Slávistky vyhrali aj tretie finále a získali 17. majstrovský titul

Volejbalistky VK Slávia EU Bratislava sa radujú zo zisku titulu majsteriek SR, keď v treťom súboji finále play off extraligy zdolali mestského rivala 1. BVK 3:1 a v sérii triumfovali jednoznačne 3:0 na zápasy, 22. apríla 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Slávistky však vyrovnali na 18:18, v napínavom závere triumfovali 25:20 a mohli oslavovať tretí titul za sebou.

Bratislava 22. apríla (TASR) - Volejbalistky VK Slávia EU Bratislava obhájili titul majsteriek SR. V sobotňajšom treťom súboji finále play off extraligy zdolali mestského rivala 1. BVK 3:1 a v sérii triumfovali jednoznačne 3:0 na zápasy. Slávistky potvrdili dominanciu z predchádzajúcich rokov a získali rekordný sedemnásty majstrovský titul v ére samostatnosti.

Úvod prvého setu patril domácim, ktoré rýchlo viedli a po ese Fričovej natiahli svoj náskok na rozdiel šiestich bodov (8:2). Hosťujúce hráčky však zlepšili kombinácie i hru na sieti a v polovici setu sa im podarilo znížiť manko na dva body (16:14). V dramatickej koncovke viedli slávistky 20:17, ale súper vyrovnal na 21:21 a po bloku Candrákovej aj na 24:24. Po úspešnom útoku Sevarikovej mal BVK dokonca setbal, ale obhajkyne trofeje kontrovali troma bodmi za sebou a úvodné dejstvo získali vo svoj prospech po výsledku 27:25.

Druhý set mal jednoznačnejší priebeh. Domáce sa opäť rýchlo dostali do vedenia, ale na rozdiel od prvého dejstva si náskok sústredenou hrou udržiavali. Hostky sa nevedeli presadiť proti dobre organizovanej obrane súpera, ich ofenzívna líderka Ševariková zostala vo svojom snažení osamotená. Druhý set vyhrali slávistky 25:17 a v hale Mladosť sa už začali pripravovať majstrovské oslavy.

Na snímke zľava Nikola Pištěláková (Slávia), Romana Hudecová a Simona Cigániková (1. BVK) počas tretieho finálového zápasu vo volejbale žien medzi VK Slávia EU Bratislava - 1. Bratislavský volejbalový klub 22. apríl 2017 v Bratislave.

Hráčky BVK však nezložili zbrane a do tretieho setu nastúpili so snahou popasovať sa o výsledok. Na začiatku nepustili súperky do trháku a hrali s nimi vyrovnanú partiu. V polovici setu bolo 11:11 a záver sľuboval drámu. Favoritky síce zaznamenali šnúru 5:1, ale koncovka setu patrila hosťkám. Manko zmazali a sériou šiestich bodov za sebou viedli 24:18. Tretí set napokon vyhrali 25:19 a vynútili si pokračovanie sezóny.

Psychologickú výhodu po vyhratom sete zúročili hráčky BVK v úvode štvrtého dejstva. Postupne 8:6, 13:10 i 18:16. Slávistky však vyrovnali na 18:18, v napínavom závere triumfovali 25:20 a mohli oslavovať tretí titul za sebou.

finále - 3. zápas:

VK Slávia EU Bratislava - 1. Bratislavský volejbalový klub 3:1 (25, 17, -19, 20)

99 minút, rozhodovali: Kováč, Juráček, 300 divákov

/konečný stav série: 3:0, Slávia získala titul/

zostavy:

Slávia:
Szabóová, Töröková, Widermanová, Fričová, Mikšíková, Pištěláková, liberá Doležajová a Grambličková (Šunderlíková, Sedláčková).

1. BVK: Ševariková, Cigániková, Staňková, Hudecová, Candráková, Ovečková, libero Jagodzinská (Maštalírová, Písečná).

hlasy po zápase

Michal Matušov, tréner Slávie: "Prežívame fantastické pocity. To je niečo, čo sa nedá kúpiť za peniaze. Sezóna mala aj svoje ťažké chvíle, takže som nesmierne šťastný. Ale všetka pozornosť by mala patriť hráčkam, pretože tie si to zaslúžia, veď vybojovali majstra. Celkovo to bola ťažká obhajoba proti ťažkému súperovi, ktorý hral dobre v základnej časti i v play off."

Nikola Pištěláková, hráčka Slávie: "Platila stará otrepaná fráza, že posledný krok býva najťažší. My sme však verili, že to doma zvládneme, keďže sme boli 'na koni', viedli sme 2:0 na zápasy. Tretí set nám dnes veľmi nevyšiel, asi sme sa už videli s tým pohárom, ale vo štvrtom sme zabojovali a dotiahli to celé do víťazného konca."

Tomáš Varga, tréner 1. BVK: "Mrzí nás hlavne to, že doma sme prehrali druhý zápas série, tam sa to lámalo. Dnes sme sem došli zabojovať o všetko a hlavne naše mladé hráčky, ktoré dnes nastúpili, si za výkon zaslúžia absolutórium. Na palubovke nechali skutočne všetko. Hráčky, ktoré počas sezóny nastupovali v základe, dnes základ nepotvrdili. Ale nemyslím, že by sme mali byť smutní, máme za sebou celkom dobrú a úspešnú sezónu."