Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek

Slovenskí hádzanári sa s kvalifikáciou rozlúčili prehrou vo Švédsku

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

V kvalifikácii nevyhrali ani raz, získali iba dva body za remízy v Rusku a doma s Čiernou Horou.

Lidköping 17. júna (TASR) - Slovenskí hádzanári prehrali vo svojom záverečnom dueli kvalifikácie ME 2018 v Lidköpingu s domácim Švédskom vysoko 17:31.

Už pred zápasom bolo jasné, že zverenci trénera Martina Liptáka stratili šancu na postup a v tabuľke 6. skupiny obsadili poslednú štvrtú priečku. V kvalifikácii nevyhrali ani raz, získali iba dva body za remízy v Rusku a doma s Čiernou Horou.

Na januárový šampionát do Chorvátska postúpila okrem víťaza skupiny Švédska aj Čierna Hora, ktorej na to stačila sobotňajšia remíza 27:27 v Rusku.
Kvalifikácia ME 2018 - 6. skupina
Švédsko - Slovensko 31:17 (14:7)

Najviac gólov Švédska: Zachrisson, Tollbring a Ekberg po 5. Zostava a góly SR: Paul, Žernovič 1 - T. Urban 1, Ďuriš, Petro 1, Dudáš, Rábek, Antl, Hruščák 4, M. Mikita 4, Straňovský 2, Guzy 3, J. Mikita, Volentics 1, Páleš, L. Urban. Rozhodovali: I. Covalciuc, A. Covalciuc (obaja Mold.), vylúčenia: 2:1, 7m hody: 1/0 - 1/0.

Švédi od začiatku na palubovke jasne dominovali a už v 10. minúte viedli štvorgólovým rozdielom 6:2. Guzy po štvrťhodine hry znížil na 4:8, ale slovenský tím sa v ofenzíve presadzoval cez pevnú obranu súpera mimoriadne ťažko. Severania v závere polčasu navýšili svoj náskok na 14:7. Matej Mikita síce po zmene strán otvoril strelecký účet, no nasledovala trojgólová šnúra súpera - Ekberg ju zavŕšil presným zásahom na 17:8 v 35. minúte. O tri minúty neskôr bol rozdiel v prospech favorita už desaťgólový (19:9). Náskok Švédov narastal, na druhej strane dostali šancu všetci hráči a zaujal gól brankára Žernoviča do opustenej konštrukcie domácich v 50. minúte, ktorým skorigoval na 15:27. Švédi si napokon pripísali hladký triumf o 14 gólov.

Povedali po zápase
Martin Lipták, tréner SR:
"Prvý polčas nebol z našej strany až taký zlý. Mali sme iba tri technické chyby a vytvorili sme si dostatok šancí, až trinásť vyložených sme však zahodili. Švédi nás potom ničili protiútokom a druhou vlnou. V druhom polčase sme to už nenaštartovali a v podstate sme iba dohrávali. Nebudem to hráčom vyčítať, nechali sme hrať mladú zostavu. Celkovo hodnotím kvalifikáciu pozitívne. Hoci sme nepostúpili, myslím si, že tam vidno posun vpred. Na tom môžeme stavať."