< sekcia Šport

Slovenské akvabely si pred kvalifikáciou v Riu veria

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dvojice budú v nedeľu od 18.00 vo voľnom programe bojovať o zostávajúce štyri postupové miesta.

Rio de Janeiro/Bratislava 29. februára (TASR) - Slovenské akvabely Jana Labáthová s Naďou Daabousovou majú pred tohtotýždňovou olympijskou kvalifikáciou v Riu de Janeiro jasný cieľ - vybojovať si miestenky na OH 2016. V stredu 2. marca od 14.15 SEČ sa zverenky Gábora a Nory Szauderovcov predstavia v technickom programe, vo štvrtok popoludní ich čaká voľná zostava. Po prvom kole kvalifikácie postúpi do Ria najlepších 20 párov.

Dvojice na 21.-28. priečke budú v nedeľu od 18.00 vo voľnom programe bojovať o zostávajúce štyri postupové miesta. "Záverečné previerky pred OH kvalifikáciou dopadli veľmi dobre. Na German Open v Bonne sa nám podarilo predbehnúť Britky, ktoré sú našimi veľkými konkurentkami v boji o Rio. Na French Open v Paríži sme vo finále zasa zdolali Izraelčanky a dostali sme sa na úroveň Bielorusiek, čo bolo nečakané. Bude to na hrane, do hry o postup určite prehovorí aj Kolumbia. Niektoré krajiny sa už nominovali cez kontinentálne kvalifikácie. Vieme však, že napríklad Nový Zéland nevyužije kvótu, takže bude o jedno miesto navyše. Máme najväčšiu šancu postúpiť na olympiádu od roku 2004 a verím, že ju využijeme," povedala pre TASR spolutrénerka slovenského dua Nora Szauderová, ktorá pred 12 rokmi priviedla na OH v Aténach Veroniku Feriancovú-Strapekovú a Katarínu Havlíkovú. Odvtedy slovenské synchronizované plávanie nemalo svoje zastúpenie pod piatimi kruhmi.

Labáthová s Daabousovou absolvovali pred odletom na kvalifikáciu sústredenie na Floride, kde dolaďovali posledné detaily. "Chceli sme, aby si Janka s Naďou zvykli na časový posun a zmenu klímy. Snažili sme sa udržať baby v čo najlepšej synchronizácii a fyzickej i psychickej pohode. Vlani v septembri sme po konzultácii s rozhodcami urobili výraznejšie zmeny v dlhom voľnom programe. V technickom programe prišlo iba k drobným úpravám. V posledných týždňoch dievčatá usilovne cibrili obe zostavy," dodala Szauderová.

Podľa slov Labáthovej by technická zostava mohla byť zbraňou slovenského dua. "Je to naša najsilnejšia stránka, hlavne pokiaľ ide o elementy a prvky. V technickom programe by sme chceli ukázať, že na to máme a že sme lepšie ako naše konkurentky. Vo voľnej zostave to chceme potom už iba doťuknúť a potvrdiť, že právom patríme na olympiádu. Počítame s tým, že o všetkom sa zrejme rozhodne až 6. marca v druhom kole kvalifikácie. Pevne dúfam, že v konečnom poradí skončíme do 24. miesta. Účasť v Riu by bola pre mňa splnením sna," priznala skúsenejšia zo slovenského dua, ktorá sa pred štyrmi rokmi pokúšala kvalifikovať na OH 2012 v Londýne po boku Kristíny Krajčovičovej.

Program olympijskej kvalifikácie párov v Rio de Janeiro.
streda 2. marca 14.15 1. kolo, technický program
štvrtok 3. marca 14.15 1. kolo, voľný program
nedeľa 6. marca 18.00 2. kolo, voľný program

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.