Slovenskí volejbalisti nezískali s Estónskom ani set

Andrej Kravárik, archívne foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Už pred zápasom bolo jasné, že na svetový šampionát, kam sa prebojuje len víťaz skupiny, zverenci Andreja Kravárika postúpiť nemôžu.

Kortrijk 22. júla (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali na turnaji 3. kola kvalifikácie MS 2018 v Kortrijku s Etónskom 0:3 a zaznamenali v Belgicku tretí neúspech.

Už pred zápasom bolo jasné, že na svetový šampionát, kam sa prebojuje len víťaz skupiny, zverenci Andreja Kravárika postúpiť nemôžu. Slováci, ktorým na turnaji chýba viacero opôr, prehrali v súťažnom zápase s Estónskom prvýkrát od roku 2006. Turnaj zakončia v nedeľu o 15.30 h. proti Španielsku.
Kvalifikácia MS 2018 - 3. kolo, Kortrijk, Belgicko (19.-23. júla)
Slovensko - Estónsko 3:0 (14, 17, 20)

Zápas trval: 71 minút, rozhodovali: Hudík (ČR) a Santi (Tal.), 300 divákov.

SR: Ludha 6, Gavenda 7, Kriško 7, Ondrovič 5, Končal 0, Halanda 2, libero T. Lampart. (Firkaľ 2, M. Petráš 3, Palgut 0, Prešinský 2) Tréner: A. Kravárik.

Estónsko: Kollo 3, Kreek 9, K. Toobal 2, Täht 17, Aganits 1, Venno 15, liberá Rikberg a Losnikov (A. Toobal 1, Tammemaa 6). Tréner: G. Cretu.

Estónci mali lepší vstup do zápasu, keď si vypracovali trojbodový náskok 3:0 a 5:2. Súper z Pobaltia dobre podával a po ese Tähta viedol 7:3. Estónci si udržiavali náskok, v strednej pasáži oba tímy kazili servis a hra nemala spád. Potom sa po dobrej obrane dostali k dvom útokom Estónci, oba využili na bod a na druhom technickom timeoute vyhrávali už 16:8. Slováci boli pod tlakom, trápili sa na prihrávke aj v útoku a súper mal set jasne v rukách - 9:18. Estónci nepoľavili a prvý set vyhrali hladko 25:14.

V druhom dejstve otočili Slováci z 0:2 na 3:2 po ese Ludhu a mali vyhrávať 5:3, ale o jasný bod ich chybou obrali arbitri. Následne bodovali Estónci pri podaní Tähta a dostali sa do vedenia 8:4. Estónci kvalitne podávali, čím sťažovali súperovi zakladanie útoku. Po dobrej obrane bodoval stredom Kreek a na tabuli svietil stav 13:6. Po Petrášovom ese znížili slovenskí volejbalisti na 9:13, ale obrat sa nekonal, pretože súper znovu poľahky získal sériu bodov a viedol 17:10. Estónci set v pohode dohrali a vyhrali ho 25:17.

Začiatok tretieho setu bol najvyrovnanejší zo všetkých a po Kriškovom útoku a Ludhovom bloku bolo 7:7. Estónci potom ťažili z chýb súpera a dostali sa do vedenia 14:10. Nádej na obrat svitla Slovákom, keď znížili na 14:16, ale estónski reprezentanti pri podaní Venna opäť ušli na štyri body - 14:18. V koncovke ešte znížili Slováci z 18:23 na 20:23, keď sa presadil Gavenda, ale Estónci záver zvládli, tretí set vyhrali 25:20 a vďaka triumfu v troch setoch si ešte uchovali šancu na postup.

Povedali po zápase
Andrej Kravárik, tréner SR:
"Zápas nám nevyšiel. Nastúpili sme v pozmenenej zostave a s dobre hrajúcim Estónskom sme nemali šancu. Počas celého zápasu sme sa nedokázali vyrovnať s veľmi dobrým smečovaným podaním súpera, ktorým nás odtiahli od siete a potom naša sila na útoku išla percentuálne dole. Chceli sme dať šancu hráčom, ktorí hrali menej, ale treba uznať, že nie je jednoduché nastúpi proti súperovi, ktorí stále bojuje o postup na majstrovstvá sveta a hrá na tomto turnaji veľmi dobre. Som rád, že aspoň v treťom sete chlapci zapli a zabojovali. Takto by to mali vyzerať v každom zápase so silným súperom. Tento zápas je za nami a sústredíme sa na posledné vystúpenie so Španielmi. Nastúpime v zostave, v akej sme zdolali Bielorusko a pokúsime sa ich zdolať. Druhé víťazstvo by nám pomohlo po psychickej stránke a bolo by to zadosťučinenie pre mladý tím, ktorý máme na tejto kvalifikácii."