Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Trenčín vyhral v šlágri nad Košicami, Banská Bystrica zdolala Zvolen

Na snímke sa hráči Trenčína tešia po góle Branka Radivojeviča v zápase 6. kola Tipsport ligy v hokeji HK Dukla Trenčín - HC Košice 24. septembra 2017 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Vlci sa chceli konečne revanšovať po troch prehrách.

Nitra 24. septembra (TASR) - Zápas mal od úvodu dobré tempo. Na prvý gól nemuseli diváci dlho čakať a na ich radosť to boli práve domáci, ktorí otvorili skóre zápasu vskutku kuriózne. Nastrelený puk zasiahol hosťujúceho obrancu Nádašdiho, ktorému zostal puk vo výstroji a vypadol presne pred Košarišťanom, kde striehol H. Ručkay. Ten poslal puk za brankára Liptákov – 1:0. Hostia robili veľa chýb v obrannom pásme, ale Nitrania ich nevedeli potrestať a trest prišiel v podobe vyrovnania. V 8. minúte vznikla pred Hartzellom skrumáž, v ktorej sa najlepšie zorientoval Spilar a vyrovnal na 1:1. Liptáci sa z vyrovnania dlho netešili, keďže už o minútu poslal domácich opäť do vedenia Luciani – 2:1. V 13. minúte nastrelil konštrukciu bránky H. Ručkay a hráči Nitry sa dožadovali videa, ale márne, skóre sa nezmenilo. V 18. minúte najskôr urobil veľkú chybu Hartzell, Kriška však ponúknutú šancu trestuhodne zahodil. Ten istý hráč svoje zlyhanie o pár sekúnd napravil a prekvapil dezorientovanú obranu domácich.

V prvej polovici druhej tretiny diváci väčšie šance nevideli, obe mužstvá boli nepresné. Domácim v 30. minúte vrátil tretíkrát vedenie T. Mikúš. Následne Nitrania potvrdili presilovkové trápenie, keď mali k dispozícii viac ako minútovú početnú výhodu o dvoch hráčov, ale aj napriek obliehaniu bránky hostí ju nevyužili. Kým v prvej tretine nebol ani jeden vylúčený hráč, v druhej ich bolo až osem. Presilovú hru o dvoch hráčov mali aj hostia, ale brániaca trojica Nitry odolala.

Na začiatku tretej tretiny zaujal čistý zákrok Pacalaja na Lucianiho. Hostia nastúpili do posledného dejstva s jednogólovým mankom, ktoré chceli zmazať, a z Nitry si odviezť aspoň bod, ale nedarilo sa im dostať domácich pod tlak. V 51. minúte mal na hokejke vyrovnanie B. Rapáč, zoči-voči Hartzellovi však neuspel. Nitrania bránili stredné pásmo a nepúšťali Liptákov do výhodných pozícií. Dvadsať sekúnd pred koncom skúsili hostia hru bez brankára, ale na výsledku sa už nič nezmenilo a domáci zvíťazili 3:2.

HK Nitra - MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)
3. H. Ručkay, 9. Luciani (Blackwater, Milam), 30. T. Mikúš (Blackwater, Luciani) – 8. Spilar (Uram, M. Sukeľ), 18. Kriška (B. Rapáč, Suchý). Rozhodovali: Orolin, Štefik – Jobbágy, Korba, vylúčení: 6:6, presilovky a oslabenia: 0:0, 2216 divákov.

