Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác

Slovenské volejbalistky do 19 rokov po dráme zdolali Bulharsko 3:2

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V skupine tak obsadili tretie miesto a v ďalšej časti turnaja budú bojovať o 5. - 8. priečku.

Nitra 2. septembra (TASR) - Slovenské volejbalistky zakončili skupinovú fázu na majstrovstvách Európy do 19 rokov v Nitre víťazne, keď v dramatickom zápase zdolali Bulharsko 3:2. V skupine tak obsadili tretie miesto a v ďalšej časti turnaja budú bojovať o 5.-8. priečku.

V sobotu o 12.00 h sa tím trénerky Evy Kosekovej stretne s Nemeckom, ktoré v Györi obsadilo štvrtú priečku.

Slovensko - Bulharsko 3:2 (-22, 15, -23, 14, 7)

Rozhodovali: Pavlov (Rus.) a Kurtiss (Lot.), 350 divákov.

SR: Sedláčková 2, Šunderlíková 19, Šepeľová 10, Adamovičová 8, Fričová 13, Cigániková 10, libero Španková (Šimková 1, Tereňová 0, Ramajová 2, Zimová 2). Trénerka: E. Koseková.

Bulharsko: Milanová 15, Krastevá 11, Bozdevá 15, D. Dimitrová 1, Marinová 7, Neyková 3, libero Minková (Bechevá 2, Rachevá 1, Papanová 1, K. Dimitrová 0). Tréner: D. Tonev.

Slovenky aj pred očami reprezentačného trénera Mareka Rojka a viacerých hráčok zo seniorského výberu vstúpili do zápasu lepšie a ujali sa vedenia 8:6. Bulharky postupne otočili skóre na 13:10 vo svoj prospech po esách Milanovej. Domáce hráčky však zapli a Cigániková blokom dostala svoj tím opäť do vedenia - 15:14. Do koncovky setu išli s tesným náskokom Bulharky, keď sa dostali do vedenia 20:18. Slovenky po ulievke Šunderlíkovej síce vyrovnali, ale záver patril Bulharsku, ktoré vyhralo prvé dejstvo 25:22.

Druhý set začali Slovenky dobre a po Adamovičovej ese vyhrávali 5:2. Pri výbornom servise Cigánikovej narástol náskok na desať bodov - 15:5. Slovenky tlačili servisom a po ese Fričovej vyhrávali už 18:7. Potom zachránili slovenské volejbalistky loptu v poli a Šepeľová upravila na 20:7. Slovenky záver zvládli, druhý set vyhrali 25:15 a vyrovnali na 1:1.

Začiatok tretieho dejstva patril bulharským volejbalistkám, ktoré po ese Bozdenovej viedli 10:7. Potom znovu podaním potiahla Cigániková a Slovenky znížili na 10:11. Domáce ožili a nahrávačka Ramajová esom vyrovnala na 12:12. Aj ďalšiu loptu získali slovenské volejbalistky a po dlhšom čase viedli. Boj o tretie miesto v skupine pokračoval a Slovenky pri servise Fričovej odskočili na 16:14. V závere dala eso Šunderlíková, dlhú výmenu zablokovala Ramajová, ďalšie dve esá pridala Šunderlíková a bolo 22:17. Bulharky však znížili na 21:22 a napokon vyhrali tretí set 25:23.

Slovenky bojovali ďalej a na začiatku štvrtého dejstva vyhrávali 7:6. Potom dala eso kapitánka Sedláčková a domáce hráčky viedli 10:7. Slovenky boli na koni a po ese Fričovej si vypracovali náskok 15:8. Na druhom technickom timeoute bolo už 16:8. Do koncovky išli slovenské reprezentantky s veľkým náskokom 21:11, keď dala eso Šepeľová a blokom sa blysla Cigániková. Štvrtý set vyhrali Slovenky hladko 25:14 a o víťazovi musel rozhodnúť piaty set.

Tajbrejk začali Slovenky skvele a pri podaní Fričovej viedli 4:0. Bulharky však rýchlo vyrovnali na 4:4 a išlo sa prakticky odznova. Potom zablokovala útok Šepeľová, eso dala Adamovičová a po chybe Bulhariek sa strany točili za stavu 8:4 pre Slovensko. Bulharky robili pod tlakom chyby a po ďalšej bolo už 9:4 pre Slovensko. Po bloku Cigánikovej bolo už 11:5. Záver Slovenky v pohode zvládli, tajbrejk vyhrali 15:7 a celý duel 3:2.

Eva Koseková, trénerka SR: "Veľmi sa tešíme, že sme skončili na treťom mieste s tromi víťazstvami. Dnes sme nezačali dobre a cítime, že máme štyri zápasy v nohách a v hlavách. Každý zápas sme išli na doraz a na začiatku to bolo cítiť. Vedeli sme, že majú silnú univerzálku a smečiarku a na ne sme sa zamerali. Zo začiatku sme neplnili taktické pokyny a aj preto sme prehrali prvý set. Potom sme sa zlepšili, ale prehrali sme tretí set, v ktorom sme vysoko viedli a to by sa nemalo stávať. V štvrtom sete sme sa však znovu zlepšili a v tajbrejku rozhodla obrana na sieti a servis. Z tretieho miesta a postupu máme radosť, v sobotu nás čaká silné Nemecko, ale určite sa vopred nevzdávame a v skupine o 5.-8. miesto zabojujeme o čo najlepší výsledok."