Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola

Sparta zdolala Kirjat Šmonu 3:1, Lyon stále stopercentný

Jiří Jarošík zo Sparty (vpravo) a Šimon Abuhazira z Hapoelu v súboji o loptu v zápase 3. kola futbalovej Európskej ligy v skupine I Sparta Praha - Hapoel Kirjat Šmona Foto: TASR/AP

V prvom štvrtkovom zápase Európskej ligy vo futbale potvrdil Rubin Kazaň úlohu favorita, keď zdolal doma Neftči Baku 1:0.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Futbalisti Viktorie Plzeň zaznamenali vo štvrtkovom zápase Európskej ligy UEFA cenný triumf, v zostave so štyrmi Slovákmi vyhrali na ihrisku Hapoelu Tel Aviv 2:1 a sú na druhom mieste B-skupiny. Za Plzeň odohrali gólman Matúš Kozáčik a obranca Marián Čišovský celý duel, Michal Ďuriš a Marek Bakoš odišli z ihriska v druhom polčase. Lídrom skupiny zostáva Atletico Madrid, ktoré si poradilo s Coimbrou 2:0 a natiahlo tak šnúru víťazstiev v európskych pohároch už na úctyhodných 16 duelov.

Liverpool sa vyšvihol na čelo A-skupiny, doterajšieho lídra Anži Machačkalu zdolal vďaka presnému zásahu Downinga 1:0. Slovenský obranca Martin Škrtel odohral na Anfield Roade za anglický tím celý duel. Prvé tri body má v skupine na konte Young Boys Bern vďaka hetriku Bobadillu do siete Udinese.

Marek Hamšík nemohol pre trest nastúpiť za Neapol, ktorý na pôde Dnipra Dnepropetrovsk prehral 1:3 a Ukrajinci sú tak bez straty bodu na prvej priečke F-skupiny. V tej istej skupine sa nečakala "iba" remíza PSV Eindhoven s AIK Štokholm 1:1.

Fenerbahce Istanbul vedie po výhre 1:0 v Limassole C-skupinu, slovenský ofenzívny stredopoliar Miroslav Stoch do hry v drese hostí zasiahol od 85. minúty. V E-skupine smeruje po ďalšom víťazstve k postupu Steaua Bukurešť a to ešte Tanase nedal penaltu, bez víťazstva je naopak stále VfB Stuttgart po domácej remíze s FC Kodaň 0:0.

Darilo sa aj ďalšiemu českému tímu v súboji s izraelským - Sparta Praha si upevnila druhé miesto v I-skupine Európskej ligy po triumfe 3:1 nad Hapoelom Kirjat Šmona. Domáci rozhodli tromi gólmi už v prvom polčase, Slovák Peter Grajciar presedel duel na lavičke náhradníkov. V tej istej skupine si stopercentnú bilanciu v suťaži udržal Olympique Lyon, ktorý si poradil s Athleticom Bilbao 2:1.

V prvom štvrtkovom zápase potvrdil Rubin Kazaň úlohu favorita, keď zdolal doma Neftči Baku 1:0 gólom Alana Kasajeva už zo 16. minúty. Rubin má v H-skupine na konte sedem bodov za dve víťazstvá a jednu remízu a je na čele spolu s Interom Miláno, ktorý si zabezpečil chudobné víťazstvo 1:0 nad Partizanom Belehrad až gólom Palacia z 88. minúty.

V G-skupine sú nečakane vpredu po domácich úspechoch KRC Genk a Videoton Székesfehérvár, v J-skupine sa zrodili dve remízy, z ktorých prekvapila najmä tá Tottenhamu 1:1 na ihrisku v Maribore. Metalist Charkov a Bayer Leverkusen potvrdili vedúce postavenie v K-skupine trojbodovými zápismi na ihriskách súperov, rovnako si upevnili postupové priečky v L-skupine Hannover a Levante.

Sumáre štvrtkových zápasov Európskej ligy:

A-skupina:
FC Liverpool - Anži Machačkala 1:0 (0:0)
Gól: 53. Downing. Rozhodoval: Nijhuis (Hol.)
/Škrtel za domácich celý zápas/

Young Boys Bern - Udinese Calcio 3:1 (1:0)
Góly: 4., 71. a 81. Bobadilla (tretí z 11m) - 75. Coda. Rozhodoval: Turpin (Fr.)

B-skupina:
Atlético Madrid - Académica Coimbra 2:1 (0:0)
Góly: 48. Costa, 68. Emre Belözoglu - 85. Cissé. Rozhodoval: Madden (Škót.)

Hapoel Tel Aviv - Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)
Góly: 19. Maman - 45.+ Horváth, 55. Rajtoral. Rozhodoval: Zwayer (Nem.), ČK: 63. Khutaba (Haopel)
/za hostí brankár Kozáčik a Čišovský (ŽK) celý zápas, Bakoš do 88. min, Ďuriš do 73. min/

C-skupina:
Borussia Mönchengladbach - Olympique Marseille 2:0 (1:0)
Góly: 33. Daems (z 11 m), 67. Mlapa. Rozhodoval: Gumienny (Belg.)

AEL Limassol - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:0)
Gól: 72. Korkmaz. Rozhodoval: Tudor (Rum.)
/Stoch za hostí od 85. min/

D-skupina:
Newcastle United - FC Bruggy 1:0 (0:0)
Gól: 48. Obertan. Rozhodoval: Hansson (Švéd.)

Marítimo Funchal - Girondins Bordeaux 1:1 (1:1)
Góly: 36. Roberge - 30. Gouffran. Rozhodoval: Kakos (Gr.)

E-skupina:
Steaua Bukurešť - Molde FK 2:0 (2:0)
Góly: 30. Chiriches, 32. Rusescu. Rozhodoval: Duhamel (Fr.)

VfB Stuttgart - FC Kodaň 0:0
Rozhodoval: Soares (Port.)

F-skupina:
PSV Eindhoven - AIK Štokholm 1:1 (0:0)
Góly: 80. Lens - 61. Karikari. Rozhodoval: Emir Aleckovič (BaH)

Dnipr Dnepropetrovsk - SSC Neapol 3:1 (2:0)
Góly: 2. Fedeckij, 43. Matheus Nascimento, 64. Giuliano - 75. Cavani (z 11m). Rozhodoval: Göçek (Tur.)

G-skupina:
Videoton Székesfehérvár - FC Bazilej 2:1 (2:0)
Góly: 2. Nikolič, 32. Marco Caneira - 90.+ Schär. Rozhodoval: Zelinka (ČR)

KRC Genk - Sporting Lisabon 2:1 (1:1)
Góly: 25. De Ceulaer, 88. Barda - 7. Schaars. Rozhodoval: Marciniak (Poľ.), ČK: 76. Boulahrouz (Sporting)

H-skupina:
Rubin Kazaň - Neftči Baku 1:0 (1:0)
Góly: 16. Kasajev. Rozhodoval: Hansen (Dán.)

Inter Miláno - Partizan Belehrad 1:0 (0:0)
Gól: 88. Palacio. Rozhodoval: Liany (Izr.)

I-skupina:
Sparta Praha - Hapoel Kirjat Šmona 3:1 (3:0)
Góly: 6. Krejčí, 10. Kadlec, 44. Švejdík - 77. Abuhazira. Rozhodoval: Makkelie (Hol.)

Olympique Lyon - Athletic Bilbao 2:1 (0:0)
Góly: 54. Lopez, 86. Briand - 79. Goméz. Rozhodoval: Marriner (Škót.)

J-skupina:
Panathinaikos Atény - Lazio Rím 1:1 (0:1)
Góly: 90. Toche - 26. Seitaridis (vlastný). Rozhodoval: Gómez (Šp.)

NK Maribor - Tottenham Hotspur 1:1 (1:0)
Góly: 42. Berič - 58. Sigurdsson. Rozhodoval: Karasev (Rus.)

K-skupina:
Rosenborg Trondheim - Metalist Charkov 1:2 (0:0)
Góly: 46. Elyounoussi - 80. Marlos, 89. Cleiton Xavier. Rozhodoval: Benquerença (Port.)

Rapid Viedeň - Bayer Leverkusen 0:4 (0:1)
Góly: 37. Wollscheid, 56. a 90.+ Castro, 58. Bellarabi. Rozhodoval: Teixeira (Šp.)