Zostavy:

Nitra: Hartzell – Mezei, Pupák, Ordzovenský, Milam, Korím, J. Kováčik, Hruška, Versteeg – Rzavský, Krištof, Paulovič – Blackwater, Šille, Luciani – Kutálek, T. Mikúš, H. Ručkay – Šiška, A. Kollár ml., Štumpf

Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Mezovský, Nádašdi, Suchý, Kuráli, Pacalaj, Tabaček, Mat. Bača, Devečka – Uram, M. Sukeľ, Spilar – Kriška, Paukovček, B. Rapáč – J. Sukeľ, Langhammer, Števuliak – Kabáč, Piatka, Laco

XXX

MsHK DOXXbet Žilina - HC Nové Zámky 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

"Vlci" sa po troch prehrách chceli už konečne radovať z víťazstva a od úvodu za ním aj išli. Prvýkrát sa mohli tešiť po góle v presilovke, ktorú už v 19. sekunde vyrobil český obranca hostí Plášil a v 96. sekunde zápasu ju využil strelou spomedzi kruhov český útočník domácich Klimenta. V 5. minúte zostal ležať na ľade otrasený bývalý hráč Žiliny Novotný, ktorý pre problémy s pravým kolenom už do duelu nezasiahol. Hostia inkasovali opäť po svojej nevyužitej presilovke, keď v strede ľadu urobili chybu a Ondruš premenil na konci 9. minúty svoj nájazd na Kováča. Hral sa zaujímavý, rýchly hokej, v ktorom mali Žilinčania viac z hry, ale gólovo sa viac nevedeli presadiť.

V úvode druhej časti hrali Novozámčania skrátenú presilovku, ale napriek snahe a dobrým zákrokom Tomeka sa im ju nepodarilo zužitkovať na kontaktný gól. Hra sa síce vyrovnala, domáci však mierny tlak hostí ustáli a v 27. minúte po ďalšej chybe hostí a úniku kanadského obrancu Poulina pridali tretí gól. Mohli pridať aj ďalšie, ale viackrát nenamierili presne a Kováč aj so šťastím svoju bránku uchránil. V 33. minúte mali domáci k dispozícii ďalšiu početnú výhodu, už po minúte si ju však sami pokazili zlým striedaním. A tak si minútovú presilovku o chvíľu zahrali aj hostia, ale bez gólového efektu. V 37. minúte Švihálek obišiel v strede klziska jedného z hostí, pri úniku na Kováča ho Prapavessis fauloval, ale nariadené trestné strieľanie český legionár domácich nepremenil. O dve minúty neskôr unikla v situácii 2 na 1 dvojica Handlovský a Holovič, druhý menovaný však ani na trikrát Kováča neprekonal.

Do záverečnej tretiny mali hostia lepší vstup a v 42. minúte znížili zásluhou strely lotyšského obrancu Saliju od ľavého mantinelu. Novozámčania pridali na rýchlosti aj dôraze a častejšie sa dostávali pred Tomeka, lenže, vzadu otvárali priestor na rýchle protiútoky, čo v 47. minúte takmer potrestal Jurík. V polovici tretiny hrali Žilinčania presilovku, ale Kováč odolal všetkým pokusom a pretrpel aj ranu od Mikuša do svojej masky, po ktorej zostal na chvíľu otrasený. Nádeje hostí mohol po prečíslení pochovať Jurík, ale po Húževkovej prihrávke sám pred Kováčom vysoko prestrelil. Hosťom na góly nezostávalo veľa času, "vlci", navyše, súpera napádali už pri jeho rozohrávke. V 58. minúte mohol definitívne rozhodnúť opäť Jurík, tentoraz však trafil iba ľavú žrď Kováčovej bránky. Hostia sa 117 sekúnd pred koncom zápasu odhodlali k hre bez brankára, a napriek tomu, že zavreli domácich pred Tomekom, výsledok už neskorigovali. Žilinčania po druhý raz v sezóne zvíťazili a po prvý raz sa mohli tešiť aj so svojimi fanúšikmi.

2. Klimenta (Martindale), 9. Ondruš (Pitt), 27. Poulin (J. Jurík) – 42. Salija (R. Varga). Rozhodovali: J. Konc st., Lokšík – Krajčík, Kollár, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedania: Nové Zámky od 5. bez Novotného, 716 divákov.

Zostavy:

Žilina: Tomek – P. Mikuš, Hatala, Poulin, Mich. Roman, Mendrej, Harant, Luža – Handlovský, Holovič, Klimenta – Švihálek, Húževka, J. Jurík – Pitt, Martindale, Stupka – Váňa, Ondruš, Rogoň.

