Slovenské volejbalistky zdolali Portugalsko a ďalej bojujú o postup

Volejbal Foto: TASR/Martin Baumann

V poslednom zápase na turnaji sa zverenky Mareka Rojka stretnú v nedeľu so Švédskom.

Matosinhos 17. júna (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali v sobotňajšom zápase druhého turnaja C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos nad domácim výberom 3:1 a udržali si nádej na postup do semifinále z 2. miesta.

Víťazkami skupiny sa predčasne stali Španielky, ktorým k tomu stačil aj zisk bodu po prehre so Švédskom 2:3. V poslednom zápase na turnaji sa zverenky Mareka Rojka stretnú v nedeľu o 16.00 SELČ so Švédskom.
Európska liga žien, 2. turnaj C-skupiny (Matosinhos, Portugalsko)
Portugalsko - Slovensko 1:3 (-21, 19, -19, -20)

Zápas trval: 104 minút, rozhodovali: Pindral (Poľ.) a Batolini (Tal.), 460 divákov.

Portugalsko: V. Rodriguesová 3, Hurstová 13, Netová 11, Kavalenková 18, Antunesová 13, A. Rodriguesová 13, libero Resendeová (Duraová 0, Gomesová 0). Tréner: A. Guerra.

SR: Koseková 3, Palgutová 2, Herelová 6, Pištěláková 13, Drobňáková 15, Pencová 10, libero Španková (Salanciová 5, Abrhámová 5, Kuciaková 0, Ovečková 0, Šunderlíková 1). Tréner: M. Rojko.

Slovenky začali veľmi dobre a vypracovali si náskok 6:2 a 10:3. Domáce volejbalistky sa po slabom úvode spamätali a znížili na 10:13 a 14:15. V závere setu si slovenské volejbalistky vybojovali náskok 22:19 a hoci domáce ešte znížili na rozdiel bodu, Slovenky zvládli záver perfektne a prvý set získali v pomere 25:21.

Do druhého dejstva vstúpili domáce raketovo a viedli 8:2. Portugalsko si náskok dlho udržiavalo a viedlo už 19:13. Slovenky však zabrali a znížili na 17:19 a 19:20, čím sa dostali späť do hry o set. Finiš im však nevyšiel a domáce reprezentantky vyhrali druhý set 25:19.

Tretí set bol spočiatku vyrovnaný, ani jeden tím si nevypracoval výraznejší náskok. Slovenky sa utrhli pri podaní Abrhámovej, ktorá esom upravila na 12:8. Po kvalitnom servise Pištělákovej a bloku Pencovej bolo 14:10. Portugalčanky manko znižovali a pred koncovkou vyrovnali na 19:19. Záver však zobrali Slovenky do svojich rúk a pri podaní Abrhámovej ho aj ukončili - 25:19.

V štvrtom sete sa ako prvé dostali do trháku Slovenky, ktoré vyhrávali 10:8. Domáce pod tlakom dobrého podania Abrhámovej robili chyby a slovenské volejbalistky si vypracovali vedenie 15:9. Podaním však zatlačili aj domáce a vyrovnali na 15:15. Zápas ako na hojdačke pokračoval a po sérii bodov sa zasa dostali do vedenia 19:15 Slovenky. Na servise bola Pištěláková. Záver duelu slovenské volejbalistky zvládli, štvrtý set vyhrali 25:20 a získali dôležité tri body.

Povedali po zápase
Marek Rojko, tréner SR:
"Som rád, že po dvoch prehrách so Španielskom sme dnes vyhrali za tri body, čo je dôležité v boji s Bieloruskom o najlepšie druhé miesto. Bol to ťažký a emotívny zápas, domáce Portugalčanky tlačilo publikum a bolo veľa dlhých výmen. Som rád, že sme využili slabiny súpera a rozumnou a rozvážnou hrou sme zápas doviedli do úspešného konca. Cením si prístup celého tímu, veľmi dobre pomohli aj striedajúce hráčky. V nedeľu potrebujeme vyhrať za tri body, aby sme mali z našej strany odpracované maximum a budeme čakať ako dopadne zápas Fínsko - Bielorusko v A-skupine."