Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Šport

Čínska šortrekárka Čou Jang obhájila zlato na 1500 m, T. Bodóová 29.

Zľava šortrekárky T. Boďová, I. Simonová z Kazachstanu, E. Christieová z Británie, A. Itoová z Japonska a A. Fontanová v kvalifikácii na 1500 m na ZOH 2014 v Soči. Foto: TASR/AP

Tatiane Bodóovej nevyšlo ani atakovanie slovenského rekordu (2:25,847), ktorý vytvorila v rámci Svetového pohára v talianskom Turíne.

Soči 15. februára (TASR) - Čínska šortrekárka Čou Jang získala zlatú medailu na XXII. ZOH v Soči a obhájila prvenstvo spred šytroch rokov.

V Korčuliarskom paláci Ľadovec triumfovala v súťaži na 1500 m pred Šim Suk Hee z Kórejskej republiky a Taliankou Ariannou Fontanovou. Slovenská šortrekárka Tatiana Bodóová pri svojej historickej účasti na ZOH obsadila 29. pozíciu.

Pre 22-ročnú Číňanku to bola už tretia zlatá medaila zo ZOH, keď k dvom triumfom na 1500 m (Soči, Vancouver) pridala i zlato zo štafety na 3000 m (Vancouver). O päť rokov mladšia Kórejčanka zažila pod piatimi kruhmi premiéru a hneď zaknihovala striebro. Fontanová po striebre na 500 m trati získala v Rusku i bronz. Na konte má celkovo štyri medaily, dve bronzové získala vo Vancouveri 2010 (500 m) v Turíne 2006 (štafeta na 3000 m).

"Na začiatku som bola nervózna, ale na konci pretekov som sa cítila nadšená. Za posledné štyri roky som si prešla všeličím, neočakávala som, že sa vrátim na ZOH," citovala agentúra Reuters olympijskú víťazku.

Slovenská rýchlokorčuliarka Tatiana Bodóová počas kvalifikácie šortreku na 1500 metrov žien na XXII. zimných olympijských hrách v Soči 15. februára 2014.
Foto: TASR/Michal Svítok


Slovenka v kvalifikácii na 1500 m vzdialenosti dosiahla čas 2:31,788 minúty a obsadila 5. miesto. Nevyšlo jej ani atakovanie slovenského rekordu (2:25,847), ktorý vytvorila v rámci Svetového pohára (SP) v talianskom Turíne a obsadila 30. pozíciu. Práve tento výsledok, spoločne s výsledkom z ruskej Kolomne (2:42,689 - 47. pozícia), jej zabezpečili miestenku na ZOH v Soči. V súčte bodov jej patrila 36. pozícia, uzatvárajúca počet pretekárok, ktoré sa predstavili pod piatimi kruhmi.

"Vedela som, že nebudem prvá v rozjazde, keďže tam boli ženy, ktoré dominujú tejto disciplíne. Myslela som na slovenský rekord, ale začalo sa pomaly a ak by som išla dopredu, tak by som asi nedošla tak, ako som došla. Som šťastná, že som tu mohla byť a súťažiť," konštatovala po pretekoch Bodóová.

Slovenský šortrek mal olympijskú premiéru v Salt Lake City 2002, kde vďaka úspechu na MS štartoval Matúš Užák, ktorý sa o štyri roky neskôr kvalifikoval aj do Turína. O postup na ZOH do Vancouveru 2010 bojovala neúspešne trojica mužov Miloš Vigaš, Andrej Valach a Peter Jeleň.



výsledky - 1500m ženy - finále:
1. Jang Čou (Čína) 2:19,140 min, 2. Šim Suk-hi (Kór. rep.) 2:19,239, 3. Arianna Fontanová (Tal.) 2:19,416, 4. Jorien ter Morsová (Hol.) 2:19,656, 5. Emily Scottová (USA) 2:39,436, Li Ťien-žou (Čína) bez času (nedokončila), Kim Alang (Kór. rep.) bez času (penalizovaná) ... 29. Tatiana BODÓOVÁ (SR) 2:31,788