Ružomberok na jar naďalej stopercentný. Podbrezová zdolala Žilinu

Futbalisti MFK Ružomberok, archívna snímka Foto: TASR/Dušan Hein

Slovan si zo Zlatých Moraviec odnáša len bod po bezgólovej remíze.

Ružomberok 12. marca (TASR) - Bežala len druhá minúta, hostia stratili loptu na ružomberskej polovici, Lačný, ktorý ju vybojoval, potiahol stredom ružomberskú akciu, krásnou prihrávkou našiel Luptáka a ten ľavačkou z 10 m rozvlnil sieť. V 26. minúte Zošák zašprintoval po pravej strane, jeho prudký center vypadol Krnáčovi z rukavíc a Lačný zblízka doklepol loptu za bránkovú čiaru – 2:0. Liptáci mali celý prvý polčas pod kontrolou, Skalicu do ničoho vážnejšieho nepustili. Skutočnú strelu medzi žrde poslal až v 44. minúte Vaško, no z diaľky do stredu brány.

Na začiatku druhého dejstva v 48. minúte Čermák našiel Masaryka pred súperovou bránou, ale útočníkovi Záhorákov hlavička vôbec nesadla. V 59. minúte na druhej strane Krnáč zachránil svoj tím od tretej pohromy, keď v tutovke vychytal Jakubka. O tri minúty neskôr mal tretí gól Ruže na kopačke Lačný, sám sa rútil na brankára hostí, ale trafil len pravú žrď. Vzápätí na opačnej strane Masaryk nie príliš prudkou strelou takmer prekonal Tofiloského. V 71. minúte sa už priaznivci domáceho mužstva dočkali aj tretieho gólu. Po vydarenej akcii Jakubka so Zošákom, pravý dolný kút skalickej brány trafil Lačný. Hostia ale nekapitulovali a o štyri minúty na zásluhou Hlavatovičovej hlavičky znížili. Horného zverenci bojovali až do konca, ale skóre sa už nezmenilo. Pod Čebraťom vyhral lepší tím, ktorý takmer celý zápas diktoval tempo.

MFK Ružomberok – MFK Skalica 3:1 (2:0)
2. L. Lupták, 26. Lačný, 71. Lačný – 75. Hlavatovič. Rozhodoval: Sedlák – 1574 divákov

Zostavy a striedania:

Ružomberok: Tofiloski – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, L. Lupták – M. Nagy – Zošák, Faško (68. Lovás), Ďubek, Kučera (54. Jakubko) – Lačný (80. Gerát).

Skalica: Krnáč – Hlavatovič, Dobrotka, Pavol Majerník, Vrablec – Hlinka, Vaško (67. Štrombach) – Mazan (81. Švrček), Čermák, Záhumenský (46. Ulrich) – Masaryk.

Ladislav Pecko, tréner Ružomberky: "Úprimne musím povedať, že som sa veľmi obával tohto zápasu. Musím vyzdvihnúť svoj tím a poďakovať mu. Zápas sme zvládli futbalovo, výsledkovo i mentálne a pokojne sa môžeme pripravovať na štvrťfinále Slovenského pohára. Prvý gól nás upokojil, avšak celý zápas bolo vidieť, že veľa hráčom futbal chutil, behali, nezbavovali sa lôpt, futbal ich bavil. Keď máme rýchlych hráčov a dostanú loptu, je to pre nás veľká výhoda."

Štefan Horný, tréner Skalice: "Vedeli sme, že domáci majú typy hráčov smerom dopredu veľmi rýchlych a tiež dobrú prechodovú fázu. Na to sme sa aj celý týždeň pripravovali. No dostali sme za jeden a pol minúty prvý gól, po strate lopty. To sa nám opakuje, súpera sme posadili na koňa. Druhý gól – rýchla akcia po pravej strane, ťažko sa to potom otáča. Druhý polčas snaha bola, ale zase prišiel tretí gól. Ružomberok vyhral zaslúžene."

XXX

ŽP Šport Podbrezová – MŠK Žilina 2:0 (1:0)

Prvú šancu zápasu si vytvorili hostia už v tretej minúte. Po prieniku Pučeka sa dostal k zakončeniu Hlohovský, ale mieril vedľa. Potom prišli chvíle domácich futbalistov. Zastreľovali sa z vyše dvadsiatich metrov. Najprv Rendla, ktorého prečítal Volešák a následne Šafranko, ktorý to napálil pre zmenu do žrde. Tento hráč bol najaktívnejší v prvom polčase. Dostal sa do sľubnej šance i v šestnástke, kde ho však zastavil Vavro. Nebezpečný bol aj stredopoliar 'Železiarov' Podio. Brankára Žiliny zamestnával hlavne z priamych kopov. Po jednom z nich vybojoval roh, ktorý v nadstavenom čase sám zahral, Rendla hlavou priťukol do 'ohňa' Kostelnému a ten loptu vo vzduchu poslal medzi žrde – 1:0.

