Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma

Slovenké hádzanárky v kvalifikácii ME 2012 s prvým triumfom

Slovenky si výhrou 25:19 nad Talianskom udržali teoretickú nádej na postup.

Salerno 21. marca (TASR) - Až v 3. kole kvalifikácie majstrovstiev Európy 2012 sa slovenské hádzanárky v 6. skupine dočkali prvého bodového zisku. Po vysokých prehrách s Dánkami a Chorvátkami v stredu v talianskom Salerne zdolali domáce hráčky 25:19 a udržali si teoretickú nádej na postup. Už v nedeľu odohrajú zverenky trénera Petra Sabadku s reprezentáciou z Apeninského polostrova druhý duel, v 4. kole ich o 18.00 privítajú v Hlohovci.

kvalifikácia ME 2012 žien, 6. skupina, 3. kolo:

Taliansko - Slovensko 19:25 (9:12)

Zostava a góly SR: Z. Školková, Túrociová, Súlovská - Trochtová 2, Kovaličková, Wollingerová 1, Stuparičová 3, Súkenníková 1, Pileková 3, Blažeková, A. Tóthová 10/3, Dubajová 2, Drotárová, Rajnohová, Košíková, Michnová 3. Vylúčenia: 3:3, 7m hody: 0 - 3/3, rozhodcovia: Florescuová, Dutová (obe Rum.), 1000 divákov.

Za nervózny začiatok zaplatili Slovenky dvojgólovým mankom, no rýchlo sa otriasli a otočili skóre vo svoj prospech (5:2). Na domáce platila vysunutá slovenská obrana so Stuparičovou na hrote. Sľubný rozbeh sa v 8. minúte ale zabrzdil a ďalších takmer osem minút sa hráčky v červených dresoch nedokázali presadiť. Hrala sa rýchla hádzaná a na oboch stranách plodili tímy veľa chýb, no o najväčšie kiksy sa staralo rumunské rozhodcovské duo - prevažne v neprospech Sloveniek. Talianky už v 11. minúte vyrovnali a dostali sa aj do vedenia (6:5), no po trháku a zakončení Stuparičovej po dlhom čase opäť hostky viedli (8:7). Záver polčasu vyšiel výborne Sabadkovej družine, ktorá odskočila aj zásluhou niekoľkých pohotových zákrokov Zuzany Školkovej na rozdiel štyroch gólov (8:12) a hoci domáce tesne pred prestávkou trochu skorigovali, po obrátke nezachytili skvelý nástup Sloveniek a ich tréner musel už po štyroch minútach brať oddychový čas za stavu (9:16). Pred záverečnou štvrťhodinou viedli po deviatom góle Tóthovej hosťujúce hráčky už o osem (20:12), Talianky sa síce na chvíľu dotiahli na rozdiel piatich presných striel, no prvému Sabadkovmu kvalifikačnému víťazstvu pri seniorskom kormidle už nezabránili.

Tréner SR Peter Sabadka:

Dievčatá chcem pochváliť za úsilie a chuť zabojovať o víťazstvo. Odohrali sme dobrý zápas a stále tvrdím, že pred Talianskom treba mať rešpekt, lebo aj ony veľmi chceli vyhrať. Samozrejme, že sme sa nevyhli najmä v prvom polčase nevynúteným chybám, no hrali sme disciplinovane v obrannej fáze a keď sme začali premieňať, odskočili sme na viac gólov. Mrzí ma zranenie Wollingerovej, ktorá si už v úvode podvrtla členok a uvidíme, čo povie röntgén.