< sekcia Šport

Športové dvojice vyhrali Rusi Volosožarová a Traňkov

Na snímke úradujúci olympijskí šampióni Tatiana Volosožarová a Maxim Traňkov z Ruska získali zlato v súťaži športových dvojíc na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v Bratislave 30. januára 2016 Foto: TASR - Michal Svítok

V súťaži športoviek štartovalo 16 dvojíc bez Slovákov.

Bratislava 30. januára (TASR) - Úradujúci olympijskí šampióni Tatiana Volosožarová a Maxim Traňkov z Ruska získali v sobotu zlato v súťaži športových dvojíc na majstrovstvách Európy v Bratislave. Na ZŠ Ondreja Nepelu ovládli po piatkovom krátkom programe aj sobotňajšie voľné jazdy a štvrtýkrát ukoristili kontinentálne prvenstvo.

Strieborné medaily si z Bratislavy odviezli Nemci Aľona Savčenková a Bruno Massot, bronz putuje do Ruska vďaka duu Jevgenija Tarasovová a Vladimir Morozov. Savčenková je päťnásobnou svetovou šampiónkou, do súťažného ohňa sa vrátila už s novým partnerom po dvojročnej pauze. Bronz z minuloročných ME v Štokholme obhájili Tarasovová s Morozovom.Staronoví šampióni získali titul na ME opäť po rokoch 2012, 2013 a 2014. Pre Rusko je to druhé zlato v Bratislave, keď v piatok vyhrala súťaž žien mladá 16-ročná debutantka Jevgenija Medvedevová. Majstri sveta z 2013 jazdili na hudbu z filmu Dracula a vďačnému publiku predviedli kvalitu s trojitými skokmi, hoci sa nevyhli chybe pri trojkombinácii trojitého salchowa s dvoma dvojitými toelupmi, keďže ten posledný nezaradili. Bohato im to ale stačilo na zlato.

"Voľnú jazdu sme mali dobrú, ale som si istá, že dokážeme oveľa viac," povedala nová šampiónka a jej partner Traňkov dodal: "Bolo to náročné, najmä po organizačnej stránke. Dá sa povedať, že ME sú v tomto náročnom programe pre dvojice najhoršie. Pre nás je toto zlato krok smerom k olympiáde 2018."

Zisk striebra mimoriadne potešil Savčenkovú: "Som šťastná. Sú to naše prvé spoločné ME s Brunom. Mrzí chyba pri zdvíhačke, nikdy sa nám to nestalo. Ale teraz budeme mať v tréningu na čom pracovať." Jej partnera mrzela spomínaná chyba: "Neviem, čo sa tam stalo. Jednoducho som na moment vypadol z programu."

V súťaži športoviek štartovalo 16 dvojíc bez Slovákov. Už pred šampionátom sa odhlásili obhajcovia Juko Kavagutiová a Alexander Smirnov z Ruska. Kavagutiová sa zranila v tréningu a ruský pár tak nebude môcť štartovať ani na svetovom šampionáte v Bostone. Súťaž je ochudobnená aj o ďalší ruský favorizovaný pár Xenia Stolbovová a Fedor Klimov. Adepti na jednu z medailí museli odrieknuť účasť pre zranenie Klimova, ktorý si zranil v tréningu v Moskve rameno.

V štvrtý súťažný deň v sobotu podvečer vyvrcholí športová časť šampionátu voľnými tancami, v ktorých Slovensko budú reprezentovať Lukáš Csölley a Federica Testová. Po krátkych tancoch im patrila deviata priečka. V nedeľu ME uzavrie gala exhibícia.

Výsledky:

športové dvojice - konečné poradie:

1. Tatiana Volosožarová, Maxim Traňkov (Rus.) 222,66 bodov
2. Aľona Savčenková, Bruno Massot (Nem.) 200,78
3. Jevgenija Tarasovová, Vladimir Morozov (Rus.) 197,55
4. Vanessa Jamesová, Morgan Cipres (Fr.) 185,55
5. Valentina Marcheiová, Ondřej Hotárek (Tal.) 182,61
6. Nicole Della Monicová, Matteo Guarise (Tal.) 178,97
7. Kristina Astachovová, Alexej Rogonov (Rus.) 174,72
8. Mari Vartmannová, Ruben Blommaert (Nem.) 171,30
9. Miriam Zieglerová, Severin Kiefer (Rak.) 149,07
10. Tatiana Danilovová, Mikalai Kamiančuk (Biel.) 147,36
11. Goda Butkuteová, Nikita Jermolajev (Lit.) 139,56
12. Bianca Manarordová, Niccolo Macii (Tal.) 130,00
13. Adel Tankovová, Jevgenij Krasnopolskij (Izr.) 114,56
14. Anna Marie Pearceová, Mark Magyar (Maď.) 110,55
15. Marcelina Lechová, Aritz Maestu (Šp.) 109,11
16. Alexandra Herbríková, Nicolas Roulet (Švaj.) 103,47

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.