Na snímke hráči Podbrezovej sa tešia z gólu,archívna snímka

V druhom polčase mali hostia miernu prevahu, ale šance si vypracovali i Podbrezovčania. Rendla prenikol z ľavej strany do pokutového územia, no vystrelil nad brvno. V 59. minúte zahrával priamy kop Podio, loptu poslal do múru, kde ju zasiahol rukou Hlohovský. Videl teda kartu a kopala sa penalta. Jej exekútorom bol Podio a hoci si na loptu Volešák siahol, tá napokon skončila za jeho chrbtom – 2:0. Žilina už musela zapnúť na vyššie obrátky, no v koncovke sa jej nedarilo. Hlohovský mieril nad brvno a Vallo hlavičkoval do žrde. Navyše vlastný gól si dal takmer hlavou Vavro. V 81. minúte mal pred sebou prázdnu bránku Michlík, ale trestuhodne ju prestrelil. V nadstavenom čase trafil brvno Letič. Keďže na opačnej strane domáci nevyužili brejkové situácie, stav sa už nezmenil.

45.+ Kostelný, 60. Podio (z 11 m). Rozhodoval: Kráľovič. ŽK: Vajda - Mazáň, Hlohovský, Vavro, 1525 divákov

ŽP Šport: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordjevič – Šafranko, Kochan (62. Ježdík), Vajda, Podio, Peševski (70. Migaľa) – Rendla (86. Sabler)

ŠK: Volešák – Špalek (79. Hancko), Vavro, Králik, Mazáň – Bénes (35. Vallo) – Hlohovský, Škvarka, Haskič (41. Michlík), Letič – Puček

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Domáci boli efektívnejší. Z troch situácií vyťažili dva góly. My sme vplyvom zlého terénu už v prvom polčase prišli o dvoch hráčov, navyše tretí Špalek dohral so sebazaprením. Po odchode prvých dvoch sme potrebovali trochu času pokým sa skonsolidujeme. To sa nepodarilo, pretože sme inkasovali gól zo štandardky do šatne. V druhom polčase sme mali more šancí, snaha o zvrátenie zápasu bola evidentná, žiaľ nepodarilo sa nám streliť gól a preto sme prehrali."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Úvod zápasu patril hosťom, ktorí boli aktívnejší. Až po dvadsiatich minútach sa duel začal otáčať a začali sme byť dominantnejší. Nedokázali sme premeniť vyložené šance Šafrankom, ale z hľadiska psychiky prišiel dôležitý gól do šatne, ktorý nás upokojil. Myslel som si, že druhý gól nám prinesie ešte väčší pokoj na kopačky, čo sa však nestalo. Hostia prevzali iniciatívu, zlepšili pohyb i dravosť. Športovo treba priznať, že sme mali v závere šťastie a neinkasovali sme. Víťazstvo hráči 'ukopali, ubojovali' a získali tak dôležité tri body."

Jaroslav Kostelný, kapitán Podbrezovej, autor rozhodujúceho gólu: "Získali sme cenné tri body, za ktorými sme išli od začiatku a poctivo, čo sa napokon aj vyplatilo. Iba prvých dvadsať minút nás súper zatlačili, potom sme dominovali na ihrisku my. Teší má, že som dal konečne gól a pomohol mužstvu. Radosť v šatni bola veľká, ale ešte nie je koniec súťaže, musíme bojovať naďalej."

XXX

ViOn Zlaté Moravce - Slovan Bratislava 0:0

Už od úvodnej minúty to boli "belasí", ktorí diktovali tempo hry. Vo 4. minúte si na Milinkovičov center vyskočil Saláta, ktorého hlavička však mierila tesne vedľa pravej žrde. V 14. minúte rozohral Milinkovič rohový kop, lopta sa dostala na malom vápne k Priskinovi, ale ten neprestrelil domácich stopérov. ViOn postupne vyrovnal hru a snažil sa vymyslieť aj niečo v ofenzíve. V 25. minúte Tawamba vyzval k strele Gešnábela, ktorého gólovú strelu v poslednej chvíli Pliatsikas hlavou odvrátil na roh. Po polhodine hry Milinkovičov center Tawamba odkopol na hranicu šestnástky a Pliatsikasovu tvrdú strelu k pravej žrdi Kováč vyrazil. Na opačnej strane Školník šikovne posunul Slančíkovi, jeho strelu však pozorný Mucha stihol vytlačiť pred seba.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán. Platonická prevaha hostí sa končila úctyhodne ďaleko pred pokutovým územím ViOnu a streleckých príležitostí bolo na oboch stranách ako šafranu. V 53. minúte Tawamba ideálne do behu posunul Gešnábelovi, ktorého výborný center v poslednej chvíli pred Cebarom zlikvidoval Saláta. Po hodine hry skúšal šťastie Gešnábel, ale jeho strelu spoza Simoviča Mucha kryl. V rozpätí 15 minút mal trikrát možnosť zo štandardnej situácie Milinkovič, ale ani v jednom prípade nenamieril medzi žrde. V 88. minúte mohli ísť domáci do vedenia, ale Krznaričov center nevedeli upratať z troch metrov za Muchov chrbát ani Tawamba ani Cebara. Keďže "belasým" nepomohlo ani 5-minúvé nadstavenie hracieho času, stretnutie sa napokon skončilo spravodlivou deľbou bodov.

