< sekcia Šport

FOTO: Slovensko má PRVÚ MEDAILU na ZOH: Kuzminová získala striebro

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová sa raduje v cieli zo zisku striebornej medaily v stíhacích pretekoch žien na 10 km počas XXIII. zimných olympijských hier 12. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Foto: TASR - Michal Svítok

Svoju štvrtú medailu na ZOH v kariére si po heroickom finiši už nenechala vziať.

Bratislava 12. februára (TASR/Teraz.sk) - V stíhacích pretekoch na ZOH v Pjongčangu vybojovala slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na 10 km trati striebornú medailu. Zlato si vybojovala s náskokom 29,4 sekundy Nemka Laura Dahlmeierová, bronz Francúzka Anais Bescondová (+29,6). Na 38. mieste dobehla Paulína Fialková (+3:58,3).

Prvá reakcia striebornej Kuzminovej bola hlavne o obrovskom šťastí, ktoré prežívala. "Som veľmi šťastná, že sa podarila medaila. Štyri chybičky tam nemali byť, pretože zlatá medaila bola na dosah. Snažila som sa bojovať s Laurou, ale som veľmi spokojná aj so striebrom. Toto je moja úroveň. Prežívam obrovskú radosť z toho, že som potešila všetkých mojich fanúšikov."

Anastasia Kuzminová nastúpila na večernú stíhačku v inej pozícii, aká ju pred štyrmi i ôsmimi rokmi na ZOH ozdobila. Ak v Soči i Vancouveri vyhrala šprint a stíhačku odštartovala s náskokom, teraz musela stratu dobiehať. V šprinte jej v Alpensii patrilo 13. miesto s mankom 54 sekúnd. Menší sekundový odstup zaťažil 11-tu v šprinte Paulínu Fialkovú +51 s, obe však spájalo jedno, ak presnejšie zastrieľajú, medaila nebola pre ne vzdialená.

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na trati šprintu žien na 10 km počas XXIII. zimných olympijských hier 12. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu.
Foto: TASR - Michal Svítok

Najbližšie k zlatu mala Dahlmeierová, Olsbuová (+24 sekúnd) i Vítková (+26). História však presviedčala, že víťazka zo šprintu to mala vždy zložité. Stíhačka sa beží na ZOH od roku 2002 a ani raz sa nestalo, že sa zrodilo zlaté double, až teraz v Pjongčangu zásluhou Dahlmeierovej. Najbližšie k nemu mala Kuzminová vo Vancouveri so zlatom a striebrom, rovnako dopadla aj Nemka Wilhelmová v Salt Lake City'2002.

Úvodná streľba ležmo v mraze -10 a silnom vetre dopriala Kuzminovej (celková strelecká bilancia 0-1-2-1), Fialková (2-2-2-2) netrafila štvrtý a piaty terč. Kuzminovej posun vpred bol pozoruhodný, ocitla sa na treťom mieste, 32,6 sekundy za Dahlmeierovou a 14,8 za Vítkovou. To však nebolo všetko, s famóznym behom onedlho Vítkovú predstihla. Na druhej ležke síce netrafila prvý terč, no Dahlmeierová druhý a veľký súboj o zlato naďalej pokračoval. Stratu 9,2 sekundy Kuzminová rýchlo zmazala a na následnom medzičase (na 4,9 km) sa už ocitla sa na čele.Prvá streľba stojmo bola pri súčasnom mierení v znamení kto z koho. Kuzminová netrafila ďalšie dva terče, Dahlmeierová bola bezchybná a situácia sa o niečo zmenila, slovenská biatlonistka už zaostávala na 2. mieste o 37,9 sekundy. V záverečnej stojke sa už akoby mierilo na medaily, Dahlmeierová v pohode bez jediného omylu na zlatú, Kuzminová s jednou chybou na prvom terči na striebornú, no musela si v záverečnom bežeckom okruhu ustrážiť tesný náskok 0,8 sekundy pred Francúzkou Bescondovou. Svoju štvrtú medailu na ZOH v kariére si po heroickom finiši už nenechala vziať.

Fialková nevybielila v druhej 'ležke' opäť dva terče, druhý a štvrtý a už dosť strácala. Rovnako menej presne zvládla prvú i druhú stojku a už si aj zmarila nádej na cenný výsledok.

Kuzminová unikátne už na tretích ZOH za sebou získala medailu (2-2-0) a stala sa najvýraznejšou biatlonovou osobnosťou v histórii ZOH. Jej striebro bolo dielom skvelej prípravy a výrazných výsledkov počas celej sezóny. V seriáli SP vedie túto zimu v hodnotení disciplíny, v stíhačke dvakrát zvíťazila, raz bola druhá, no vždy nastupovala s tou výhodou, že si vybudovala v šprinte lepšiu pozíciu ako teraz. Teraz ukázala aj unikátny útok zozadu, s najrýchlejším bežeckým časom, druhá za ňou bežala pomalšie až o 23,7 sekundy Nórka Eckhoffová.

