Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít

Slovenky prehrali s Bieloruskami na ME a nepostúpili, hoci viedli 2:0

Slovenská volejbalistka Jaroslava Pencová (vpravo) v zápase C-skupiny vo volejbale žien Slovensko - Bielorusko v chorvátskom Zadare 26. augusta 2021. Foto: TASR - HINA/Zvonko KUCELIN Zadar

Do vyraďovacích bojov postúpili z C-skupiny Talianky, Chorvátky, Bielorusky a Maďarky.

Zadar 26. augusta (TASR) -Slovenské volejbalistky nepostúpili do osemfinále ME 2021. Vo svojom piatom stretnutí C-skupiny v chorvátskom Zadare nestačili na Bielorusko 2:3, hoci po prvých dvoch setoch viedli 2:0. Do vyraďovacích bojov postúpili z C-skupiny Talianky, Chorvátky, Bielorusky a Maďarky.

Slovenky štartovali na majstrovstvách Európy v rokoch 2003, 2007 a 2009, zakaždým skončili už v základnej skupine. V roku 2019 sa predstavili na kontinentálnom šampionáte na domácej pôde a po prvý raz sa tešili z postupu zo skupiny. V osemfinále potom nestačili na Taliansko, podľahli mu 0:3.

V Zadare nezačali dobre, v úvodnom zápase podľahli Maďarkám 1:3, potom prehrali 0:3 s Chorvátskom a 1:3 s Talianskom. Vo štvrtom zápase však dokázali zdolať Švajčiarsko 3:1 a na postup potrebovali zvíťaziť aj vo svojom poslednom zápase v skupine. Po prvých dvoch setoch však Bielorusky zlepšili hru a otočili zápas. Zverenky Marca Fenoglia mali vo štvrtom sete tri mečbaly, ale nedokázali ich využiť.

EuroVolley žien 2021 - štvrtok:

C-skupina (Zadar/Chorvátsko):

SLOVENSKO - Bielorusko 2:3
(18, 23, -23, -28, -12)

Rozhodovali: Jankovič (Srb.) a Fernández (Šp.), 100 divákov
Slovensko: Fričová 10, Abrhámová 13, Krišková 11, Radosová 31, Pencová 12, Koseková 0, libero Španková (Palgutová 4, Žernovičová 6, Kohútová 0, Hrušecká 0, Šunderlíková 6). Tréner: M. Fenoglio.
Bielorusko: Kascjučiková 11, Vladyková 9, Klimecová 22, Davyskibová 25, Stoljarová 11, Lapatová 1, liberá Panasenková a Fedarinčiková (Kananovičová 1, Sakolčiková 2, Lazjuková 1, Markevičová 0, Hareliková 1). Tréner: S. Salikov.

Slovenky začali výborne. Od úvodu to bol z ich strany koncentrovaný výkon, pri podaní Pencovej odskočili z 5:4 na 10:4 a vzápätí ich náskok ešte narástol. Bielorusky ho dokázali skresať na 11:15, Slovenky však aj vďaka blokom Abrhámovej a Fričovej vedenie opäť zveľadili a set získali 25:18.

Začiatok druhého setu Slovenkám nevyšiel, prehrávali 5:10, potom sa dotiahli na 10:11. Bielorusky v koncovke vyrovnali na 20:20, Slovenky sa však dostali k trom setbalom a zásluhou Kriškovej tretí premenili na 25:23.

Od úvodu tretieho dejstva znížili Bielorusky počet chýb, pritlačili na podaní a obraz hry sa pomaly začal otáčať v ich prospech. Náskok súpera narastal a napokon získali set 25:23.

Aj vo štvrtom sete Slovenky prevažne doťahovali. Dokázali znížiť zo 4:8 na 9:10, neskôr zo 14:18 vyrovnali na 19:19 a v koncovke, v ktorej úradovala smečiarka Radosová, otočili z 20:22 na 24:23. Postupový mečbal číslo jeden nevyužili, vzápätí odvrátili setbal súpera a dostali sa k ďalším dvom mečbalom. Aj tie však zostali nevyužité. Bielorusky následne získali druhý aj tretí setbal, ten už premenili.

Tajbrejk odštartovali Slovenky dvoma esami Fričovej 2:0, Bielorusky však rýchlo vyrovnali a vďaka úspešným blokom odskočili na 7:4. Slovenky vyrovnali na 9:9, v závere im však súperky ušli z 10:10 na 10:13 a slovenské volejbalistky sa už nedokázali pozviechať.

hlasy po zápase:

Jaroslava Pencová, smečiarka SR: "Prežívame hrozné pocity. Nikto nevie, koľko driny a úsilia sme venovali tomu, aby sme uspeli. Začali sme skvele, mysleli sme pozitívne. Neviem, či nás zastavil stres z toho, že môžeme uspieť. Ťažko sa mi hľadajú slová."