Rozhodoval: Hrčka, ŽK: de Souza, Tipurič, Školník - Scott, Saláta, 2286 divákov.

ViOn Zlaté Moravce: Kováč - Majkič, De Souza, Tipurič, Kupec - Karlík - Slančík (72. Rejdovian), Školnik (90.+3 Kuzma), Tawamba, Gešnábel (82. Krznarič) - Cebara

Slovan Bratislava: Mucha - Pliatsikas, Saláta, Sekulič, Podaný (46. Kubík) - Priskin, Simovič (60. de Kamps), Scott, Milinkovič - Zreľák, Vittek

Libor Fašiang, tréner ViOnu: "Dnes sme videli zaujímavý bojovný zápas. Góly nepadali, preto 0:0. Dokázali sme pokryť kľúčových hráčov súpera. Z môjho pohľadu je dnešná remíza spravodlivá."

Nikodemos Papavasiliou, tréner Slovana: "Dnešný výsledok je pre mňa sklamaním. Nezvládli sme tvorbu hry. Toto je pre nás zlý výsledok, ale musíme ísť ďalej. Gratulujem obrane domácich, že dokázala udržať čisté konto."

XXX

Spartak Myjava – FC Spartak Trnava 1:0

Prvá šanca v zápase dvoch Spartakov sa zrodila už v 2. minúte, keď Beňo udržal loptu na hracej ploche, Daniel sa následne zbavil protihráča a akciu zakončil Pekár. V 13. minúte hlavičkoval po dlhom autovom vhadzovaní Kolár, lopta skončila mimo brány. Kopaničiari boli aktívnejší, v 25. minúte nenašla Machovcova hlavička priestor brány a o minútu musel Kamenár riešiť nebezpečný center Sládeka. Myjavčania sa mohli ujať vedenia v 36. minúte, Kolár uspel v súboji s Tóthom, namiesto zakončenia zvolil ešte prihrávku na Daniela, tá však nebola presná. O štyri minúty sa na opačnej strane ihriska ocitol v palebnej pozícii v pokutovom území Mihálik, reflexívne stihol zasiahnuť Hruška.

Po zmene strán bola spočiatku hra viac rozkúskovaná a šance sa nerodili. Prišla však 59. minúta, Kóňa hľadal dlhým pasom Marčeka, ktorý využil nedorozumenie Kamenára s Tóthom a poslal loptu do opustenej brány – 1:0. V 67. minúte dostali loptu do siete aj Trnavčania, Tambe však fauloval Hrušku a gól uznaný nebol. Po chybe v rozohrávke domáceho tímu sa v 72. minúte rútil sám na brankára Mikovič, hrdinom okamihu sa stal Hruška, ktorý loptu za chrbát nepustil. V 75. minúte videli diváci zakončenia na oboch stranách ihriska, najskôr nezamieril presne Machovec a po ňom ani Depetris. Rovnako sa do priestoru troch žrdí nezmestila ani strela Mihálika o chvíľu nato. V 81. minúte zamieril na domácu bránu Schranz, Hruška si s jeho strelou poradil. Trnavčania už zo záverečného tlaku nič nevyťažili a z víťazstva sa tak tešili domáci hráči.

Spartak Myjava – FC Spartak Trnava 1:0 (0:0)
Gól:
59. Marček. Rozhodoval: Valášek, ŽK: Kolár, Hruška - Horník, Tambe, Baez, 1436 divákov

Myjava: Hruška – Machovec, Ostojić, Banovič, Beňo – Pekár (86. Černáček), Kóňa, Marček – Sládek (60. Bílovský), Kolár, Daniel (78. Škutka)

Trnava: Kamenár – Čonka, Tóth, Greššák, Horník (78. Majtán) – Mikovič, Mihálik, Jež, Baez (67. Depetris), Schranz – Tambe

Norbert Hrnčár, tréner Myjavy: "Bol to derby zápas, vyrovnaný a ťažký. V takýchto dueloch rozhoduje to, kto urobí menej chýb. Aj preto sme ho vyhrali. Som spokojný s tromi bodmi, ktoré sme získali."

Ivan Hucko, tréner Trnavy: "Po tomto zápase musím vysloviť sklamanie. Nezaslúžili sme si tento zápas prehrať, remíza by bola výstižnejšia. Urobili sme chybu, prehrali sme takým polo - vlastným gólom. Zo zápasu som sklamaný."