Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Slovenská mixštafeta na 4x100 m pol. pr. vo finále na 6. mieste

Na snímke Slovenka Karin Tomečková štartuje v súťaži mixštafiet na 4x100 m na 32. majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v dlhom bazéne v Berlíne v utorok 19. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Kvarteto Karin Tomečková, Tomáš Klobučník, Katarína Listopadová a Michal Navara dosiahlo čas 3:54,49.

Berlín 19. augusta (TASR) - Slovenská plavecká mixštafeta na 4x100 m pol. pr. obsadila na majstrovstvách Európy v dlhom bazéne v Berlíne v utorňajšom finále 6. miesto. Kvarteto Karin Tomečková (znak), Tomáš Klobučník (prsia), Katarína Listopadová (motýlik) a Michal Navara (v.sp.) dosiahlo čas 3:54,49. Zlato si v novom svetovom rekorde 3:44,02 vyplávala štafeta Veľkej Británie pred Holandskom a Ruskom. V rozplavbách stanovili Slováci výkonom 3:54,19 nový národný rekord.

Francúz Florent Manaudou a Bielorus Jaugen Curkin získali v rovnakom čase 23,00 s zlatú medailu na 50 m motýlik. Kuriozitou utorňajšieho finále bolo, že aj bronz si delili dvaja plavci - Ukrajinec Andrij Govorov a Brit Benjamin Proud (23,21). V pondelňajších rozplavbách v tejto disciplíne sa predstavil aj slovenský reprezentant Michal Navara. Čas 24,83 sekundy stačil plavcovi VŠK UK Bratislava na celkové 46. miesto.

Na prsiarskej stovke vybojoval zlato Brit Peaty

Na 100 m znak triumfoval Brit Chris Walker-Hebborn časom 53,32, o 32 stotín sekundy za ním skončil Francúz Jeremy Stravius a tretie miesto obsadil domáci Jan-Philip Glania. Zlato pre Veľkú Britániu prinieslo aj finále na 100 m prsia s víťazstvom Adama Peatyho (58,96). Na prsiarskej stovke ešte predtým zasiahli do bojov aj dvaja Slováci - Tomáš Klobučník skončil v semifinále dvanásty (1:01,23), Marek Botík v rozplavbách časom 1:04,05 na 51. mieste.

Severanky ovládli finále šprintu na 50 m motýlik. Zlato brala Švédka Sarah Sjöströmová časom 24,98 pred Dánkou Jeanette Ottesenovou (25,34). Na tejto trati sa do semifinále prebojovala úradujúca najlepšia plavkyňa SR za rok 2013 Katarína Listopadová. V boji o finále zaplávala v pondelok osobný rekord 26,83 sekundy, no medzi elitnú osmičku starého kontinentu sa neprebojovala a obsadila 15. miesto.

Španielka Marceová triumfovala na 200 m znak

Španielka Duane Da Rocha Marceová sa tešila z víťazstva na 200 m znak. Triumfovala časom 2:09,37 pred Britkou Elizabeth Simmondsovou (2:09,66) a Ruskou Dariou Ustinovovou (2:09,79). V berlínskom Velodrome v komplexe Europa-Sportpark plávala v rozplavbách na tejto trati aj Slovenka Karin Tomečková, jej výsledný čas 2:19,04 minúty bol 23. najrýchlejší.

Nemec Patrick Hausding si výkonom 428,65 b vybojoval zlato vo finále skokov do vody z 1 m dosky na ME v plaveckých športoch v Berlíne. Druhý bol Rus Jevgenij Kuznecov, bronz získal Matthieu Rosset z Francúzska.

Finálové výsledky z utorka:

muži:

50 m mot.: 1. Florent Manaudou (Fr.) a Jaugen Curkin (Biel.) 23,00, 3. Andrij Govorov (Ukr.) a Benjamin Proud (V. Brit.) 23,21

100 m znak: 1. Chris Walker-Hebborn (V. Brit.) 53,32, 2. Jeremy Stravius (Fr.) 53,64, 3. Jan-Philip Glania (Nem.) 54,15

100 m prsia: 1. Adam Peaty (V.Brit.) 58,96, 2. Ross Murdoch (V. Brit.) 59,43, 3. Giedrius Titenis (Lit.) 59,61

ženy:

50 m mot.: 1. Sarah Sjöströmová (Švéd.) 24,98, 2. Jeanette Ottesenová (Dán.) 25,34, 3. Francesca Halsallová (V. Brit.) 25,39

200 m znak: 1. Duane Da Rocha Marceová (Šp.) 2:09,37, 2. Elizabeth Simmondsová (V. Brit.) 2:09,66, 3. Daria Ustinovová (Rus.) 2:09,79

mixštafeta 4x100 m pol. pr.: 1. Veľká Británia 3:44,02 (sv. rekord), 2. Holandsko 3:45,93, 3. Rusko 3:47,34,... 6. SLOVENSKO (Karin Tomečková, Tomáš Klobučník, Katarína Listopadová, Michal Navara) 3:54,49