< sekcia Šport

Slovenskí krasokorčuliari sa na Bratislavu tešia a hlásia dobrú formu

Na snímke zľava slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová, predseda OV ISU ME Martin Letenay, slovenskí reprezentanti v tancoch na ľade Federica Testová a Lukáš Csölley počas tlačovej konferencie Organizačného výboru ISU majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní v Bratislave, v utorok 26. januára 2016. Foto: TASR - Pavel Neubauer

ME sa budú konať v hlavnom meste SR štvrtýkrát po rokoch 1958, 1966 a 2001. Slovensko budú reprezentovať sólisti Nicole Rajičová a Michael Neuman, resp. tanečníci Lukáš Csölley a Federica Testová.

Bratislava 26. januára (TASR) - Slovenskí krasokorčuliari sa už nevedia dočkať vystúpení na "domácich" majstrovstvách Európy v Bratislave. Deň pred ostrým športovým štartom na utorňajšej tlačovej konferencii hlásili spokojnosť s prípravou a túžbu podať výkony, s ktorými budú spokojní. To by malo následne zabezpečiť aj kvalitné umiestnenie.

ME sa budú konať v hlavnom meste SR štvrtýkrát po rokoch 1958, 1966 a 2001. Slovensko budú reprezentovať sólisti Nicole Rajičová a Michael Neuman, resp. tanečníci Lukáš Csölley a Federica Testová. Súťaž športových dvojíc SR neobsadí. Predseda organizačného výboru Martin Letenay ešte poinformoval o stave predaja vstupeniek. "Ešte je zopár stovák na finále mužov a žien na štvrtok a piatok. Aj ISU, keď videla záujem divákov, uvoľnila niekoľko pre naše potreby."Slovenskú vlajku by mohla vysoko držať Nicole Rajičová, rodáčka z New Jersey v USA. Tej situáciu skomplikovalo počasie trápiace východ amerického pobrežia, nenechala sa ale znechutiť. "Nečakali sme, že budú s cestou také problémy. Prvý let nám úplne zrušili ešte pred tým, ako začalo snežiť. Na druhý sme na letisku museli čakať šesť hodín. Hoci sme prišli neskôr. Vo vzduchu to už bolo ok, potom sme ešte chvíľu čakali vo Frankfurte pred príletom do Viedne. Prišli sme večer a tešíme sa," povedala médiám majsterka republiky.

Olympionička zo Soči hlási absolútnu koncentráciu a pripravenosť, rada by vylepšila 11. miesto z minulého roka v Štokholme. "Som pripravená a teším sa, že môžeme jazdiť pred domácim publikom. Bude tu celá moja rodina, z New Jersey sme odcestovali všetci spolu s rodičmi aj sestrou. Trému necítim, som v dobrej forme. Viem, čo mám natrénované, jedno či trénujem v USA alebo tu. Spokojná budem, ak odovzdám to čo viem a nebudú tam chyby. Už som tu aj trénovala, ľad je výborný."Tanečníci Lukáš Csölley a Federica Testová si hodlajú Bratislavu užiť naplno. O výsledkovej ambícii tradične nehovorili. "Sme pripravení a pozitívne naladení. Veríme, že si to užijeme naplno. Veríme v maximálny výsledok. Príprava prebehla dobre, v jej závere sme už iba ladili technické drobnosti. Bola bez zranení a veľkých problémov. V tréningoch sme jazdili čisto a sme pripravení. Chceme byť spokojní, potom príde aj umiestnenie," povedal Csölley, ktorý si tiež tlak nepripúšťa. "Pred takto veľkým domácim publikom sme ešte nejazdili. Ale tlak si nepripúšťame, naopak sa tešíme. Hala je krásna, patrí k najlepším, v akých sme jazdili. Ľad je na môj vkus trošku tvrdší, ale to neprekáža." K pohode by mu mali pomôcť aj tradične talizmany. "Mám tri či štyri, nosím ich zo sebou, verím, že budú účinkovať." Jeho partnerka doplnila: "Veľmi sa tešíme, sme v dobrej forme a bude to pre nás neobyčajný zážitok."

Ambíciou dvadsaťpäťročného Neumana bude postúpiť z krátkeho programu do voľnej jazdy. Rovnako ako jeho krajania si tlak nepripúšťa. "Trošku nervózny som, budú to pre mňa prvé veľké preteky. Ale bude to zábava. Bol to vždy môj sen štartovať na majstrovstvách Európy. Už mám po tréningu a ešte ma večer jeden čaká. Hala je výborná. Poznám ju, trénoval som tu už pred dvoma rokmi," povedal rodák zo Štokholmu, ktorý sa v KP predstaví ako vôbec prvý krasokorčuliar: "To, že pôjdem do krátkeho programu ako prvý mi neprekáža. Obavy z tlaku vystúpenia pred domácim publikom nemám. Budem trošku nervózny, ale ako začne hudba, hneď to spadne. Pripravený som, rád by som predviedol taký krátky program, aby som postúpil do finálovej 24-ky."

Rajičová v KP v poslednej skupine s troma Ruskami

Slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová vstúpi do bratislavských majstrovstiev Európy v stredajšom krátkom programe v poslednej šiestej 6-člennej skupine. Žreb KP jej určil číslo 32, celkovo sa na ľade ZŠ Ondreja Nepelu predstaví 36 sólistiek. Do finálových jázd sa kvalifikuje 24 najlepších.

Rajičová, ktorá minulý rok na ME v Štokholme skončila 11. sa vrátila ku KP z minulej sezóny na hudbu z filmu Rómeo a Júlia. "Viac mi sedí. Je pomalší, ale to mi vyhovuje. S aklimatizáciou problémy zatiaľ nemám. Minulý týždeň mi vyšiel fenomenálne, v tréningu som jazdila úplne čisto," povedala na utorňajšom stretnutí s médiami.

Spolu so Slovenkou budú v poslednej skupine aj tri Rusky - Jelena Radionovová, Jevgenija Medvedevová a Anna Pogorilá. "Rusky jazdia fantasticky. Sú výborné a skáču čisto," uviedla Rajičová, ktorá ešte v tom čase nepoznala pozíciu v KP. Okrem Rusiek sa v poslednej šiestej skupine predstaví aj Lotyška Angelina Kuchvalská a Talianka Roberta Rodeghierová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.