< sekcia Šport

WADA zrušila suspendáciu Ruskej antidopingovej agentúry, uviedla TASS

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Už minulý týždeň hlavný revízny výbor WADA odporučil obnovenie činnosti s tým, že RUSADA už vyhovela štandardom globálneho antidopingového kódexu a je s nimi v súlade.

Moskva 20. septembra (TASR) - Svetová antidopingová agentúra (WADA) oficiálne rozhodla o obnovení činnosti Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) po jej takmer trojročnej suspendácii.

Prezident svetovej organizácie Craig Reedie uviedol, že toto rozhodnutie Výkonného výboru podlieha striktným podmienkam. "Tento verdikt obsahuje jasný časový rozvrh, počas ktorého musí WADA dostať prístup k dátam a vzorkám z bývalého moskovského laboratória. Ak sa tak nestane, podporíme odporúčanie obnoviť suspendáciu," povedal Reedie. Z dvanásťčlenného VV hlasovalo deväť členov za zrušenie, dvaja boli proti a jeden sa zdržal.

Už minulý týždeň hlavný revízny výbor WADA odporučil obnovenie činnosti s tým, že RUSADA už vyhovela štandardom globálneho antidopingového kódexu a je s nimi v súlade. WADA sa uspokojila s prísľubmi ruskej strany, že splní kľúčové kritérium pre opätovné uznanie RUSADA - poskytnutie prístupu k údajom, ktoré by mohli pomôcť pri vyšetrovaní pozitívnych dopingových nálezov odhalených v Rusku.

"Výkonný výbor WADA už urobil rozhodnutie, že RUSADA spĺňa potrebné kritériá," citovala v predstihu agentúra DPA zo správy ruskej tlačovej agentúre TASS. Exekutíva WADA potom oficiálne oznámila verdikt, rokovania prebiehali na Seycheloch. RUSADA-u suspendovali v novembri 2015.

Rusko verdikt pochopiteľne privítalo. "Rusko potvrdilo, že dodržuje princípy čistej súťaže. V uplynulých rokoch sme urobili enormnú prácu a vytvorili sme transparentné podmienky na boj proti dopingu," povedala podpredsedníčka ruskej vlády Oľga Golodecová pre agentúru TASS.

Opačné reakcie vyvolalo na druhej strane Atlantiku. Šéf Antidopingovej agentúry USA (USADA) Travis Tygart vyhlásil, že štvrtkové rozhodnutie je tvrdá rana pre čistých športovcov. "Dnes prišlo najväčšie rozhodnutie v histórii Svetovej antidopingovej agentúry a prinieslo ničivý úder všetkým čistým športovcom na celom svete. Obnovenie činnosti Ruskej antidopingovej agentúry napriek tomu, že Rusko nesplnilo ďalšie dve podmienky, ktoré mu dala WADA, je zarážajúce a nevysvetliteľné," uviedol Tygart v stanovisku a vyzval na reformáciu WADA.

Bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, ktorý veľkou mierou prispel k odhaleniu škandálu v Rusku, vyhlásil, že rozhodnutie WADA je "najväčšia zrada čistých športovcov v olympijskej histórii". Kľúčový svedok škandálu teraz žije v USA a požaduje, aby jeho "adoptívna krajina" prestala dotovať WADA. "USA vyhadzujú svoje peniaze, keď pokračujú vo financovaní WADA, ktorá je zjavne neschopná bojovať so štátom sponzorovaným dopingom v Rusku," povedal Rodčenkov pre agentúru DPA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.