Nové Zámky: Kováč – Plášil, Mart. Chovan, Salija, Prapavessis, Hain, Kovačevič, Deyl – Surovka, Špirko, R. Varga – Cetkovský, Novotný, Zbořil – Lantoši, Dubinin, Tibenský – Dom. Rehák, Šimun, Fábry

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: "Pre nás to bol ťažký a dôležitý zápas. Všetci sme si uvedomovali, že po výpadkoch v predchádzajúcich kolách nad nami visí imperatív bodovania naplno. Cením si na výkone mužstva tímového ducha, chlapci bojovali jeden za druhého a žili zápasom. Trojgólové vedenie nám pomohlo, pretože od polovice zápasu to bolo o tom, či pridáme ďalší gól, alebo sa súper dotiahne. Našťastie sme zápas dotiahli do víťazstva. Cením si výkon Tomeka, ktorý nás podržal. Verím, že výhra nám dodá sily do ďalších výkonov a budeme sa zlepšovať."

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: "Do zápasu sme vstúpili stupídnym faulom a boli sme zaň potrestaní. V prvej tretine sme ťahali za kratší koniec a mohli sme byť radi, že to bolo len 0:2. V ďalšej tretine sme mali opticky viac z hry, ale finálna fáza nášho útoku nebola dostatočne agresívna. Súper mal nebezpečné protiútoky a po jednom sme dostali rozhodujúci gól. Cením si, že sme zápas hrali až do konca so snahou zmazať trojgólové manko. Ak by sa nám podarilo streliť druhý gól niekedy v polovici poslednej tretiny, mohlo to byť ešte dramatické, ale takto musím pogratulovať súperovi k víťazstvu."

XXX

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HKM Zvolen 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Tabuľkový rozdiel sa na ľade v pohronskom derby neprejavil, hra bola vyrovnaná, v 1. tretine s viacerými šancami Zvolenčanov, v druhej s dvoma gólmi úradujúceho majstra. V 24. minúte Faille natlačil do bránky nielen seba, ale aj puk a neprehľadnú situáciu musel riešiť videorozhodca. Druhý gól domácich pridal v 40. minúte Bubela a keby videorozhodca uznal aj gól Ďatelinku o pár sekúnd neskôr, ktorý padol súčasne s klaksónom, tak by sa hostia len ťažko spamätávali. V 1. tretine ich mrzeli dve žrde v podaní Töröka v 17. a Matisa v 19. minúte, navyše im rozhodca neuznal gól v 10. minúte po tom, ako puk za bránkovú čiaru dotlačil Matis korčuľou. Už v 2. minúte však viacero gólových príležitostí Zvolenčanov odštartoval Coffman po chybe Surového, ktorý v zápase oslavoval 36. narodeniny.

V druhej tretine sa prejavila väčšia predbránková agresivita domácich, v 31. minúte, navyše, Bubela strelu po samostatnom nájazde namieril do lapačky brankára Climieho. V rovnakej pozícii sa ocitol aj hosťujúci Matis v 35. minúte s nepresným zakončením a tutovku po blafáku spálil v 39. minúte Török.

Na snímke zľava Mário Lunter a Éric Faille (Banská Bystrica), Matt Climmie (Zvolen) a Marek Bartánus (Banská Bystrica) v zápase 6. kola Tipsport ligy v hokeji HC '05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 24. septembra 2017 v Banskej Bystrici.

Tretia tretina bola v znamení úsilia hostí streliť kontaktný gól, proti ofenzívnym "baranom" to však nemali jednoduché a keď po strele narodeninového oslávenca v 50. minúte inkasovali v oslabení tretíkrát, zdalo sa, že už stratili akúkoľvek nádej. O 18 sekúnd neskôr, keď ešte radosť úplne neutíchla, však Kelemen znížil a vrátil zápas do dramatických obrátok. V 52. minúte dokonca v oslabení znížil Kytnár po dorážke na rozdiel gólu a postaral sa o nečakanú zápletku. Vyrovnať mohol Drgoň v 55. minúte, v 58. nasledovalo vylúčenie Chovana a hostia v oslabení okrem šance Matisa už nič podstatné nevymysleli, navyše, Bubela do prázdnej bránky 17 sekúnd pred koncom víťazstvo "baranov" ešte zvýraznil.