"Nasťa podala skvelý výkon. Musím si to ešte pozrieť, keďže som bola na trati a nevidela som ju. Jej striebro je motivácia a povzbudenie pre celé Slovensko. U mňa to bola na strelnici lotéria," povedal P. Fialková.

Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová vyzdvihla u Nasti hlavne perfektný beh. "Aj s trestnými okruhmi to dokázala. Strelnica bola o lotérii, aj o šťastí, Paulína Fialková na vietor dosť doplatila, jej osem trestných okruhov bolo strašne veľa. Nasťa sa s vetrom popasovala a čo stratila na strelnici, to získala v behu. Pre náš biatlon je medaila vždy perfektná, opäť sa potvrdilo, že sa aj v malej krajine môžu rodiť veľké úspechy."

V Soči pred štyrmi rokmi sa na pódiu umiestnili biatlonistky s číslami 9, 10 a 15, ktoré korešpondovali s umiesteniami v šprinte, teraz sa stala najväčšou 'skokankou' práve Kuzminová, 13. v šprinte, 2. v stíhačke. Zlatá Domračevová mala v Soči na štarte 32-sekundovú stratu a napriek tomu zvíťazila. Zaujímavé bolo, že aj v Pjongčangu vyštartovala v ústrety obhajobe ako deviata v poradí, no stíhačku nezvládla a obsadila 37. priečku.

Profil Anastasie KUZMINOVEJ

Dátum a miesto narodenia: 28. 8. 1984, Ťumeň (Rus.)
Výška: 180
Váha: 67
Názov strediska vrcholového športu: VŠC Dukla Banská Bystrica
Osobný tréner: Daniel Kuzmin, Natália Prekopová
doterajšie výsledky na ZOH: Vancouver 2010: 1. na 7,5 km, 2. v stíhacích pretekoch na 10 km, 8. na 12,5 km s hromadným štartom, 39. na 15 km, 13. v štafete, Soči 2014: 1. v šprinte, 6. v stíhačke, 26. na 12,5 km s hromadným štartom, 27. na 15 km, 5. v mixe, Pjongčang 2018: 13. v šprinte, 2. v stíhačke
hlavné športové výsledky:
za Rusko: MSJ 2002 Ridanna: striebro v štafete, MSJ 2003 Kościelisko: zlato v štafete, striebro v stíhačke a pretekoch na 10 km, MSJ 2004 Maurienne: striebro v štafete, MSJ 2005 Kontiolahti: zlato v štafete, bronz v šprinte
za Slovensko: ZOH 2010 Vancouver: zlato v šprinte, striebro v stíhačke, ZOH 2014 Soči: zlato v šprinte, ZOH 2018 Pjongčang: striebro v stíhačke, MS 2009 Pjongčang: striebro v pretekoch s hromadným štartom, MS 2011 Chanty-Mansijsk: bronz v šprinte, 11x víťazstvo v pretekoch SP, 3. miesto v poradí individuálnych pretekov SP 20113/14, 2. miesto v poradí pretekov s hromadným štartom v SP 2013/14


V Soči pred štyrmi rokmi sa na pódiu umiestnili biatlonistky s číslami 9, 10 a 15, ktoré korešpondovali s umiesteniami v šprinte, teraz sa stala najväčšou 'skokankou' práve Kuzminová, 13. v šprinte, 2. v stíhačke. Zlatá Domračevová mala v Soči na štarte 32-sekundovú stratu a napriek tomu zvíťazila. Zaujímavé bolo, že aj v Pjongčangu vyštartovala v ústrety obhajobe ako deviata v poradí, no stíhačku nezvládla a obsadila 37. priečku.

Výsledky
stíhacie preteky na 10 km:
1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:35,3 (1 tr. okr.),
2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +29,4 (4),
3. Anais Bescondová (Fr.) 29,6 (1),
4. Marte Olsbuová (Nór.) 1:07,3 (4),
5. Hanna Oebergová (Švéd.) 1:08,9 (3),
6. Densie Herrmannová (Nem.) 1:19,4 (2),
7. Veronika Vítková (ČR) 1:37,3 (3),
8. Lena Häckiová (Švajč.) 1:41,5 (3),
9. Tiril Eckhoffová (Nór.) 1:47,8 (5),
10. Mona Brorssonová (Švéd.) 1:54,5 (1), ...
38. Paula FIALKOVÁ (SR) 3:58,3 (8)


Vyslaní redaktori TASR ak ph

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.