Volejbalistky Slovenska zdolali Cyprus a dosiahli prvý triumf

Ilustračné foto. Foto: TASR

V treťom zápase na turnaji v Poľsku nastúpia Slovenky vo štvrtok o 20.30 h proti domácemu výberu.

Varšava 24. mája (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom druhom vystúpení na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá sveta 2018 vo Varšave nad Cyprom 3:0. V utorok v prvom súboji nestačili na Češky a prehrali 1:3.

V treťom zápase na turnaji v Poľsku nastúpia zverenky Mareka Rojka vo štvrtok o 20.30 h proti domácemu výberu.

Kvalifikácia MS 2018 v Poľsku (Varšava)

Cyprus - Slovensko 0:3 (-15, -13, -10)

66 min, rozhodovali: Heckford (Ang.) a Murulo (Est.), 110 divákov.

zostava SR: Palgutová 14, Abrhámová 10, Krišková 2, Salanciová 8, Herelová 11, Koseková 2, libero Španková (Šunderlíková 6, Pencová 0).

Slovenky svoje súperky prevýšili v každej hernej činnosti a zdolali ich jednoznačne 3:0. Blokárky spolu uhrali až 21 bodov. Začiatok zápasu sa niesol v znamení vzájomného 'oťukávania', no už v prvom technickom time-oute (8:4) bolo jasné, že tlačiť začali viac slovenské reprezentantky. Pri podaní Herelovej sa Slovenky utrhli už na rozdiel siedmich bodov (12:5), na čo tréner Cypru zareagoval oddychovým časom. No s Herelovou na podaní a stopercentne útočiacou Palgutovou na sieti, Slovenky ďalej zvyšovali svoj náskok (16:5). V závere už Slovenky žiadne prekvapenie nepripustili a prvý set vyhrali 25:15.

V úvode druhého dejstva sa po kvalitných útokoch dostali Cyperčanky na chvíľu do vedenia (1:4), no do prvého technického time-outu išli slovenské hráčky už len s jednobodovým mankom 7:8 a po ňom sa ujali vedenia 9:8. Prišlo aj k prvému striedaniu, kedy Kriškovú nahradila Šunderlíková. Slovenky svoj náskok zvyšovali 12:9, 16:9. V druhom sete dovolili Cyperčankám uhrať len 13 bodov.

Tretí set držali Slovenky pevne v rukách od začiatku, keď viedli 4:0 a v prvom technickom time-oute už 8:2 a v tom druhom až 16:5. Ku koncu setu (22:9) poslal tréner Rojko rozohriať sa na ihrisko aj kapitánku Pencovú, namiesto Abrhamovej. No Pencová si na loptu nesiahla. Slovenky vyhrali 25:10.

Marek Rojko, tréner SR: "Nepreceňujem víťazstvo nad Cyprom, pretože sme vedeli, že je to naša povinnosť. Podstatné je, že sme dali šancu viacerým novým hráčkam, veľa priestoru dostali Španková a Šunderlíková a aj keď neboli pod veľkým tlakom súpera, medzinárodné zápasy im dajú veľa. Z víťazstva nerobíme vedu, ale je dôležité, že sme potvrdili svoju pozíciu."

Karin Šunderlíková, univerzálka SR: "Bol to môj prvý zápas v seniorskej reprezentácii, v ktorom som dostala viac priestoru. Cítila som trochu tlak, ale snažila som to potlačiť. Keď som prišla na ihrisko, tak baby ma upokojili, za čo som im vďačná. Nervozita zo mňa opadla a zápas som si užila. Vedeli sme, že to nebude ľahké, pretože žiadny tím nám nedá nič zadarmo, ale som rada, že sme hladko vyhrali."