Lara Gutová získala premiérový veľký krištáľový glóbus

Švajčiarska lyžiarka Lara Gutová telefonuje v cieli kombinačného slalomu Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide 13. marca 2016. Foto: TASR/AP

Dosiaľ sa v kariére tešila len z malého glóbusu, ktorý v roku 2014 získala v super G.

Lenzerheide 13. marca (TASR) - Švajčiarska lyžiarka Lara Gutová získala prvýkrát v kariére veľký krištáľový glóbus. Rozhodla o tom nedeľňajšia alpská kombinácia Svetového pohára v Lenzerheide, v ktorej skončila tretia a získala dostatočný počet bodov na celkový triumf. Dosiaľ sa v kariére tešila len z malého glóbusu, ktorý v roku 2014 získala v super G.

Gutovú mohla o veľký glóbus obrať len Nemka Viktoria Rebensburgová, no v sobotňajšom super G bodovala až hlboko v druhej desiatke poradia a na štart nedeľňajšej kombinácie sa nepostavila. Organizátori podujatia sa pre zlú viditeľnosť rozhodli vymeniť disciplíny a v nedeľu odštartovali pretekárky najskôr na slalomovej trati. Pôvodne plánovaný štart rýchlostnej disciplíny o 13.00 pre nepriaznivé podmienky ešte posunuli o polhodinu neskôr.

Víťazkou kombinácie sa napokon stala ďalšia domáca pretekárka Wendy Holdenerová, ktorá zásluhou triumfu ovládla aj celkové poradie SP v tejto disciplíne a získala malý glóbus. Holdenerová bola v cieli o 46 stotín sekundy rýchlejšia ako druhá Rakúšanka Michaela Kirchgasserová, tretia Gutová stratila v cieli +0,47 s.

Gutová má po nedeli v celkovej klasifikácii náskok 355 bodov. Vyvrcholenie sezóny v St. Moritz síce ponúka zo štyroch pretekov zisk 400 bodov, ale Rebensburgová nikdy slalom v rámci SP nešla a neplánuje tak urobiť ani budúci víkend.

Dvadsaťštyriročná Gutová odštartovala prebiehajúcu sezónu 24. októbra v rakúskom Söldene, kde obsadila v obrovskom slalome štvrtú priečku. O mesiac neskôr ovládla rovnakú disciplínu v Aspene a na konci roka aj v Lienzi. Na najvyšší stupienok vystúpila vo Val d'Isere, keď zvládla najlepšie kombináciu aj následný zjazd. Kráľovskú disciplínu vyhrala vo februári ešte v Garmisch-Partenkirchene a v nemeckom stredisku sa tešila z vavrínu i v super G.

Stala sa prvou Švajčiarkou s celkovým triumfom v SP od roku 1995, keď sa to podarilo Vreni Schneiderovej. "Glóbusy sa budú rozdávať až 20. marca. Teoreticky som ho už vyhrala, ak Viki skutočne nenastúpi v slalome. Je to super pocit, konečne bude môcť len lyžovať a nie stále kalkulovať," uviedla Gutová.