Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Slovinci aj Škóti v kvalifikácii víťazne, Nemci prevalcovali Nórov

Na snímke hráč Škótska Christophe Berra oslavuje gól v zápase F-skupiny kvalifikácie MS 2018 vo futbale Škótsko - Malta v Glasgowe 4. septembra 2017. Foto: TASR/AP

Úradujúci majstri sveta Nemci "vybavili" Nórov už v prvom polčase, v ktorom im strelili štyri góly, v druhom pridal ďalšie dva a Severanov prevalcovali 6:0.

Bratislava 5. septembra (TASR) - Futbalisti Škótska zvíťazili v pondelňajšom kvalifikačnom zápase MS 2018 v Glasgowe nad Maltou 2:0 v "slovenskej" F-skupine. Slovinci v Ľubľane zdolali Litvu vysoko 4:0 a v londýnskom Wembley Slováci prehrali s favorizovaným Anglickom 1:2. Angličania sú lídrom tabuľky s 20 bodmi, Slovensko je druhé s 15. Škóti a Slovinci sa priblížili k tímu trénera Jána Kozáka na jediný bod.

V Hampden Parku sa Škóti ujali vedenia už v 9. minúte, keď po rohu hlavou nekompromisne skóroval Christophe Berra. Krátko po začiatku druhého polčasu na 2:0 zvýšil Leigh Griffiths zrejme z ofsajdovej pozície, keď sa k nemu kuriózne odrazila lopta po strele Jamesa Morrisona.

Slovinci v Ľubľane od začiatku hrali veľmi aktívne, dostávali sa do zakončenia a odmenou im bol gól z penalty v 25. minúte, ktorú premenil Josip Iličič. Rovnaký hráč s istotou využil opäť šancu z pokutového kopu aj v 61. minúte. Zaslúženú výhru domácich spečatili v závere Benjamin Verbič a Valter Birsa.

Futbalisti Dánska uspeli na pôde Arménska 4:1 a v tabuľke E-skupiny poskočili na prvé miesto so 16 bodmi. Z neho ich však opäť zosadili Poliaci, ktorí vo večernom zápasovom bloku vo Varšave zdolali Kazachstan 3:0 a vedú pred Dánskom o tri body. Hetrikom k triumfu Vikingov v Jerevane prispel stredopoliar Thomas Delaney. O výhre Poliakov rozhodli góly legionárov Arkadiusza Milika, Kamila Glika a Roberta Lewandowského (z 11 m). V treťom súboji tejto skupiny Čierna Hora doma zdolala Rumunov 1:0 a tiež má 16 bodov.

V C-skupine si najprv Azerbajdžan doma hladko poradil s outsiderom zo San Marína 5:1. Pozornosť z postupového hľadiska pútali večerné súboje v Stuttgarte a Belfaste. Úradujúci majstri sveta Nemci "vybavili" Nórov už v prvom polčase, v ktorom im strelili štyri góly, v druhom pridal ďalšie dva a Severanov prevalcovali 6:0. Zverenci trénera Joachima Löwa majú na konte plný počet 24 bodov z ôsmich súbojov. Nemci by si zaistili postup do Ruska už v pondelok v prípade, ak by Severní Íri nevyhrali doma nad Českom. No v Belfaste domáci viedli po prvom polčase už 2:0 a zápas doviedli do úspešného konca. Nemci majú pred severnými Írmi náskok 5 bodov a už najbližšie 5. októbra nastúpia v Belfaste.