< sekcia Šport

Žilinčanku N. Hejkovú vyhlásili v SR za Trénerku storočia

Na snímke Natália Hejková . Foto: TASR/Milan Kapusta

Hejkovej úspechy nezostali v basketbalovom svete bez odozvy, v rokoch 2006 a 2007 bola trénerkou "Výberu sveta" v Zápasoch hviezd Medzinárodnej basketbalovej federácie

Bratislava 13. augusta (TASR) – Na slovenskej, ale aj európskej scéne patrí basketbalová trénerka Natália Hejková k legendám tohto športu. Počas svojej dlhoročnej kariéry získala celkovo dvadsať majstrovských titulov, päťkrát vyhrala Európsku ligu a na Slovensku ju vyhlásili za Trénerku storočia. Svoje nadobudnuté skúsenosti teraz odovzdáva mladším generáciám.

Kariéra 63-ročnej Hejkovej pritom nemusela byť vôbec spätá s basketbalom, rodáčka zo Žiliny totiž vyštudovala právo na Karlovej univerzite v Prahe. V trénerských začiatkoch bola jednou z málo žien vo vrcholovom basketbale. "Na Slovensku nebola vtedy skoro žiadna trénerka, v Európe to bolo tiež zriedkavé. Zo začiatku ma podceňovali, ale len do momentu, keď ich tímy prehrali. V roku 1987 ma oslovil Jozef Smolek, či by som chvíľu netrénovala Ružomberok," zaspomínala si Hejková v rozhovore pre TASR..

Meno si trénerská legenda začala budovať práve v SCP Ružomberok. Počas 16-ročnej anabázy na Liptove (1987–2003) sa jej podarilo vytvoriť špičkový európsky tím. Počas pôsobenia v Ružomberku získala trinásť majstrovských titulov a dvakrát triumfovala v Európskej lige. "V Ružomberku bol basketbal jednotkou, tím bol založený na Slovenkách. V rámci európskej špičky sme boli najchudobnejší, ale mali sme najlepší manažment. Ťažko povedať, aký je recept na úspech. Veľa závisí od intuície a musíte mať aj šťastie. Išlo sa krok za krokom," uviedla Hejková.

Po odchode z Ružomberka si vyskúšala pôsobenie v maďarskom MKB Euroleasing Šopron, ruských kluboch Spartak Moskovská Oblasť a Dinamo Moskva i v španielskom Ros Caseres Valencia. Od roku 2012 pôsobí ako hlavná trénerka ZVVZ USK Praha. "K Prahe mám vzťah od detstva. Hrala som tu, ale sú tu aj rodinné väzby. Cítim sa tu dobre," zdôraznila slovenská kormidelníčka. Jej doterajšie pôsobenie v Čechách prinieslo päť ligových titulov a jeden celkový triumf v EL.

Hejkovej úspechy nezostali v basketbalovom svete bez odozvy, v rokoch 2006 a 2007 bola trénerkou "Výberu sveta" v Zápasoch hviezd Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). Ako asistentka trénera získala pri ruskej reprezentácii zlato z majstrovstiev Európy 2007, o rok neskôr na olympiáde z Pekingu bronz. So slovenským výberom má striebro z majstrovstiev Európy 1997, tiež pôsobila vo funkcii asistenta trénera Tibora Vasiľka. "S odstupom času ďakujem Ružomberku. Mohla som vidieť svet, spoznať basketbalovú Európu, vyhrať Európsku ligu, trénovať výbery sveta. Získala som olympijskú medailu ako asistentka trénera Ruska, slovenská by ma však potešila viac," dodala Hejková.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.