Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Šport

V Slovenskom olympijskom tíme je 12 športovcov, ďalší pribudnú

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave SOV zároveň predstavil nového exkluzívneho partnera Slovenského olympijského tímu, ktorým sa stala národná lotériová spoločnosť Tipos.

Bratislava 18. septembra (TASR) - Slovenský olympijský výbor (SOV) sa po OH 2012 v Londýne a ZOH 2014 v Soči rozhodol vrátiť k myšlienke dlhodobého budovania olympijského tímu. Vo štvrtok predstavil projekt Slovenského olympijského tímu, ktorého súčasťou sa stalo v prvej fáze dvanásť športovcov.

V septembri 2014 odštartoval nový cyklus celosvetového štipendijného programu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) financovaný z výťažkov z predaja vysielacích práv na olympijské hry a zimné olympijské hry. OS MOV v plnom rozsahu akceptoval návrh SOV na podporu 12 štipendistov, ktorý vychádzal z návrhov príslušných športových zväzov. Počnúc septembrom až do skončenia OH 2016 v Riu de Janeiro bude tucet slovenských športovcov čerpať podporu OS MOV v celkovej výške viac než 180-tisíc eur.

U športovcov z individuálnych odvetví ide počas 24 mesiacov o sumu v priemere 800 dolárov mesačne, u dvojice plážových volejbalistiek v rámci osobitného projektu podpory kolektívneho športu o celkovú sumu 60-tisíc USD. Uvedené prostriedky môžu športovci použiť na financovanie celkového zabezpečenia svojej prípravy na OH 2016, vrátane športového materiálu, doplnkov výživy, telovýchovno-lekárskych prehliadok, masáží, ako aj účasti na súťažiach. Okrem toho z prostriedkov OS MOV budú mať financovanú účasť na jednom kvalifikačnom podujatí na OH v Riu.



V tucte štipendistov OS MOV smerom k OH 2016 sú Matej Tóth, Lucia Klocová, Libor Charfreitag (atletika), Zoltán Baláž, Daniela Demjén-Pešková (športová streľba), Samuel Piasecký (športová gymnastika), Richard Varga (triatlon), Martin Halčin (vodný slalom), Matej Rusnák (rýchlostná kanoistika), Richard Nagy (plávanie) a dvojica plážových volejbalistiek Natália Dubovcová, Dominika Nestarcová. OS MOV okrem toho schválila mimoriadne štipendium pre reprezentanta v alpskom lyžovaní Adama Žampu na podporu jeho prípravy na ZOH 2018 v Pjongčangu, okrem toho SOV zo svojich marketingových prostriedkov podporil jeho nedávny tréningový pobyt na Novom Zélande.

František Chmelár
Foto: TASR/Martin Baumann
"Vybrali sme si vás a dávame vám dôveru. Považujeme vás za tých, ktorí budú tvoriť základ Slovenského olympijského tímu, preto chceme touto cestou skvalitniť vašu prípravu," povedal štipendistom pred podpisom trojstranných zmlúv (podpísali ich SOV, príslušný športový zväz a samotný športovec) prezident SOV František Chmelár. Okrem štipendistov SOV počíta s účasťou na OH 2016 a ZOH 2018 aj v prípade ďalších 22 športovcov, ktorých mená čoskoro zverejní. "Žiadny zo špičkových slovenských športovcov nebude chýbať v Slovenskom olympijskom tíme. V zálohe máme aj ďalších kandidátov, ktorí majú v prípade dobrých výsledkov dvere do olympijského tímu otvorené. Verím, že projekt bude úspešný a že sa prejaví aj na konkrétnych umiestneniach slovenskej výpravy na OH a ZOH," pokračoval Chmelár a doplnil: "Myslíme aj na perspektívnych športovcov. Schválime aj program Slovenského olympijského tímu mládeže na podporu talentov, ktorí by mohli mať predpoklady dosahovať úspešné výsledky na ďalších OH a ZOH."

Pre Natáliu Dubovcovú je stať sa súčasťou olympijského tímu veľká česť. "Najmä preto, že sú tu už skúsení olympionici. Byť spoločne v jednej skupine je príjemný pocit a dúfame, že sa nám napokon podarí kvalifikovať aj na olympijské hry," uviedla slovenská plážová volejbalistka, na ktorej slová nadviazal chodec Matej Tóth: "Som hrdý, že som sa dostal do tohto tímu. Je to česť a, samozrejme, v nemalej miere aj zlepšenie ekonomickej situácie, čo sa týka skvalitnenia prípravy. Ja som mal prípravu dlhodobo celkom kvalitnú, no až teraz začínajú mať podmienky rámec, že ich môžem označiť za takmer ideálne a nebudem sa musieť obmedzovať v príprave."



Lyžiar Adam Žampa takisto vyzdvihol projekt, ktorý by mu mal zlepšiť tréningové podmienky: "Určite je dobré, že sa niečo také rozbehlo. Mne to pomôže v tom, že si môžem do tímu zabezpečiť fyzioterapeuta, regenerácia je totiž pre športovca veľmi dôležitá. Takisto by som si vedel predstaviť prípravu na Novom Zélande s vlastnou prenajatou traťou, ktorú by som nezdieľal s inými pretekármi."

Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave SOV zároveň predstavil nového exkluzívneho partnera Slovenského olympijského tímu, ktorým sa stala národná lotériová spoločnosť Tipos. Zmluva na podporu vstúpila do platnosti 18. septembra 2014 podpisom zmluvy a trvá do konca roka 2016. "Vstupujeme do exkluzívneho partnerstva so SOV, ktorý má najprestížnejšie postavenie v slovenskom športe. Nemáme ambíciu suplovať štátnu podporu prípravy našich špičkových športovcov, ale chceme im poskytnúť nadštandard. Podobne ako výhra v lotérii umožňuje človeku naplniť si aj dovtedy nereálne sny, my chceme, aby si naši elitní športovci – olympionici mohli naplniť sny v oblasti športovej prípravy," uviedol po podpise zmluvy generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tiposu Ladislav Kriška.