24. Faille (Bartánus), 40. Bubela (Hohmann), 50. Surový (Kubka), 60. Bubela - 50. Kelemen (Kytnár), 52. Kytnár (Novák, Matis). Rozhodcovia D. Konc, Snášel - Rojík, M. Smrek, vylúčení 1:5, presilovky 3:0, v oslabení 0:1, 2827 divákov.

Zostavy

HC'05 iClinic B. Bystrica: Lassila - Kubka, Ďatelinka, Brejčák, Sedlák, Dame-Malka, Mihálik, Gélinas - Faille, Surový, Lunter - Bartánus, Bortňák, Lamper - Hohmann, Bubela, Brittain - Češík, Tamáši, Belluš

HKM Zvolen: Climie - Wharton, Ross, Bokroš, Hraško, Andersons, Drgoň, Novák - Asuchak, Coffman, Ďaloga - Michal Chovan, L. Jurík, Obdržálek - Matis, Kytnár, Kelemen - Török, Fekiač, Dubeň

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Prvá tretina bola z našej strany slabá, hokej je o korčuľovaní a súper korčuľoval lepšie. Mal tam aj nejaké šance, našťastie ich nevyužil. V druhej tretine sme zlepšili hru, viedli sme 3:0, no zbytočne sme si situáciu skomplikovali. Súper po kontaktnom góle ožil, my sme znervózneli a museli sme sa brániť až do konca. Chalanom ďakujem za bojovnosť, spoločnými silami zápas zvládli a zapísali sme si dôležité víťazstvo."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "O vývoji zápasu rozhodli dve tretiny, v prvej sme nedokázali skórovať. Presvedčili sme sa, aký dôležitý je pre nás gól, keď sme ho strelili, hneď sme ožili, boli sme aktívni, aj šťastie nám konečne zaprialo. Nič nové pod slnkom, ak nebudeme premieňať šance, ťažko s výsledkom niečo urobíme."

Tomáš Surový, kapitán B. Bystrice, autor jedného gólu: "Najdôležitejšie je, že sme vyhrali, mňa osobne to potešilo pri oslavách narodenín viac. Bolo to typické derby, ukázalo sa aj, že v derby treba bojovať až do konca. Ja sa ešte ideálne po zranení necítim, každý zápas je pre mňa výzva, verím, že popri tvrdej práci sa budem neustále zlepšovať."

Miloš Bubela, strelec dvoch gólov B. Bystrice: "Nehrali sme spočiatku najlepšie, no viedli sme, potom poľavili a znovu sa vzchopili. Strelil som dva góly, mohlo ich byť z našej strany aj viac. Bola tu výborná atmosféra, akú som nezažil, fanúšikovia sú úžasní."

Peter Hraško, obranca Zvolena: "Bolo to dobré, vyrovnané derby. My sme nepremenili šance, keby sme strelili prvý gól, vyzeralo by to ináč. Hráme dobre, no góly nám chýbajú, navyše, máme aj smolu, aj teraz nám rozhodca neuznal gól korčuľou."

XXX

HK Dukla Trenčín – HC Košice 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Na trenčianskej Sihoti sa od úvodného vhadzovania hral svižný hokej. V 6. minúte mohol skóre otvoriť Varga, ale Habal schoval puk do lapačky. Na opačnej strane mal vedúci gól východniarov na hokejke Šoltés. Po Themárovom zákroku mal k dispozícii trestné strieľanie, snažil sa obstreliť Valenta, puk sa však odrazil od žrde. Košičania boli nebezpečnejší, čo potvrdili už o minútu neskôr. Jenčík sa rútil sám na brankára, ale vyrážačka Valenta bola na mieste. Na opačnej strane po prihrávke kapitána Radivojeviča netrafil puk ideálne Ölvecký. V závere úvodnej tretiny mali "oceliari" ideálnu šancu dostať sa do vedenia pri vylúčení dvoch domácich hráčov. Minútu trvajúcu dvojnásobnú výhodu však predelila prestávka.

