bujnochová, Lýdia Jakubisová, Kristína Pastorková a brankárka Lucia Gubiková. Za najlepšiu hráčku v česko-slovenskej MOL Lige vyhlásili Simonu Szarkovú, talentom do 20 rokov v MOL Lige s cenou Márie Ďurišinovej je Erika Rajnohová. Cenu fanúšikov pre najobľúbenejšiu hráčku MOL Ligy získala Vladimíra Bajčiová.

Okrem Antla sa do mužskej Sedmičky roka dostali Dominik Krok, Ľubomír Ďuriš, Patrik Hruščák, Tomáš Urban, Andrej Petro a brankár Teodor Paul. Najlepším hráčom v Slovnaft Handball Extralige sa stal Dominik Krok, ktorý zároveň získal ocenenie pre najobľúbenejšieho hráča slovenskej najvyššej súťaže. Za najvýraznejší talent do 20 rokov v Slovnaft Handball Extralige s cenou Rudolfa Horvátha vyhlásili Jakuba Prokopa.

Do hlasovania o Sedmičku roka 2017 sa zapojilo 3771 hlasujúcich na stránke slovakhandball.sk v období od 11. mája do 3. júna 2018.

In memoriam uviedli do Siene slávy SZH Štefana Hradeckého (7. novembra 1933 - 8. apríla 1999) ako už 45. osobnosť v poradí. Rodák z Majcíchova, v mladosti všestranný talentovaný športovec, ako hráč NV Bratislava dorastenecký majster Československa 1949 i 1950 vo futbale a v roku 1952 v drese Zbrojovky Brno dorastenecký majster Československa v hokeji, sa venoval aj atletike, plávaniu a stolnému tenisu. Po vojenčine v ADA Trenčín a DA Považan Nové Mesto ešte pomohol Piešťanom spolu k postupu do II. futbalovej ligy, ale pre zdravotné problémy musel ukončiť kariéru už ako 25-ročný. Z vyštudovaného stavebného projektanta sa stal novinár, pracoval v banskobystrickom štúdiu Slovenského rozhlasu, v Roľníckych novinách a od roku 1968 až do svojej smrti v denníku Šport. Písal o futbale, volejbale, krasokorčuľovaní, no najmä o hádzanej, bol aj funkcionár, spoluzakladateľ ankiet o najlepšieho slovenského i svetového hádzanára. Zomrel náhle 8. apríla 1999 na zlyhanie srdca.Výsledky ankety o najlepších hádzanárov SR za rok 2017:Najlepší hádzanár SR: Radoslav Antl

Najlepšia hádzanárka SR: Martina Školková

Najlepší hráč v Slovnaft Handball Extralige: Dominik Krok

Najlepšia hráčka v MOL Lige: Simona Szarková

Najobľúbenejší hráč v Slovnaft Handball Extraliga – Cena fanúšikov: Dominik Krok

Najobľúbenejšia hráčka v MOL Lige – Cena fanúšikov: Vladimíra Bajčiová

Talent do 20 rokov v Slovnaft Handball Extralige - Cena Rudolfa Horvátha: Jakub Prokop

Talent do 20 rokov v MOL Lige - Cena Márie Ďurišinovej: Erika Rajnohová
Sedmička roka 2017muži

Najlepšie ľavé krídlo: Radoslav Antl

Najlepšia ľavá spojka: Dominik Krok

Najlepšia stredná spojka: Ľubomír Ďuriš

Najlepšia pravá spojka: Patrik Hruščák

Najlepšie pravé krídlo: Tomáš Urban

Najlepší pivot: Andrej Petro

Najlepší brankár: Teodor Paul


ženy

Najlepšie ľavé krídlo: Mária Holešová

Najlepšia ľavá spojka: Simona Szarková

Najlepšia stredná spojka: Martina Školková

Najlepšia pravá spojka: Karin Bujnochová

Najlepšie pravé krídlo: Lýdia Jakubisová

Najlepšia pivotka: Kristína Pastorková

Najlepšia brankárka: Lucia Gubiková

Nový člen Siene slávy SZH: Štefan Hradecký
Prehľad najlepších hádzanárov Slovenska od roku 1973:1973 - Andrej Lukošík, Viera Zaťková

1974 - František Šulc, Ľubica Matisová

1975 - Ján Packa, Věra Datinská

1976 - Ján Packa, Alena Horálová

1977 - Marián Hirner, Alena Horálová

1978 - Ján Packa, Jana Kuťková

1979 - František Šulc, Dana Nováková-Trandžíková

1980 - Marián Hirner, Dana Nováková-Trandžíková

1981 - František Šulc, Mária Ďurišinová

1982 - Jaroslav Papiernik, Jana Kuťková

1983 - Jaroslav Papiernik, Alena Damitšová

1984 - Milan Brestovanský, Mária Ďurišinová

1985 - Milan Brestovanský, Mária Ďurišinová

1986 - Milan Brestovanský, Mária Ďurišinová

1987 - Milan Brestovanský, Mária Ďurišinová

1988 - Peter Mesiarik, Jana Stašová

1989 - anketa nebola

1990 - Ľubomír Švajlen, Zuzana Prekopová

1991 - Martin Lipták, Andrea Šalatová

1992 - Milan Foľta, Ľubica Ladicsová

1993 - Ľubomír Švajlen, Zuzana Prekopová

1994 - Ľubomír Švajlen, Marianna Gubová

1995 - Michal Jančo, Andrea Šalatová

1996 - Maroš Kolpak, Jeanette Ivánková

1997 - Maroš Kolpak, Jeanette Ivánková

1998 - Richard Štochl, Júlia Kolečániová

1999 - Richard Štochl, Jana Oborilová

2000 - Richard Štochl, Katarína Dubajová

2001 - Daniel Valo, Katarína Dubajová

2002 - Daniel Valo, Lívia Kodayová

2003 - Daniel Valo, Alžbeta Tóthová

2004 - Peter Kukučka, Alžbeta Tóthová

2005 - Radoslav Antl, Alžbeta Tóthová

2006 - Martin Straňovský, Petra Beňušková

2007 - Daniel Valo, Dagmar Stuparičová

2008 - Richard Štochl, Dagmar Stuparičová

2009 - Richard Štochl, Dagmar Stuparičová

2010 - Richard Štochl, Alžbeta Tóthová

2011 - Richard Štochl, Alžbeta Tóthová

2012 - Richard Štochl, Lýdia Jakubisová

2013 - Richard Štochl, Petra Beňušková

2014 - Radoslav Antl, Martina Školková

2015 - Ľubomír Ďuriš, Martina Školková

2016 - Tomáš Urban, Martina Školková

2017 - Radoslav Antl, Martina Školková

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.