Šport

Najlepší slovenský zápasník bral meldónium. Príde o olympiádu

TASR, 30. marca 2016 20:24, aktualizované 30. marca 20:43

István Lévai mal pozitívny dopingový test na zakázanú látku meldónium.

Na snímke slovenský zápasník István Lévai Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 30. marca (TASR) - Najlepší slovenský zápasník súčasnosti István Lévai mal pozitívny dopingový test na zakázanú látku meldónium. Majster Európy z Belehradu 2012 a trojnásobný bronzový medailista z ME tak vzhľadom na zákonné procesy a predpokladaný trest nebude štartovať v blížiacej sa olympijskej kvalifikácii a príde o štart na OH 2016 v Riu de Janeiro. TASR informáciu potvrdil prezident Slovenského zápasníckeho zväzu František Lengyel.

Dvadsaťpäťročný reprezentant v grécko-rímskom štýle sa pod piatimi kruhmi dosiaľ nikdy nepredstavil. Olympijskej kvalifikácii podriadil celú svoju prípravu, keď obetoval aj štart na nedávnych ME v Rige. Jeho sen o Riu sa však náhle rozplynul. SZZ dostal v stredu, tri týždne pred rozhodujúcou fázou kvalifikácie na OH, informáciu, že Lévai bol na mimosuťažných antidopingových kontrolách 22. februára v Dánsku a 4. marca na Slovensku pozitívne testovaný na meldónium, ktorý je od 1. januára 2016 na zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). "Vzhľadom na zákonné procesy a predpokladaný trest nebude našu krajinu reprezentovať na najvýznamnejšom športovom podujatí," uviedol SZZ v tlačovej správe.

István Lévai užívanie meldónia nepoprel. "Prípravok som užíval preventívne, na ochranu srdcového svalu a predispozícii k diagnóze, na ktorú, žiaľ, umrela aj naša mamička. V decembri minulého roka som na základe nového štatútu reprezentanta od môjho zamestnávateľa dostal upozornenie, že táto látka bude od januára už zakázanou, a tak som meldónium okamžite prestal užívať. Veľmi ma to mrzí, chcem sa všetkým ospravedlniť a ľuďom, ktorí mi verili a podporovali ma, povedať, že nie som žiaden podvodník a nikdy by som vedome neužil dopingovú látku, ktorou by som získal výhodu nad mojimi súpermi. Nerozumiem, prečo sa táto látka aj takmer tri mesiace od posledného užitia nachádza v mojom tele. Verím, že sa to všetko vysvetlí a ja budem môcť ďalej športovať a reprezentovať Slovensko, ktoré mi dalo šancu a zmenilo život nielen mne, ale aj mojim bratom, našej rodine," uviedol rodák z maďarského Dorogu, ktorý od roku 2011 vlastní slovenský pas.

Verím, že sa všetko vysvetlí

Aj Lévaiov tréner Karol Lengyel verí, že sa v najbližšom období všetko vysvetlí. "Zápasenie je náš život, športom žijeme 24 hodín denne. 'Išti' je prototypom ideálneho športovca, je pracovitý, čestný a tvrdý, predovšetkým na seba. Je mi akoby synom a ja urobím čokoľvek, aby som mu pomohol dokázať, že vedome neužíval žiadnu zakázanú látku. Určite sa to všetko vysvetlí. Ukazuje sa, že podobný problém, ako máme my, rieši v súčasnosti niekoľko stoviek špičkových športovcov, ktorí sa snažili chrániť svoj organizmus pri extrémnej tréningovej záťaži, ktorá je nevyhnutná na dosahovanie špičkových športových výkonov. Aj keď je to iba naša chyba, je tragédiou, že súčasný systém vrcholového športu u nás nedisponuje reálnymi odborníkmi, ktorí by podobným problémom vedeli predchádzať. Urobíme všetko potrebné, aby sme pomohli objasniť tento, pre náš šport likvidačný problém, ale pre objektivnosť sa k tomu budeme ďalej vyjadrovať až po skončení oficiálného vyšetrovania a konzultáciách so Slovenskou antidopingovou agentúrou," uviedol v tlačovej správe Karol Lengyel.

Smutná správa

Podľa prezidenta SZZ F. Lengyela hrozí Lévaiovi štvorročný dištanc. "Je to smutná správa pre slovenské zápasenie. Istvána poznám ako poctivého športovca. Žiaľ, meldónium je od 1. januára na listine zakázaných látok a hoci ho prestal v predstihu užívať, v jeho tele zrejme zostali zvyšky, ktoré odhalila antidopingová kontrola. WADA síce už dávnejšie informovala, že látku zaradí na zoznam nedovolených podporných prostriedkov, ale mala vytvoriť napríklad prechodné obdobie, kedy nemala udeľovať sankcie. Šport takto zasiahla vlna pozitívnych nálezov na meldónium, na túto látku bolo v uplynulom období pozitívne testovaných aj množstvo ruských či arménskych zápasníkov. Takúto reklamu sme rozhodne nechceli. Verím, že zvíťazí zdravý rozum a že sa u Istvána prihliadne na poľahčujúce okolnosti," povedal František Lengyel pre TASR.


Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:57

Hokejisti Detvy jasne vyhrali nad HK Orange 20
Detvanci nedali súperovi veľa šancí, zvíťazili 6:2.

sk
včera 21:45

ME16: Slováci prehrali v zápase s Luxemburgom
Najlepším strelcom tímu Michala Peštu bol so 14 bodmi Samuel Horváth.

sk
včera 21:39

RONA CUP: Dukla Trenčín zvíťazila nad Štrasburgom
Hetrikom v zápase s Francúzmi sa blysol Jakub Gašparovič.

sk

TERAZ výsledky zápasov

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac