Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Slovenské volejbalistky prehrali s Poľskom, Rojko: Forma sa zlepšuje

Volejbal Foto: TASR/Martin Baumann

V tabuľke sú Slovenky priebežne na 4. mieste šesťčlennej skupiny so ziskom jedného víťazstva a troch bodov.

Varšava 26. mája (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali vo svojom treťom vystúpení na kvalifikačnom turnaji o postup na MS 2018 vo Varšave s domácim Poľskom 1:3. Zaznamenali tak druhú prehru, v prvom súboji nestačili na Češky (1:3) a v stredu zdolali Cyprus (3:0).

V tabuľke sú Slovenky priebežne na 4. mieste šesťčlennej skupiny so ziskom jedného víťazstva a troch bodov. V piatok je na turnaji voľný deň, v sobotu o 18.00 h nastúpia zverenky Mareka Rojka proti finalistkám OH 2016 Srbkám, ktoré zatiaľ na turnaji neprehrali ani set.

Kvalifikácia MS 2018 v Poľsku (Varšava)

Poľsko - Slovensko 3:1 (19, 15, -26, 19)

Zápas trval 104 minút, rozhodovali: Murulo (Est.) a Heckford (Ang.), 790 divákov

Poľsko: Woloszová 6, Smarzeková 14, Kakolewska 13, Tomsiaová 27, Medrzyková 12, Polanska 8, liberá Witkowska a Krzosová (Grajberová 1, Kaliszuková 0, Polaková 0)

SR: Koseková 2, Palgutová 0, Abrhámová 7, Pištěláková 14, Drobňáková 10, Herelová 8, liberá Valachová a Španková (Šunderlíková 1, Radosová 0, Pencová 9, Salanciová 5)

Slovenky v úvode favorita zaskočili, keď už na prvom technickom timeoute viedli 8:5. Domáce Poľky však postupne náskok znížili a vyrovnali na 10:10. Na druhom technickom timeoute už Slovenky prehrávali 14:16. Za stavu 16:19 tréner Rojko stiahol Pištělákovú a poslal na ihrisko mladú Šunderlíkovú, no šnúru poľských bodov to nedokázalo zastaviť a súper získal päťbodový náskok (16:21). Záver setu sa už slovenským hráčkam nepodarilo zdramatizovať a prehrali 19:25.

Začiatok druhého setu Slovenkám vôbec nevyšiel a Poľky sa ujali vedenia 8:0 a 10:1. No Slovenky set nevzdali a stiahli na 7:12 a 9:13. Na druhom technickom timeoute už ale opäť viedli domáce 16:9. Slovenky sa ťažko presadzovali na sieti proti vysokým Poľkám a ani Abrhamovej eso nenahradilo slabý príjem v druhom sete. Nakoniec Slovenky Poľkám v druhom sete podľahli 15:25.

Do tretieho setu nastúpil slovenský tím už aj s kapitánkou Pencovou a na smeči so Salanciovou. Poľky viedli 8:3, ale pri podaní Pencovej sa Slovenkám podarilo znížiť aj vďaka drzému útoku Herelovej na 6:8. Slovenky začali tlačiť na podaní a vytiahli dôraznejšie útoky, vďaka čomu sa im podarilo vyrovnať na 10:10 a dokonca viesť 11:10, na čo domáce zareagovali oddychovým časom. Ten sa im vyplatil, lebo Poľky sa opäť ujali vedenia 16:12. Slovenky prejavili svoju húževnatosť, keď znížili vďaka bloku Pencovej na 15:18 a neskôr esom Pencovej na 17:19. V koncovke Slovenky vyrovnali z 20:22 na 22:22 po dvoch útokoch Drobňákovej. Za stavu 24:24 sa na podanie postavila Pištěláková a po Pencovej bloku Slovenky viedli 25:24. Poľkám však vyšli dva útoky po sebe a otočili na 26:25. Po dvoch útokoch Pencovej a Salanciovej však Slovenky nakoniec vyhrali tretí set 28:26.

Úvod štvrtého setu opäť lepšie zachytili Poľky, keď vďaka dobrému bloku viedli už 8:2. Slovenky zlepšili príjem, ale do druhého technického timeoutu išli s mankom piatich bodov (11:16). Vďaka esu Pencovej a útoku Herelovej však išli Slovenky do koncovky už len s rozdielom troch bodov 16:19, 18:21. Poľky si však záver zápasu postrážili a vyhrali 25:19.

Marek Rojko, tréner SR: "Hrali sme lepšie ako v prvom zápase proti Češkám, čo je pre nás dôležité. Väčšinou, keď so silným súperom prehrávame o viac bodov, tak cítime, že sa to nedá, ale dnes sme skóre v treťom sete otočili pri štvorbodovej strate, čo je veľmi cenné. Museli sme obtočiť niektoré hráčky najmä na krajných pozíciách a všetky výmeny sme trafili. Každá zmena výrazne pomohla. Myslím, že naša forma družstva sa zlepšuje, čo ma teší. Zápas mal výbornú úroveň a pre nás má zisk setu, ako aj prejav, akým sme sa prezentovali, obrovskú cenu."

Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Proti takémuto súperovi treba hrať tímovo a húževnato, čo sa ukázalo v treťom sete, ktorý sme otočili. Som rada, že som mohla od tretieho setu naskočiť do zápasu. Rameno už je v poriadku, ale mala som tréningový výpadok, pretože som bola na injekcii. Chcela som hrať, ale rozhodnutie, kedy do zápasu vstúpim bolo na trénerovi."