V úvode druhej tretiny Pacanovu dorážku Valent pohotovým zákrokom vytesnil. Dve vylúčenia Košičanov v krátkom slede postavili Duklu na nohy. Krátko po návrate Šedivého oklamal obranu Bezúch a jeho prihrávku spoza bránky poslal do siete Dlouhý. V 34. minúte mohol vyrovnať Novotný, ale v poslednej chvíli ho čisto od puku odstavil Romančík. O minútu už bolo vyrovnané. V presilovej hre prvú strelu Hovorku tečoval Starosta, no dorážkou prekonal presúvajúceho sa brankára.

Na snímke Branko Radivojevič (Trenčín) sa teší po druhom góle Trenčína v zápase 6. kola Tipsport ligy v hokeji HK Dukla Trenčín - HC Košice 24. septembra 2017 v Trenčíne.

Dráma pokračovala v záverečnej tretine. Po pošmyknutí sa jedného z domácich hráčov sa dvaja hostia rútili na osamoteného obrancu. Jenčík dlho otáľal so zakončením a brankár sa stihol presunúť a jeho zakončenie pokryť. V 49. minúte najskôr Dlouhý nevyužil moment prekvapenia a o malú chvíľu Starostovu tvrdú strelu zlikvidoval Habal. Dukla bola v tlaku a ten sa jej podarilo zúročiť v 53. minúte. Ölvecký spoza brány nabil Radivojevičovi, ktorý z pravého kruhu trafil prudký puk do pravého horného rohu košickej bránky. "Oceliari" mohli zápas posunúť do predĺženia, lenže, spolupráca Jenčíka s Čížekom v presilovej hre gól nepriniesla. Gólovú bodku pridal až v záverečných sekundách do prázdnej bránky Varga. Dukla natiahla sériu víťazstiev na šesť zápasov.

31. Dlouhý (Bezúch, Radivojevič), 53. Radivojevič (Ölvecký, Starosta), 60. Varga – 35. Hovorka (Pulli, Jenčík). Rozhodovali: Müllner, Stano – Šefčík, Výleta, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3186 divákov.

Zostavy:

Trenčín: Valent – L. Romančík, Starosta, Cebák, Frühauf, Holenda, Bohunický, Themár – Bezúch, Ölvecký, Radivojevič – T. Varga, Bulík, Sojčík – Gašparovič, R. Dlouhý, O. Mikula – D. Hudec, J. Pardavý ml., J. Švec – Špankovič

Košice: Habal – Čížek, Pulli, Kessel, Martin Bača, Šedivý, Dudáš, Michalčin, Koch – Kafka, Hovorka, Jenčík – T. Klíma, Pacan, Šoltés – Hričina, Boltun, Suja – Š. Petráš, Vrábeľ, M. Novotný

Peter Oremus, tréner Trenčína: "V prvej tretine nás pri šanciach súpera podržal brankár Valent. Potom sa nám už hru podarilo vyrovnať a opäť poctivým a kolektívnym výkonom sa nám podarilo zvíťaziť. Pretlačiť kvalitné mužstvo Košíc nie je nikdy jednoduché. O to viac nás teší, že sme potešili našich skvelých divákov."

Milan Jančuška, tréner Košíc: "Bol to obojstranne vynikajúci zápas. Prvá tretina bola z našej strany perfektná. Ak by sme ju vysoko vyhrali, nemohol by nikto nič povedať. Strelili sme však iba jediný gól. Celý zápas bol najmä o detailoch, ktoré rozhodli. S konečným výsledkom som nespokojný, pretože sme mali v zápase veľa prečíslení, ktoré musíme využívať. Zlyhali sme v koncovke."